У 2023 році какао очолило список продукції аграрного сектору за рівнем подорожчання у світовому масштабі, зі зростанням цін на 72%, як вказано у даних Thomson Reuters/CoreCommodity CRB Excess Return Index, опублікованих Reuters.
Вартість ф’ючерсів на какао у Нью-Йорку досягла піка за 46 років. Очікується, що ціни залишатимуться високими у 2024 році через неврожай у Західній Африці, який був спричинений поширенням вірусного захворювання серед посівів.
Погодні умови, пов’язані з Ель-Ніньйо, також негативно вплинули на світове виробництво рису (зростання цін на 43,4%), кави (18,4%) та цукру (12,3%), підтримуючи їх вартість на високому рівні.
Експерти зазначають, що обмеження експорту рису в Індії, найбільшого світового постачальника, через дефіцит пропозиції спричинило підвищення цін до 15-річного максимуму, що призвело до інфляції в секторі харчових продуктів. У Індії також очікується скорочення виробництва цукру.
У 2023 році ціни на рис у ключових азійських експортних регіонах виросли більш ніж на 40%, а негативні погодні умови можуть ще більше знизити виробництво на початку поточного року.
Також відзначається зростання цін на каву робуста майже на 60% у 2023 році, що було спровоковано зменшенням поставок.
Минулого року спостерігалося зниження цін на пшеницю (20,2%), кукурудзу (30,1%) та соєві боби (13,8%) через вплив Ель-Ніньйо, експортні обмеження та збільшені вимоги до виробництва біопалива. Серед інших продуктів, що подешевшали, були соєва олія (зниження на 25,2%), канола (23,9%) та соєвий шрот (17,0%).
Аналітики прогнозують, що слабкість цін на сировинні товари збережеться у 2024 році. Вони очікують зупинку економічного зростання в США та помірне зростання у Європі та Китаї.
Очікується, що виробництво пальмової олії впаде наступного року через Ель-Ніньйо, що підтримає ціни на інші рослинні олії, які знизилися більш ніж на 10% у 2023 році.
Нагадаємо, високі ціни на продовольство в останні роки спонукали фермерів у всьому світі вирощувати більше зернових та олійних культур. Але споживачі в 2024 році зіштовхнуться зі скороченням поставок через фактор Ель-Ніньо, експортні обмеження та вищі вимоги до біопалива.
Світові ціни на продовольчі товари знизилися в грудні порівняно з попереднім місяцем, причому найбільш різко впали міжнародні ціни на цукор.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!