Новини / Земля     02 січня 2018 13:14

Мораторій на продаж земель є, але в цьому році визначатимуться з ціною


З початку року набув чинності закон про продовження мораторію на продаж сільськогосподарських земель в Україні до 1 січня 2019 року. Разом з цим, згідно закону «Про державний бюджет України на 2018 рік» буде проведена всеукраїнська нормативна грошова оцінка (НГО) земель с/г призначення.

В Україні мораторій на продаж сільськогосподарських земель діє з 2002 року. У жовтні 2016 року президент Петро Порошенко підписав закон про продовження мораторію до 2018 року, документом також доручалося Кабміну до 1 липня 2017 року розробити і внести на розгляд Верховної Ради законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення. Наразі у Верховній Раді зареєстровані два депутатських законопроекти про обіг земель сільськогосподарського призначення. Уряд планував подати відповідний законопроект восени, проте цього не сталося.

Проведення нормативно грошової оцінки таких земель – один з необхідних етапів на шляху до скасування мораторію. Проведення НГО землі буде забезпечено за рахунок коштів держбюджету. Технічну документацію для проведення НГО затверджує Держгеокадастр. Там до 1 лютого 2018 року мають надати інформацію Державній фіскальної службі про НГО земельних ділянок, яка проведена на зазначену дату. ДФС опублікує цю інформацію на своєму сайті. Планується, що НГО земель сільськогосподарського призначення в 2018 році не зміниться, оскільки коефіцієнт індексації встановлений на рівні одиниці. До 15 липня фіскальна служба має опублікувати затверджену на наступний рік НГО земель на своєму офіційному сайті.

Земля        23 серпня 2019 09:02

Олег Устенко назвав умови для встановлення високої ціни на землю

Ринкова вартість сільгоспземлі в Україні може бути набагато вищою, ніж у Європі, але для цього потрібно знизити інвестиційні ризики в державі. Радник президента, економіст Олег Устенко назвав три основні проблеми в країні, які впливають на формування ціни на землю.

Про це повідомляє glavcom.ua.

У ході дискусій, яку ціну на землю сільгосппризначення встановити, відкриваючи земельний ринок в Україні, радник президента України, економіст Олег Устенко заявив, що оскільки якість української землі краща, ніж у Європі, то і вартість її має бути вищою. Проте на перешкоді встановлення високої ціни стоять інвестиційні ризики.

«Наш індикатор ризику набагато вищий за наших західних сусідів і відповідно вартість такого нерухомого активу буде нижчою, ніж вартість точнісінько такого ж активу в країні з нижчим ризиком», – пояснює експерт.

У цьому ключі Олег Устенко назвав три основні взаємопов’язані проблеми для України:

  • незахищені права власності,
  • неякісна судова система,
  • високий рівень корупції.

Читайте: Розірвання договору оренди земельної ділянки: як фермеру захистити свої права

Радник президента наголошує: якщо вдасться знизити рівень ризику, то ціна на землю в Україні буде спершу наближатися до ціни в західних країнах, а далі, з огляду на якість, «наша земля може коштувати набагато більше, ніж там».

Що для цього планує зробити Володимир Зеленський

Олег Устенко озвучив ідею  президента перенести в Україну англійське право, щоб будь-який інвестор у разі виникнення спірних питань мав альтернативу – вирішувати судові спори за українським законодавством чи за англійським правом. Останнє, мабуть, буде ближче західним інвесторам – зазначає економіст.

Також радник президента розповів, що Зеленський планує «шукати потенційних інвесторів, які, в принципі, погодяться зайти в українську економіку».

«Цей інвестор ще не знає, що він хоче зробити це, але його треба знайти і намагатись продати себе в хорошому сенсі. Він уже знаходиться в нашому прицілі», – заявив Олег Устенко.

Як повідомляв Landlord, команда президента виступає за формування ринку землі в Україні у три етапи.

Поділися

Політика        22 серпня 2019 08:57

Ринок землі: суд розгляне позов про бездіяльність Кабміну

Суд розгляне позов про визнання протиправною бездіяльності Кабміну, який не розробив та не виніс на розгляд парламенту законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення.

Про відкриття провадження у справі повідомляє портал Окружного адміністративного суду м. Києва.

Підготовче засідання у справі призначене на 24 вересня цього року.

Читайте: Дмитро Разумков назвав ринок землі спірним питанням

Серед вимог позову – зобов’язати профільні міністерства та Кабмін розробити законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення та подати його на розгляд Верховної Ради.  Відповідачами у справі, крім Кабміну, виступають профільні міністерства та відомство, пов’язані з розробленням даного законопроекту: Мінагрополітики, Мінекономрозвитку, Мінфін, Мін’юст, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Як повідомляв раніше Landlord, Президент України Володимир Зеленський заявив, що ринок землі в Україні з’явиться в 2020 році.

Поділися

Політика        21 серпня 2019 08:10

Новий міністр аграрної політики: 10 претендентів на посаду

Нового міністра агрополітики мають призначити на початку вересня – після того, як нова ВР обере прем’єра. Рекомендувати прем’єрові кандидатів на цю посаду можуть голова парламентського аграрного комітету або радник заступника голови Офісу президента Денис Малюська, який відповідає за земельне питання в команді президента.

Про це повідомляє БізнесЦензор.

При цьому команда президента Володимира Зеленського намір ліквідувати Мінагрополітики, в якому зараз працює 360 осіб. Його хочуть зробити департаментом Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ). Тобто, надалі новий міністр агрополітики повинен очолити департамент у МЕРТ або піти з посади.

Читайте: Зеленський очікує на тісну співпрацю в агросекторі з Ізраїлем

На посаду міністра аграрної політики претендують понад 10 кандидатів. Ресурс представив коротку інформацію про них і зокрема про їхнє ставлення до відкриття ринку землі в Україні, оскільки проведення земельної реформи – одне із першочергових завдань нового Уряду.

Отже, хто може стати новим міністром агрополітики?

Ольга Трофімцева

Чинний в. о. міністра агрополітики. До цього працювала в Мінагрополітики на посаді заступника міністра з питань євроінтеграції. Бізнесу не має.

Закінчила національний аграрний університет України і Університет ім. Гумбольдта, Берлін. Має ступінь доктора аграрних наук у галузі аграрної політики.

Виступає за поетапне відкриття ринку землі та надання дешевих кредитів на купівлю землі для фермерів.

Владислава Магалецька-Рутицька

Член Національної ради реформ, віце-президент SigmaBleyzer і AgroGeneration.

Працювала заступником гендиректора Мрія Агрохолдинг. У 2014–2016 рр. була заступником міністра агрополітики з питань євроінтеграції.

Виступала за відкритий ринок землі та приватизацію держпідприємств, насамперед Укрспирту.

Віталій Ільченко

Власник групи компаній UKRAVIT. На його думку, земля повинна мати власника: тоді в неї будуть вкладатися гроші.

Переконаний, що після зняття мораторію люди не кинуться продавати землю, а ринок стане поштовхом для розвитку сільських територій.

Ірина Паламар

Голова Асоціації тваринників України, співвласник групи компаній АгроВет Атлантик. Фахівець з міжнародних економічних відносин і консультант з бізнесу. Заснувала Офіс реформ Intelligence AGRO, який займатиметься реформуванням аграрної галузі.

Виступала за розвиток кооперації, проти скасування спецрежиму ПДВ. На її думку, перед відкриттям ринку землі необхідно провести інвентаризацію земель і вдосконалити механізм іпотеки землі. Вважає, що потрібно встановити мінімальну і максимальну вартість землі, обов’язково прив’язавши її до реальної ринкової вартості, в тому числі і до світової.

Іван Мірошниченко

Народний депутат VIII скликання від партії Самопоміч, член парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин.

Обіймав посади віце-президента Каргілл і Української зернової асоціації. У 2010–2013 рр. був радником міністра агрополітики.

Вважає, що відсутність ринку землі гальмує розвиток країни й обмежує права людей. За його словами, необхідно створити доступне кредитування, дати доступ до грошей на купівлю землі та на 10 років заборонити продаж землі іноземцям.

Заявляв, що державну землю не варто продавати, а потрібно передавати її в оренду на тривалий період від 25 років.

Алекс Ліссітса

Президент УКАБ, гендиректор компанії ІМК. Має ступінь PhD Берлінського університету ім. Гумбольдта з аграрної економіки, постдокторські дослідження в Школі економіки університету Квінсленда (Брисбен, Австралія) та Державному університеті Айови (США).

Був гендиректором Української аграрної конфедерації. Заснував асоціацію Український клуб аграрного бізнесу.

Вважає, що відкриття ринку землі дасть поштовх подальшому розвитку агросектора і припливу інвестицій в Україну. Вважає, що необхідно впровадити нове трудове законодавство, провести реформу освіти та інновацій, податкову лібералізацію для виведення економіки з тіні, приватизацію держмайна і держкомпаній, а також часткову приватизацію Укрзалізниці шляхом допуску приватних операторів.

Вадим Івченко

Депутат ВР IX скликання від Батьківщини. Ексзаступник голови аграрного комітету ВР. Йому належать корпоративні права в приватних підприємствах Білоцерківінвестбуд Холдинг і БЦ Інформгруп.

Виступав за продовження мораторію. Але пізніше заявляв, що ринок повинен запроваджуватися поетапно. На першому етапі право купівлі повинно надається тільки фізособам і в розмірі не більше 100–200 га.

Іван Слободяник

Голова комітету Асоціації фермерів і приватних землевласників України, голова об’єднання Агропродовольча рада. Раніше працював позаштатним радником мера Києва, радником міністра освіти і науки, позаштатним радником міністра агрополітики.

Вважає, що, ринок землі повинен бути, але до введення ринку потрібно ввести доступне кредитування фермерів і чітко прописати обмеження для фізичних і юридичних осіб.

Також уточнював, що в умовах розбалансованою правоохоронної системи, несправедливих судів, корумпованого Держгеокадастру і відсутності доступу до фінансів – ні про який цивілізований ринок мова йти не може.

Мар’ян Заблоцький

Заступник голови Української аграрної асоціації. Народний депутат IX скликання від партії Слуга народу. Економіст, співавтор низки законів і законопроектів, громадський діяч.

Працював у компанії Оптіма Капітал, аналітиком департаменту казначейства, керівником відділу економічних досліджень в Erste Bank.

Вважає, що мораторій на продаж землі повинен бути знятий.

Олексій Мушак

Народний депутат України VIII скликання від фракції БПП. Член парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин.

У нову Раду не балотувався. Активно виступав проти мораторію, вважав його фіктивним і вигідним агрохолдингам, заявляв, що мораторій призвів до тіньового ринку.

Як повідомляв Landlord, Ірина Паламар вважає, що кандидатів на посаду міністрів треба перевіряти на поліграфі, аби встановити, чи захищають вони національні інтереси.

Поділися

Політика        17 серпня 2019 10:02

Дмитро Разумков назвав ринок землі спірним питанням

Лідер партії «Слуга народу», хоч і вважає питання ринку землі спірним, але порівняв мораторій на її продаж із забороною продавати мобільний телефон.

Свою позицію з питання ринку землі Дмитро Разумков озвучив у інтерв’ю виданню «Новое время» у відповідь на те, які непопулярні, але важливі питання планує вирішувати партія «Слуга Народу».

«Ринок землі, звичайно, спірне питання. Його рішення, з одного боку, може знизити підтримку, але, думаю, нам вдасться вирішити його так, що це зіграє нам у плюс», – заявив Разумков.

Дмитро Разумков поки що не назвав конкретні законопроекти, але запевнив, що партія «Слуга народу» готова протистояти популістським заявам щодо питання ринку землі.

Читайте: Разумков розповів, коли знімуть мораторій на землю

«Нехай популісти спробують провести закон про заборону людині продавати свій мобільний телефон, наприклад», – іронічно зауважив він.

Як повідомляв Landlord, раніше Разумков заявляв, що земельна реформа не першочергове питання.

Поділися

Земля        16 серпня 2019 15:32

Публічна кадастрова карта тепер і на мобільних пристроях

Мобільна версія публічної кадастрової карти, яку презентував Держгеокадастр, працює в тестовому режимі, можна подати пропозиції щодо її вдосконалення.

Українцям пропонують  протестувати версію Публічної кадастрової карти, адаптовану для мобільних пристроїв, про неї повідомляє офіційний портал Держгеокадастру.

Окрім звичних для користувачів сервісів, нова версія карти забезпечує можливість навігації за назвою населеного пункту, пошуку за географічними координатами (не лише за кадастровим номером ділянки). У мобільній версії доступні елементи геолокації.

Розробники мобільної версії обіцяють зручність пошуку та швидкість обробки даних.

Щоб вдосконалити сервіс, Держгеокадастр залучає користувачів до опитування та збирає пропозиції для вдосконалення роботи. Форму опитування шукайте вгорі сторінки тестової версії, яка розташована за цим посиланням.

Читайте: Цього року 73% документів на землю до Держгеокадастру подано онлайн

Публічна кадастрова карта – сервіс, де публікуються відомості з Державного земельного кадастру. Дозволяє дізнатися інформацію про форму власності, цільове призначення земель. За платним запитом в електронній формі можна отримати витяг та більш розширену інформацію про земельну ділянку, у тому числі й про її власника.

Як повідомляв раніше Landlord, в Україні пропонують контролювати експертів Держгеокадастру в питаннях оцінки землі.

Поділися
Показати ще