День у поліНовини

Міцна підтримка: як господарство Колос сприяє розвитку сільських територій

Про те, як колись односельці допомогли витягнути господарство із глибоченної ями, та як тепер підприємство опікується проблемами села, розповів у проекті «Історія успіху» директор ТОВ «Колос» Юрій Яловчук.

Господарство «Колос» вирощує зернові та олійні культури у Великомихайлівському районі Одеської області. Попри посушливі кліматичні умови, завдяки впровадженню нових технологій, тут періодично встановлюють не лише регіональні, а й загальноукраїнські рекорди врожайності.

Читайте: Юрій Яловчук: Рецепт рекордних врожаїв Колоса

Директор «Колоса», Юрій Яловчук, ім’я якого відоме далеко за межами Одещини, належить до непересічних особистостей. Завдяки своїм знанням і таланту керівника він створив міцне господарство, яке нині стало опорою для односельців.

«Де б я не працював, куди б мене не зманювали, я завжди хотів жити у рідному селі. Подумки я уявляв, які покращення можна зробити. Газифікувати будинки, викопати ставки, провести зрошувальні системи на поля. І дуже важливо, що я тут знаю людей і вони мені вірять», – розповідає Юрій Яловчук.

Як піднімали «Колос»

Сьогодні у господарстві «Колос» працює понад 70 людей. Багато з них – шкільні знайомі та однокласники власника. Ця взаємопідтримка, зокрема, дала витягти господарство із глибоченної інфраструктурної та фінансової ями під час його реорганізації.

У колгоспі за радянських часів, а потім КСП було приблизно 5000 га орної землі. Коли реорганізація сільгосппідприємств дісталася заключної фази (на початку 2000­х років), майже половину землі розібрали власники паїв і почали самі господарювати або віддали в оренду іншим фермерам. Таким чином у «Колосі» і залишилося 2800 га, які зараз перетворилися на 2750 га.

 «Я й досі не розумію, як нам вдалося поставити все на ноги. На початку на підприємстві висіли борги на 1 200 000 гривень! Пригадайте, який тоді був курс долара до гривні та які були ціни на зерно в портах. Ми почали будувати ферму, склади. Колектив гарний, дружний, усе вирішуємо разом. І досі я ніколи не збираю нарад, щоб там, у якомусь залі, сидіти і мріяти про щось незрозуміле. Усі питання вирішуємо на місцях, у робочій атмосфері», – каже пан Юрій.

Як нині «Колос» підтримує село

Господарство «Колос» – одне з небагатьох в регіоні, яке зберегло тваринницький комплекс. Тут функціонує невелика свиноферма на 600–800 голів та утримується до 400 голів великої рогатої худоби. Пан Яловчук не приховує, що тваринництво – це передусім соціальний проект, аби забезпечити односельців роботою. При цьому із сумом відзначає, що, ймовірно, цей напрям таки доведеться закрити.

«Молоко ми здаємо в Одесу за копійки – нікому воно не треба! Дуже шкода, що тваринництво нині в такому занепаді, адже воно забезпечує три фактори. По-перше, це зайнятість людей у селі. По-друге, це органічні добрива – гній. По-третє, завдяки цьому ми маємо чудову сівозміну – кукурудзу на силос, горох, а також багаторічні трави», – пояснює він.

У господарстві щороку вносять по 70–80 га гною, рівномірно розподіляючи по всій площі. Юрій Яловчук шкодує: якщо доведеться позакривати ферми, то постраждають і сівозміна, і родючість полів загалом.

Нагадаємо, що в проекті «Історія успіху» Юрій Яловчук розповів про становлення господарства «Колос», принципи роботи та розкрив секрети рекордної врожайності ріпаку.

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку