Новини / Ринок землі     19 жовтня 2019 10:02

Купуватимуть чи орендуватимуть: як готуються до відкриття ринку землі агромагнати

В Україні в руках 10 найбільших агрохолдингів зосереджено майже 3 млн га, що становить 7% усієї сільгоспземлі в країні. Що думають власники ТОП-5 найбільших за обсягом земельного банку компаній про відкриття ринку землі і чи готові вони інвестувати мільярди доларів у купівлю сільгоспугідь?

Про це повідомляє biz.liga.net.

Укрлендфармінг – 570 000 га

Власник УЛФ Олег Бахматюк упевнений, що ринок землі необхідно відкривати:

«Земельну реформу потрібно було провести ще 10–12 років тому – тоді інвестиції і зростання економіки зараз були б зовсім іншими».

При цьому бізнесмен стверджує, що великим гравцям будь-які зміни невигідні, оскільки «це порушує статус-кво, певний баланс на ринку».

Читайте: Метеостанція, флот дронів, сівалки з ІТ: як Укрлендфармінг впроваджує інновації

Сам Олег Бахматюк продовжуватиме орендувати землю. Але зазначає, що ефективніше укладати договори оренди з великими землевласниками, ніж з пайовиками.

Кернел – 550 000 га

Власник  компанії Андрій Веревський заяв з приводу відкриття ринку землі не робив.

Компанія Кернел минулого року оптимізувала свій земельний банк і заявила про намір продавати масиви по 1000 га в регіонах, де вони розташовані на великій відстані від інших масивів холдингу. Це пов’язано труднощами в управлінні такими ділянками землі. Наприклад, Кернел продає 1000 га в Хмельницькій, Кіровоградській, Миколаївській та Івано-Франківській областях.

Агропросперіс – 400 000 га

Власник групи компаній – фонд NCH (США).

Глава представництва NCH Capital в Україні (група компаній Агропросперіс) Міхаель Бертрам повідомив, що компанія поки не сформулювала позицію щодо ринку землі – не вистачає даних.

«Упродовж більше 10 років ми виробляли агропродукцію, створювали робочі місця і платили податки в Україні. Ми маємо намір продовжувати робити все це і в майбутньому. Чи будемо ми купувати землю сільгосппризначення, за умови, що її власник захоче її нам продати, залежить від того, як буде втілена в життя земельна реформа. Ми уважно спостерігаємо за дискусіями на цю тему, але поки ще рано говорити, чи будемо ми купувати землю і, якщо так, то на яких умовах», – говорить Міхаель Бертрам.

МХП – 370 000 га

Позиція компанії Юрія Косюка щодо ринку землі звучить так: «Введення ринку землі є стратегічним рішенням, яке в підсумку повинно дати поштовх розвитку української економіки. Компанія підтримує земельну реформу і відкриття ринку землі. Це ресурс, який у країні має бути у вільному обігу, адже купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення, насамперед, має стимулювати розвиток грошово-кредитного ринку».

Фінансовий директор МХП Вікторія Капелюшна заявляла раніше, що МХП готовий купувати землю:

«Чи будемо ми тим гравцем, який купуватиме землю? Скоріше так. Будемо дивитися на ціни».

При цьому Вікторія Капелюшна зазначала, що не чекає відразу великого попиту на продаж ділянок приватними особами.

Сам Юрій Косюк наголошує, що люди повинні мати право продавати землю.  За його словами, проти відкриття ринку виступають не власники землі, а та частина суспільства, яка нею не володіє.

Астарта-Київ – 250 000 га

Власник компанії Астарта Віктор Іванчик писав у своєму блозі:

«Я не скажу, що нам вже дали гроші чи що вони в нас лежать по кишенях, але ми сподіваємося, що нам вдасться домовитися з банками на прийнятних умовах отримати гроші і стати учасником ринку землі».

На його думку, зараз земельні масиви вже розподілені між орендарями, і порушити такий розподіл категорично неприйнятно:

«Ми не можемо дозволити на цьому підґрунті спалахнути конфлікту. Саме тому дуже важливо, щоб держава розробила механізм справедливого захисту власників і орендарів».

Віктор Іванчик впевнений, що треба дати можливість орендарям викупити орендовану землю.

Landlord раніше публікував рейтинг ТОП-10 найбільших агрохолдингів за обсягом земельного банку.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також