Оновлена система в’їзду до ЄС: які зміни чекають на українців з осені

З осені на українців очікують зміни щодо в’їзду на територію ЄС.
Так, серед запланованих змін у новій системі EES:
- на в’їзді до ЄС потрібно буде здавати біометричні дані. При цьому, штампів про в’їзд і виїзд більше не ставитимуть;
- мандрівники будуть самостійно сканувати свої паспорти чи інші проїзні документи;
- перевізники отримають обмежений доступ до бази даних EES і зможуть перевіряти чинність візи пасажирів;
- онлайн-система допоможе уникнути протермінувань дозволеного перебування у ЄС.
Система EES діятиме на в’їзді до 29 країн ЄС і Шенгену, зокрема Румунії та Болгарії, які раніше мали дещо відмінні правила перебування, а також Норвегії, Швейцарії, Ліхтенштейну та Ісландії, які не є членами ЄС.
Нагадаємо, 27 березня посли ЄС домовилися про угоду щодо безмитного імпорту сільськогосподарської продукції з України, пише Reuters. Угода передбачає продовження безмитного імпорту продовольства з України зі “збалансованим підходом між підтримкою України та захистом сільськогосподарських ринків ЄС”. Тепер рішення має затвердити Європарламент.
Раніше у ЕП повідомили, що бельгійське головування у Раді ЄС оновило проєкт угоди про продовження безмитної торгівлі з Україною, врахувавши нові обмеження.
За оцінками Єврокомісії, озвучених на закритому засіданні послів країн-членів ЄС, Україна втратить 86 млн євро, якщо друге півріччя 2021-го братимуть також за основу розрахунків.
У 2023 році Європейський союз зменшив імпорт продукції гірничо-металургійного комплексу (ГМК) з Росії на 39,5% порівняно з попереднім роком, досягнувши обсягу 4,8 млн тонн, за даними Eurostat, які наводить GMK Center. Витрати на імпорт російської продукції ГМК зменшились на 38,5% у порівнянні з 2022 роком, склавши 2,4 млрд євро.
Угода щодо подальшої лібералізації торгівлі для України була досягнута Європейським парламентом і Радою ЄС вчора, 20 березня.
Європейська комісія прийняла рішення, що частково скасовує обов’язок європейських фермерів зберігати землю під паром. У повідомленні Єврокомісії зазначається, що це рішення стосується періоду з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2024 року.
Українці можуть подарувати землю, що знаходиться в їхній власності, іншим особам. Одначе, дарування землі має певні обмеження. Власник може передати ділянку в дарунок не кожному, повідомили у Земельному фонді України. В Україні, відповідно до закону, земля може переходити у власність від одних осіб до інших.
7 лютого Європейський парламент прийняв свої зміни до правил, що стосуються використання нових геномних технологій (NGT).
Президентка Єврокомісії фон дер Ляєн оголосила про відкликання спірного законопроєкту, спрямованого на скорочення використання пестицидів у ЄС. Причиною стало те, що це спровокувало протести з боку аграрного сектору.
Україна розглядає можливість припинення надання субсидій у сфері сільського господарства в обмін на послаблення вимог, що встановлені Європейським зеленим курсом, під час переговорів щодо вступу до Європейського Союзу. Про це розповів український чиновник, виступаючи у ролі джерела агентству Reuters, підкресливши при цьому конфіденційність своїх висловлювань.
Для європейських фермерів незрозумілий початок другого етапу земельної реформи в Україні, який включає продаж до 10 тисяч гектарів землі одній особі. Про це повідомив заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради, Денис Марчук, за даними пресслужби ГС “Всеукраїнська Аграрна Рада”.
Європейська комісія планує розробити проєкт постанови, який передбачатиме продовження безмитного режиму для експорту з України до середини 2025 року. Проте, польська пропозиція щодо відновлення тарифних квот на агропродукцію була відхилена, і розглядається можливість введення системи ліцензування.
В Україні відкрився ринок землі для юридичних осіб. А від початку другого етапу земельної реформи, з 1 січня 2024 року, подорожчали українські землі сільгосппризначення. Експерти розповіли виданню Фокус про процедуру купівлі землі і чи активно її купують агрохолдинги і фермерські господарства.
Європейська комісія (ЄК) висуває пропозицію на продовження та оновлення угоди про автомобільні перевезення з Україною. За даними ЄК, запропоновані зміни сприятимуть покращенню практичної реалізації угоди, зберігаючи її цілі та обсяг.
Анна Лиса