Новини / Ринок землі     22 жовтня 2019 10:50

На яких умовах легалізувати ринок землі? Позиція Спілки українських підприємців

Олег Шевцов, Managing Counsel Alexandrov & Partners під час відкриття круглого столу «Кривавий ринок землі», що днями відбувся в Києві, подякував кожному зі спікерів, а також наголосив на важливості теми відкриття ринку землі, точніше – його легалізації.

Перш за все хочу висловити подяку Тарасу Висоцькому та Alexandrov & Partners за висвітлення цього вкрай важливого для країни питання. Завдяки силі Спілки українських підприємців сьогодні ми маємо можливість отримувати найсвіжішу інформацію від представників влади та залучати кваліфікованих спеціалістів для надання аргументованої позиції. Більше того, дуже приємно, що сьогодні Спілка українських підприємців має можливість висловити власну думку щодо відкриття ринку землі та бути впевненою, що до неї дослухаються представники влади.

Дискусії щодо ринку землі останніми роками були у площині «відкривати чи ні», сьогодні фактично ми маємо унікальну ситуацію, коли питання полягає не в тому, відкривати чи ні, а в тому, на яких умовах відкривати.

Ті, хто працюють із землею сільськогосподарського призначення, розуміють, що де-факто ринок землі є, питання полягає лише в тому, щоб зробити цей ринок легальним або, якщо хочете, цивілізованим.

У свою чергу, юрист компанії Alexandrov & Partners Ксенія Шеїн розповіла про існуючі механізми привласнення земель, а також заспокоїла фермерів щодо неможливості масової скупки вітчизняних паїв іноземцями.

Рента й емфітемзис або як «легально» скуплювали землю

«Давайте говорити чесно: ринок функціонує протягом усієї дії мораторію. Раніше я приводила приклади того, як можна купити мораторну землю. Визначально це були договори ренти, й всі почали активно мінятися. Хтось мінявся землями, що були виділені під будівництво на великі паї, хтось землі ОСГ на паї. Тобто там варіантів було чимало.

Юрист компанії Alexandrov & Partners Ксенія Шеїн

Наприклад, у нас є один клієнт, який на договорах ренти зосередив близько 500 га землі. Але потім за справу взялася прокуратура. І в 2014 році Верховний суд України постановив, що «лавку обміну» потрібно закрити.

Після чого, люди активно переключилися на емфітемзис. Особисто ми заключали договір, де найбільший терміном було 100 років. Або ж було підприємство, яке більше 1 тис. га по договорам емфітемзиса взяло на 200 років.

Привабливість даного виду договору полягала в тому, що він не обмежувався строком дії. Утім, нещодавно і цю «лавку» прикрили. Відтак тепер по договору емфітемзиса можна орендувати землю максимум на 50 років. По суті, це та ж оренда землі. Тому, власне, ринок є і він функціонує. Було би тільки бажання купувати».

Читайте: 15 млн грн інвестицій: як Віктор Поплавський заснував ферму АГРО-ПЕК

Вашу землю ніхто не скупить

«З приводу паніки, що хтось купить землю, а нинішнім орендарям паїв нічого не дістанеться, — можу запевнити, що нічого подібного не буде, адже право на оренду ніхто не скасовував.

По-друге, за словами прем’єр-міністра, першочергове право викупу земель дістанеться діючим орендарям. Як на мене, це обов’язкова умова, тому що люди, які користуються землею протягом тривалого терміну, вкладають у неї гроші, обробляють, вносять засоби захисту рослин тощо, як мінімум заслуговують першими отримати можливість її придбання. Крім того, така умова має ряд переваг:

  1.       відчуття стабільності в орендаря;
  2.       зменшення ризиків рейдерства.

Утім, існують дійсно критичні ситуації, коли краще не продовжувати оренду, а стати повноцінним власником. Зокрема, коли йдеться про проблемних пайовиків, з якими складно знайти спільну мову. Також необхідно звернути особливу увагу на ті землі, що мають стратегічне значення, себто перебувають у середині земельного масиву. Такі паї зазвичай є ласим шматком для конкурентів, які обов’язково знайдуть кошти, аби розірвати ваш земельний масив. Вони ж потім цю землю захочуть або здати в оренду втричі дорожче, або продати за захмарними цінами. Тому тут не потрібно зволікати», — резюмувала Ксенія Шеїн.

Відзначимо, раніше Landlord повідомляв, чи загрожує Україні масова скупка паїв китайцями.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також