Новини / Аналітика     22 січня 2020 09:02

Козирі Африки й Азії або світ в очікуванні нових рекордів відвантаження зернових

Стійке розширення світової торгівлі буде однією з головних характеристик глобального ринку збіжжя наступні декілька років. Тенденція зумовлена очікуваннями щодо пшениці та кукурудзи і пов’язана з ростом попиту в Азії та Африці.

Як зазначає Міжнародна рада по зерну (International Grains Council — IGC) у своєму довгостроковому прогнозі, у наступні роки світова торгівля збіжжям буде біль, ніж жвавою. Зокрема, очікується, що глобальна торгівля пшеницею неухильно зростатиме до нових рекордів починаючи з 2021/2022 маркетингового року.

Країни Азії та Африки збільшуватимуть імпорт збіжжя, а частка регіону Чорного моря у загальному обсязі експорту залишатиметься досить високою. У свою чергу, торгівля кукурудзою зросте до безпрецедентного рівня за рахунок більш високого попиту на корми.

Пшениця

Згідно з прогнозами IGC, завдяки зростанню попиту на продовольчу пшеницю в Азії та Африці світова торгівля буде розширюватися приблизно на 1,3% на рік. Очікується, що з 2021/2022 маркетингового року невпинне зростання трейдингу щорічно призводитиме до нових рекордних показників міжнародних відвантажень збіжжя.

Зростання чисельності населення буде підтримувати стійке розширення імпорту пшениці Єгиптом. Але, швидше за все цей, африканський імпортер віддасть свою «майку лідера» Індонезії. Там буде спостерігатися суттєве збільшення споживання культури на тлі зростаючої популярності продуктів на основі пшениці.

Ті ж фактори посилять позиції країн-імпортерів і в інших частинах Азії, наприклад у Бангладеш, а також у деяких країнах Африки на південь від Сахари.

Разом з тим прогнозується, що порівняно невеликим імпортером пшениці залишиться Індія. При цьому Саудівська Аравія відновить місцеве виробництво культури, що також призупинить подальше розширення імпортних закупівель зерна.

На думку аналітиків ICG, за відсутності будь-яких катаклізмів частка експорту країн Чорноморського регіону (РФ, Казахстан, Україна) найближчими роками повинна залишатися досить високою (в середньому 33%).

У Міжнародній раді зазначають, що інші глобальні експортери зіткнуться із сильною конкуренцією з боку країн регіону, який вже є провідним постачальником цього виду зерна на глобальний ринок, адже недавні рекордні сезони продемонстрували його достатній логістичний потенціал.

Читайте: Глобальний ринок: головні тренди та ціни

Кукурудза

Нові рекорди глобальних відвантажень кукурудзи прогнозуються вже починаючи з наступного, 2020/2021 маркетингового року. ЄС залишиться найбільшим покупцем у світі через очікуване скромне зростання внутрішнього виробництва на тлі високого попиту на корми. Крім того, збільшення споживання кукурудзи з боку тваринницьких підприємств буде підштовхувати до розширення закупівель інших великих імпортерів, у тому числі Єгипет, Мексику, Південну Корею та В’єтнам.

Скорочення внутрішніх перехідних запасів разом зі збільшенням попиту з боку місцевих споживачів може привести до зростання китайського імпорту кукурудзи. Через жорстку конкуренцію з боку південноамериканських країн США, можливо, втратять деяку частку глобального ринку. Але, швидше за все, Штати збережуть за собою звання найбільшого експортера кукурудзи у світі. Поки що прогнозується, що обсяг поставок американської кукурудзи у 2023/2024 маркетинговому році буде лише незначно нижче поточних показників. Бразилія, ймовірно, збільшить свій експорт — ​​там очікується стабільне зростання виробництва. А ось поставки з України у найближчі кілька років не перевищать історичний рекорд 2018/2019 маркетингового року.

Соя

Відносно майбутнього міжнародної торгівлі соєю існує деяка невизначеність, пов’язана із суперечкою між США і Китаєм, що триває. Проте, попередньо очікується збільшення обсягів світових відвантажень, хоча зростання, ймовірно, ітиме набагато повільніше, ніж у минулі роки. Домінуючим експортером залишиться Бразилія. Її частка у глобальній торгівлі соєю становитиме близько 50% протягом найближчих сільськогосподарських сезонів. Також велику роль у світовому трейдингу (окрім, звісно, Сполучених Штатів), буде відігравати і другий традиційний виробник культури — Аргентина.

Текст: Еліна Московчук

Фото: DEPOSITPHOTOS

Читайте також