Україна запустила пілотний проєкт інноваційних груп дрібних агровиробників (SIGs) за європейським зразком. Мета – допомогти малим фермерам подолати проблеми з доступом до ринків, техніки та фінансів.
Про це інформує пресслужба Мінагрополітики.
Міністерство аграрної політики спільно з проєктом ЄС “EU4SmallFarms” провело вебінар, присвячений впровадженню інноваційних груп дрібних агровиробників. Ця модель, запозичена з європейської практики Операційних груп (AKIS), передбачає об’єднання малих фермерів для спільного вирішення проблем.
“Формування таких груп – стратегічний крок до економічної інтеграції малих виробників у ринкову систему. Це основа для відновлення аграрного сектору”, – підкреслила заступниця міністра аграрної політики Оксана Осьмачко.
Нова модель передбачає чотири напрями діяльності. Продуктові інновації включатимуть створення товарів з доданою вартістю, наприклад крафтових продуктів харчування. Процесні інновації дозволять фермерам спільно використовувати техніку або купувати ресурси гуртом, що значно здешевить виробництво.
Організаційні інновації передбачають створення спільних сховищ для продукції або об’єднання дрібних партій у більші, що зробить їх привабливішими для покупців. Маркетингові інновації допоможуть малим господарствам просувати свою продукцію під єдиним брендом, збільшуючи впізнаваність і попит.
Пілотний проєкт охопив понад 60 громад у дев’яти областях України. Серед успішних прикладів – об’єднання бджолярів на Київщині, які разом виробляють мед і знаходять нові канали збуту. На Дніпропетровщині фермери об’єдналися для вирощування сочевиці, а на Полтавщині – для розвитку ягідництва.
Ця ініціатива є частиною Стратегії розвитку сільського господарства України до 2030 року. Вона спрямована на зміцнення позицій малих виробників у ланцюгах доданої вартості та забезпечення сталого розвитку сільських територій.
Фінансова підтримка для постраждалих господарств
Окремо варто відзначити, що малі фермерські господарства площею до 120 гектарів, які знаходяться на деокупованих територіях або в громадах, де відбувалися бойові дії, зможуть отримати фінансову підтримку у розмірі 8 тисяч гривень на гектар. Це дозволить їм швидше відновити роботу після воєнних руйнувань.
Нагадаємо, у 2023 році Україна запустила програму підтримки малих фермерів “єВідновлення“, яка передбачала компенсації за придбання техніки та обладнання. Однак багато виробників скаржилися на складність отримання таких субсидій. Нова модель SIGs має стати більш доступним інструментом для дрібних господарств, оскільки не вимагає великих бюрократичних процедур.
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!