Новини    12 квітня 2018 13:57

НААН: Велика кількість сортів пшениці – причина низьких врожаїв в Україні


Аграріям поки що не вдається подолати поріг у виробництві в 9-9,5 тонн з гектару. Про це заявив завідувач відділу фізіології живлення рослин Інституту фізіології рослин і генетики НААН України, член-кореспондент НАН України Віктор Швартау, повідомляє прес-служба Національної академії аграрних наук.

«Одна з причин такого стану – те, що на сьогодні в провідних областях України висівається надмірна кількість сортів пшениці – більше ста. Це катастрофічна ситуація для України, за якої втрачаються неймовірні ресурси та ні про яке насінництво не може бути й мови», – каже науковець.

За його словами, в провідних країнах, де розуміють, що таке досягнення генетики, зароблені гроші спрямовують саме на сорти, оскільки бачать хорошу віддачу.

«У нас же всі кошти спрямовують на добрива, а до вибору сортів підходять з позицій «сарафанного радіо», тобто керуючись порадами колег та знайомих. Мені доводиться багато спілкуватися з обласним керівництвом, їздити по країні, і коли бачиш, що у нас в провідних областях висівається більше 100 сортів пшениці, розумієш, що це стан катастрофи. Яке насінництво 100 сортів?», – зазначає вчений.

На його думку, для досягнення високої врожайності Україні слід зосередитись на сортах, які мають репутацію.

«Ефективність поглинання елементів живлення, стійкість сортів до шкідників, патогенів, бур’янів – це генетично детермінована ознака, і не кожен сорт здатен окупити урожаєм витрати на технології», – наголосив Віктор Швартау.

Завідувач відділу Інституту фізіології рослин і генетики НААН вважає, що для ефективного землеробства, достатньо 15-20 сортів – 10 вітчизняних, і 10 західних. Вони й сформують весь зерновий клин. Щоб зрозуміти, чи підійде певний сорт пшениці, чи ні, учений радить власнику упродовж 2-3 років висівати його на 10 сотках. Це дасть змогу зрозуміти, чи варто його поширювати на великі ділянки. Якщо зі свого виробництва господар отримує 5 тонн і мріє про 8, і якщо експериментальний сорт два роки поспіль забезпечує 8 тонн, його можна переводити на великі площі.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...