Новини    09 вересня 2018 10:06

Мінсільгосп США оцінив перспективи українського експорту рослинної продукції


У серпні Державний департамент США із сільського господарства (USDA) виступив з черговим коригованим прогнозом щодо очікуваного стану світової торгівлі сільськогосподарською продукцією на найближчий місяць. Загалом переглянута оцінка досить сприятлива для українських експортерів зерна. На фоні прогнозованого зменшення виробництва зерна внаслідок несприятливих погодних умов у основних країнах-продуцентах, показники очікуваного експорту з України переглянуті у бік збільшення.

Так, світова пропозиція пшениці у 2018/2019 МР на глобальному ринку зменшена на 7,1 млн т у порівнянні з липневим прогнозом (у липні USDA вже знижував прогноз на 9,3 млн т). Насамперед, це стане наслідком продовження посухи у Північній Європі, зокрема Німеччині, де прогнозується зниження валового збору культури на 7,5 млн т. На погляд USDA, загальний валовий збір пшениці Євросоюзі впаде до 137,5 млн т, що буде найнижчим показником з 2012/2013 МР. При цьому експорт культури з ЄС буде меншим за попередній маркетинговий рік на 4,5 млн т.

Підвищився прогноз експорту пшениці з РФ (на 1 млн т), а для України він зроблений на рівні 16,5 млн т. Прогноз виробництва кукурудзи в ЄС вчергове переглянутий  в бік зниження внаслідок вкрай несприятливих погодних умов у Франції та Німеччині — замість 61,5 млн т культури, які очікувалися у липневому звіті USDA, можливий валовий збір становитиме менше 60 млн т. Крім того, Бразилія заявила про зменшення площі під посівами кукурудзи safrinha (кукурудза другого врожаю, яка продається на екс-порт). Як наслідок — очікуваний експорт кукурудзи з Бразилії становить 29 млн т проти цифри у 31 млн т у липневому звіті. Незначне збільшення валового збору культури у Румунії, Болгарії, Сербії та Молдові не зможе істотно вплинути на ринок, оскільки збір кукурудзи у цих країнах вкрай незначний для експортного ринку. Як особливо зазначили в USDA, своєчасне випадіння липневих дощів і відсутність надмірного тепла значно покращили прогнози валового збору кукурудзи та очікувані обсяги її експорту з України. Так, прогноз українського експорту в порівнянні з липневим збільшений на

0,5 млн т — до 24,5 млн т. У рамках FSU-12 (група з 12 пострадянських країн, яку у звітах відокремлюють у USDA) доля екс-порту кукурудзи з України у 2018/2019 МР сягне 85%, у той час як у 2017/2018 МР ця питома вага становила 74%. Зростання відбудеться, як зазначено у звіті, насамперед за рахунок скорочення виробництва та експорту кукурудзи з РФ.

Найбільш перспективним для вітчизняних кукурудзяних трейдерів поки виглядає ринок ЄС, оскільки прогноз імпорту культури до цих країн підвищений з 16 млн т до 18 млн т, і, як попереджають у USDA, це не межа.

Треба згадати і про оновлені оцінки USDA щодо стану світового ринку олійних культур і продукції їх переробки. Світ потроху оговтується від першого шоку, спричиненого торговельною війною США і Китаю, у яку були втягнуті і соєві боби. На відміну від липневого прогнозу, у якому містилися вкрай негативні висновки щодо глобальної торгівлі олійними культурами внаслідок профіциту американської сої, оцінки останнього звіту більш стримані та спокійні.

Так, глобальне виробництво насіння всіх олійних культур у 2018/2019 МР зросте у порівнянні з попереднім роком на 10,5 млн т і сягне 603,1 млн т (а загальний екс-порт становитиме 182,5 млн т). Фактор великої пропозиції соєвих бобів США буде тиснути на ринок, але це не буде заважати експорту інших видів олійних культур і рослинної олії в цілому.

Що стосується України, то прогноз можна вважати нейтральним. Сприятливі для вегетації соняшника погодні умови у Південно-Східній Європі були «нейтралізовані» посухою на півночі, і як наслідок валовий збір насіння у ЄС буде меншим за попередній рік на 1 млн т. Це, як прогнозує USDA, буде компенсовано збільшенням експорту ріпака і соняшникової олії з України на європейський ринок.

Текст: Михайло Дикаленко

Ще немає новин у цій стрічці ...