Новини / Ринок землі     13 жовтня 2019 15:02

Кому дозволять купувати землю в Україні

У внесеному Кабміном на розгляд Верховної Ради законопроєкті про обіг земель сільгосппризначення найбільші дискусії й обурення фермерів викликало положення щодо того, хто матиме право купувати угіддя в Україні.

Першим серед основних положень нового порядку обігу землі міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов назвав перелік осіб, які матимуть право набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Це громадяни України, юридичні особи України, територіальні громади та держава.

Власне, саме цей пункт законопроєкту і виявився найбільш дискусійним.

Позиція Всеукраїнської аграрної ради

Напередодні оприлюднення документа відбувся галузевий форум, організований Кабінетом Міністрів за участю Всеукраїнської аграрної ради (ВАР).

«Страшилки про китайців, арабів або про інопланетян, які вивезуть нашу землю вагонами, – це маячня», – запевняв присутніх президент Володимир Зеленський.

Але в процесі форуму з’ясувалося, що українським компаніям не заборонятиметься мати й іноземних засновників. Цей нюанс необачливо анонсував прем’єр-міністр України Олексій Гончарук, за що й отримав крики «ганьба» та «зрада» з боку присутніх, що миттю розлетілися інтернетом.

Наступного дня ВАР зібрала акцію на знак протесту проти продажу в Україні земель сільгосппризначення іноземцям. У 15 областях України в заході взяли участь близько 1000 одиниць техніки та понад 15 000 селян, фермерів та аграріїв.

Але в самому керівництві ВАР визнають, що уряд для чогось сконцентрувався на пропаганді тези про те, що ринок землі потрібен, на той час, коли всі вже зрозуміли, що він «неминучий, як смерть і податки». Натомість, як каже заступник голови ВАР Михайло Соколов, «запитання, від відповіді на які залежить те, як ринок буде працювати, що він дасть країні та хто виграє від його запровадження, фактично замовчуються, хоча тільки їх і є сенс обговорювати».

Читайте: Чому уряд планує дозволити продаж землі іноземцям – Михайло Соколов

Отже, пан Соколов стверджує: той факт, що законопроєкт не встановлює жодних обмежень на купівлю сільськогосподарських земель юридичними особами, що зареєстровані в Україні, але належать іноземцям, надає іноземним компаніям право вільно купувати українські сільськогосподарські землі.

Експерт побоюється, що володіння іноземцями землею через юридичні особи створить сприятливий ґрунт для фінансових спекуляцій, а земля використовуватиметься не для виробництва, а як об’єкт торгів. Тому в країнах ЄС, багатьох штатах США та інших країнах існують досить жорсткі обмеження на купівлю та продаж головного аграрного активу. Наприклад, у Франції іноземець (як фізична, так і юридична особа) може купити землю, якщо він сам на ній живе та її обробляє (тобто є іноземцем лише формально).

Позиція Асоціації тваринників України

Дуже напружено відреагували на новації законопроєкту щодо обігу сільськогосподарських земель і в Асоціації тваринників України.

Висловлюючи консолідовану позицію сільських жителів, дрібних і середніх фермерів, людей, що забезпечують продовольчу безпеку України, в Асоціації рішуче підкреслюють: якщо вже продавати землю, то виключно громадянам України, а не юридичним особам.

«По суті, продаж землі юридичним особам автоматично означає продаж її іноземцям. А це у свою чергу – ризик конкуренції з міжнародним капіталом, з яким ми апріорі не можемо конкурувати. Кажуть, що МВФ пропонує кредит у розмірі близько $6 млрд під умову продажу землі іноземцям. Але чи дійсно це та сума, через яку варто йти на такі умови?» – ставлять риторичне запитання представники Асоціації.

Разом з тим на прикладі Польщі стає зрозуміло, що при купівлі землі вітчизняним виробником гроші, які зароблять фермери, залишаться в селі та ще мінімум чотири рази зроблять оберт в окремо взятому регіоні, створять робочі місця і принесуть прибуток всім жителям села. Навпаки, якщо землю купують іноземні або транснаціональні компанії, то прибуток від неї буде йти за кордон.

«На нас може чекати шлях, який саме зараз проходить Аргентина. Там після відкриття ринку землі в результаті неконтрольованого розпродажу велика частина цього ресурсу зосередилася у володінні транснаціоналів. Переексплуатація та монокультури призвели до порушення екології та конфліктів з місцевим населенням. Натомість країна з кожним роком все більше занурюється у кредитну кабалу. Зараз аргентинці пожинають плоди такої «лібералізації» та намагаються виправити помилки, видавши закон, який істотно обмежує операції на ринку землі для іноземців», – розповіли тваринники.

Позиція малих фермерів

Невеликі вітчизняні фермери теж досить ясно прогнозують перебіг подій, з яким може зіткнутися Україна в недалекому майбутньому (нагадаємо, що старт ринку землі призначено на жовтень 2020 року).

«Як приватизація землі зруйнує вітчизняне сільське господарство? Описую механізм. Сьогодні вітчизняні фермери орендують паї, надані селянам. А коли землю селяни продадуть, то де гарантія, що цю землю зможуть купити ці фермери, які за місцем ведення свого господарства сконцентрували довкола цього техніку та створили певний виробничий цикл? Через підставні вітчизняні фірми землю легко скуплять іноземні латифундисти. А що тоді будуть робити вітчизняні фермери? Куди вони подінуть техніку, багато якої придбано в кредит? Буде зруйновано цілу галузь народного господарства, яка дає левову частку ВВП країни», – розповів один з аграріїв.

У самому ж законопроєкті зазначено, що «переважне право купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення має її орендар, за умови сплати ним ціни, за якою вона продається». Це єдине згадування такого права – вочевидь, на подальшу розшифровку треба чекати у підзаконних актах.

Landlord раніше повідомляв про те, що у Верховній Раді зареєстрували 4 альтернативних проєкти Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення.

Читайте також