Новини / Аналітика     21 березня 2024 16:09

Нестача кадрів загрожує зупинкою галузі переробки олійних

Нині під мобілізацію підпали працівники всіх основних виробничих професій ОЕЗів: електромонтери, спеціалісти котельного цеху, майстри теплоелектроцентралі, апаратники гідратації, вантажники, майстри змін

Олійно-жирова галузь через війну втрачає унікальні висококваліфіковані кадри, яким важко знайти заміну. Через це є ризик зупинки окремих підприємств, мовиться у матеріалі Elevatorist “Дефіцит кваліфікованих кадрів для ОЕЗ руйнує передову галузь нашого АПК”.

Зокрема на “Запорізькому ОЕЗі” за штатним розкладом має працювати близько 600 працівників, зараз залишилось 500 фахівців. 50 осіб мобілізували, дехто вже загинув. Водночас є й особи, що звільняються самі, аби втекти від мобілізації.

Найбільший дефіцит професій:

  • Слюсар з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики
  • Інженер-електронік
  • Апаратник-екстракторник
  • Електромонтер по ремонту та обслуговуванню електрообладнання
  • Апаратник гідратації

Нині під мобілізацію підпали працівники всіх основних виробничих професій ОЕЗів: електромонтери, спеціалісти котельного цеху, майстри теплоелектроцентралі, апаратники гідратації, вантажники, майстри змін.

Всіх цих співробітників дуже мало на ринку праці. Крім того, при наборі людей на роботу на ОЕЗ існує ще одна складність — всі робочі місця на виробництві ідуть з роботою на висоті. А це — окремий допуск для виконання таких робіт.

Неможна швидко замінити спеціаліста, навіть, якщо людина прийшла і готова навчатися. Фахівця вчили декілька років, — пояснили на одному з підприємств.

Зауважується, якщо зараз ОЕЗи в Україні втратять ще хоча б 10% штату, то на заводах не зможуть підготувати заміну персоналу і якісно закрити виробничі процеси. Провідна галузь вітчизняного АПК може зупинитись, що дуже боляче відобразиться на економіці країни, яка й без того виснажена війною.

Зауважимо, вимога провідних бізнес-асоціацій України до законопроєкту про мобілізацію полягає в необхідності внести зміни, оскільки їх турбують можливі наслідки для економіки, що можуть виникнути внаслідок нових нормативів. Цю інформацію повідомило Reuters.

Заява Європейської бізнес-асоціації підкреслює, що бізнес сподівається, що парламент не прийме законопроєкт, який може загрозити економіці країни, його слід збалансувати, враховуючи інтереси економіки та військового фронту.

Новини за темою:  Мобілізація та урбанізація загострили кадрову кризу в агросекторі – дослідження

У своїй заяві Українська рада бізнесу зауважила, що певні критичні пункти були враховані, проте закликала вилучити інші пропозиції, які загрожують бізнесу, особливо тим, які вже функціонують у режимі “виживання”.

Читайте також: Побічні ефекти мобілізації: на фермах нема фахівців, а в селах масово вирізають худобу

Рада Бізнесу виступає проти таких ідей, як невиправдане вилучення приватних транспортних засобів військовими без належного контролю, а також надсилання повісток через Інтернет. Вони також відстоюють право компаній, які постачають озброєння, уникнути призову своїх співробітників на військову службу.

Бізнес-асоціації України закликають владу до створення більш прозорого та зрозумілого механізму надання відстрочок від призову для критично важливих працівників, особливо у висококваліфікованих галузях.

Марія Шевчук, голова ІТ-асоціації, наголошує, що з 360 тисяч працівників ІТ-сектору, який є ключовим для експорту, лише близько 1% мають відстрочку від призову. Це стосується переважно чоловіків, які складають близько 75% робочої сили галузі.

Ми наполегливо закликаємо владу до діалогу з бізнесом, щоб нас почули. Ми могли б розвиватися, платити більше податків, забезпечувати армію, адже зараз існують проблеми з донорською підтримкою в цілому, – наголосила Шевчук.

Нагадаємо, раніше став відомим план Кабміну встановити право на відстрочку від призову для працівників із зарплатнею від 35 тис. грн.

Нагадаємо, Європейська Бізнес Асоціація закликала удосконалити законодавство щодо мобілізації. ЄБА визнала, що в умовах тривалої війни підтримка фронту є надзвичайно важливою, але наголосила на необхідності збалансованого підходу між фронтом і економікою.

Більш ніж половина ветеранів в Україні висловлюють бажання відкрити власний бізнес, повідомляє Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. За словами віцепрем’єр-міністра України Ірини Верещук, перепідготовка та працевлаштування ветеранів є ключовими аспектами успішної їхньої реінтеграції в цивільне життя.

Новини за темою:  Обмеження на кордоні з Польщею: ще один пункт пропуску скоротить пропускну здатність через ремонт

Бізнес детально розглянув законопроєкт №10449, який має на меті вдосконалити законодавство щодо мобілізації, і багато положень викликають питання. Згідно з повідомленням Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА), документ, зареєстрований 30 січня 2024 року у Верховній Раді, фактично є реплікою законопроєкту №10378. Бізнес вже висловлював свою тривогу стосовно цього проєкту, оскільки він мав ознаки порушення Конституції України та міг негативно впливати на економіку.

Міністерка економіки Юлія Свириденко зауважила, що реалізація програми часткової компенсації аграріям вартості сільськогосподарської техніки та обладнання українського виробництва дозволить створити приблизно 9 тисяч нових робочих місць і залучити 1,5 млрд грн додаткових податків до бюджету.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також