Картопляна майстерня:
як визначити ризики та вчасно захистити посіви

Поточний рік не можна назвати вдалим для українських виробників картоплі. Збіглися у часі два негативні чинники: складні погодні умови для вирощування картоплі та засилля імпортованої продукції на внутрішньому ринку.

Останній чинник утримує ціну на рівні від 6 до 9 грн/кг, а торговельні мережі не поспішають закуповувати великі партії вітчизняної продукції, принаймні поки не продадуть закуплену раніше імпортовану бульбу. До того ж впродовж останніх трьох місяців складалися доволі несприятливі погодні умови, тому вітчизняним картоплярам доведеться ще поборотися за власний урожай. І мова не лише про його обсяги, а й про якість.
Саме з цього почав свій виступ у рамках «Картопляної майстерні» провідний технічний експерт компанії «Сингента» Володимир Борисенко. Ця зустріч, що відбулася після тривалих карантинів, була присвячена цілому комплексу проблем, які постають перед українськими картоплярами, та спільному пошуку шляхів їх подолання. Захід відбувся на базі еталонного картоплярського господарства країни — «Агріко Україна».

 


Його генеральний директор Микола Гордійчук під час вступного слова наголосив на тому, що сьогодні дедалі більшого значення набуває технологічно правильне застосування препаратів. Адже, за його словами, на полях «Агріко Україна» щосезону використовуються пестициди сукупною вартістю до 5 млн гривень. Тому нераціонально не звертати увагу на особливості їх внесення, зокрема в тому, що стосується налаштувань обприскувачів.

Про налаштування обприскувача

«Сингента» в Україні вже не перший рік розвиває різноманітні навчальні програми та майстер-класи щодо технологічних моментів захисту рослин, рекомендуючи при цьому аграріям дотримуватися науково обґрунтованих канонів. Це стосується і комплексу заходів захисту соняшнику від вовчка, і якісного протруєння насіння, і у нашому випадку — максимально ефективного використання обприскувачів.

У рамках «Картопляної майстерні» на полі «Агріко Україна» у селі Семиполки Броварського району Київської області був проведений майстер-клас для гостей заходу щодо налаштувань обприскувачів для ефективного захисту картоплі.

Адже іноді фермери ставляться до цього питання спрощено: обприскувач є, гарний препарат придбали, що ще потрібно? Ймовірно, така тактика і спрацює на 5 сотках городу, проте вона неприпустима, якщо йдеться про товарні насадження картоплі. Тим паче про вирощування елітних спеціалізованих сортів, призначених для виробництва чипсів, картоплі фрі тощо.


Тож учасники «Картопляної майстерні» ознайомилися як із ключовими засадами якісного захисту картоплі, так і з ефективним використанням спеціального обладнання для тестування обприскувачів.

Так, оптимальна висота від розпилювачів до верхівок рослин — 50 см. Як підкреслили технічні спеціалісти, автоматика розпилювача дозволяє встановлювати задану висоту, та треба врахувати, що штанга згинається під силою тяжіння. Найпростіший вихід — вішати на кінцях звичайні ланцюги по 50 см, і тоді можна перевіряти висоту візуально, не виходячи з кабіни трактора.

У свою чергу факел розпилювання робочої рідини має бути під кутом 120–130 градусів.  Це дасть змогу забезпечити оптимальне покриття листової поверхні рослин, а застосування спеціальних форсунок «Сингента», що формують дрібнодисперсну краплю, дозволить уникнути стікання робочого розчину та сприятиме швидкому проникненню діючої речовини всередину рослини. Тобто дозволить використати препарат із максимальною ефективністю.

Не менш важливі підготовчі тестування обприскувачів до роботи. Потрібно переконатися, що витримуються задані норми виливу на всіх форсунках, а «малюнок» факела відповідає оптимальним показникам. Це можна зробити самостійно у господарстві, використовуючи доволі прості сучасні засоби, починаючи від мірних склянок і закінчуючи спеціальним папером. У будь-якому разі за необхідними консультаціями можна звернутися до експертного відділу «Сингента».

І ще одна порада — регулярно оглядати пластикові форсунки розпилювачів, не допускаючи їх засмічення. Якщо на штанзі забита частина форсунок, автоматика все одно буде витримувати заданий тиск і подавати робочий розчин у справні отвори. Як наслідок — на полі будуть смуги зі збільшеним дозуванням ЗЗР, а частина посівів залишиться необробленою. Чистити форсунки доволі просто — для цього є спеціальні розчини, а остаточне механічне очищення можна проводити навіть звичайною зубною щіткою.

Про особливості захисту рослин

Як ми вже наголошували, «Сингента» недаремно звертає увагу на якість захисту рослин саме зараз. Практично кожен вітчизняний картопляр (і не лише картопляр) змушений нині шукати шляхи розв’язання низки проблем на власних полях. Це і подолання негативних наслідків різних стресів рослин (холод, град, надмірні опади), і протистояння ряду захворювань картоплі, що активізувалися через погодні умови та передусім — надмірну вологість та тривалі низькі температури повітря.

Звісно, однією з передумов такої проблематичної ситуації в насадженнях картоплі став людський фактор. Чимало фермерів, особливо у південних областях України (Херсонщина, Дніпропетровщина), під враженням від минулого гіперпосушливого року знизили ступінь захисту від хвороб. Це стосується як протруювання бульб та припосадкового внесення фунгіцидів, так і відмови від профілактичного застосування препаратів.


Так, як приклад Володимир Борисенко навів свої спостереження під час поїздок до картоплярських та овочевих господарств на півдні України. Хоча більшість фермерів і вносили фунгіциди, але у фокусі були такі хвороби, як ризоктоніоз та меншою мірою альтернаріоз, з якими доводилося мати справу минулого сезону.

Тоді як у 2021 році гучно вистрелило одне з найбільш шкодочинних захворювань картоплі та томатів — фітофтороз. І далеко не всі внесені препарати могли його контролювати, що спричинило серйозні проблеми. Додало складнощів і нехтування тим, що контактні препарати дуже швидко змивалися дощами, а також вже згадувана відсутність профілактичних обробок від фітофторозу.

На жаль, подолати цей клубок проблем миттєво не вдасться, оскільки будь-який препарат набагато краще працює тоді, коли його вносять не з лікувальною метою за очевидних ознак захворювання, а із профілактичною. Проте ще гірше, якщо у критичні моменти у плані захисту рослин від хвороб у поле не можна зайти обприскувачем через багнюку, як це часто-густо відбувається у нинішньому сезоні. Часом врятувати ситуацію можна лише за допомогою авіаобприскувачів та безпілотників.

Про арсенал засобів захисту

Зрозуміло, що далеко не завжди можна успішно протистояти таким несприятливим погодним умовам, особливо ж коли у полі вода стоїть ледь не до колін. Однак у більшості випадків вплив негативних погодних чинників на рослини можна істотно пом’якшити чи взагалі не допустити розвитку захворювань картоплі.

Для початку «Сингента» радить провадити детальне обстеження стану насаджень, пропонуючи залучати в разі потреби власних експертів-фітопатологів. Це дасть змогу точно визначити патогени, що загрожують картоплі, та підібрати ефективну схему захисту. Не варто підбирати та вносити препарати навмання чи про всяк випадок. Це може спричинити зайві фінансові витрати та водночас не зарадити проблемі.

Тим паче, що в портфоліо фунгіцидів «Сингента» можна підібрати препарат для ефективного контролю всіх без винятку захворювань картоплі. Головне — правильно та своєчасно його внести, беручи до уваги особливості роботи діючої речовини та дію самого препарату — контактну, трансламінарну чи системну. Це низка відомих і перевірених на ринку фунгіцидів — Ширлан, Ревус, Ревус Топ, Світч, Квадріс, Квадріс Топ та, звісно ж, унікальна формуляція Ридоміл Голд, яка забезпечує по-справжньому системну дію.

Тому навіть за таких складних умов для вирощування картоплі, що склалися у більшості регіонів України в поточному сезоні, завжди можна підібрати оптимальне рішення для захисту насаджень від шкодочинної дії патогенів. Головне — не замикатися у власному агрономічному просторі та активно співпрацювати з тими партнерами, які мають необхідний досвід та технологічні напрацювання.