Новини / Кейси     30 квітня 2020 16:06

Як заробити від 200 до 300 гривень за кг кмину в Україні

Звичайний кмин став в Україні рослиною майже екзотичною – на полях його зустрінеш не часто. Однак насіння цієї чудодійної рослини досі доволі активно використовують у харчовій промисловості. Сьогодні за кілограм насіння кмину магазини просять від 200 до 300 гривень. Дорожче коштує порошок та масло з кмину.

Ефірну олію з насіння кмину цінують не тільки фармацевти, а й парфумери. Користується кмин чималим попитом в тютюновій промисловості та консервному виробництві.

Сьогодні ця рослина доволі затребувана, особливо за кордоном. У промислових масштабах кмин культивують в Нідерландах, Фінляндії, Болгарії, Угорщині, Польщі, Данії та інших європейських країнах.

Цікаво, що кмин вирощували і збирали ще наші далекі пращури. Його насіння знайшли у будівлях кам’яного віку. Кмин вельми активно вирощували у Київській Русі, а з XVI століття навчилися виготовляти з нього ефірну олію. Особливово знана з чорного тмину.

Надзвичайно поширений кмин у Лісовій та Лісостеповій зонах України, зрідка в Донецькому лісостепу. Основні площі кмину в Україні зосереджені у Львівській, Тернопільській, Хмельницькій областях. Його урожайність становить 6-9 ц/га, може досягати 12-15 ц/га. Основні сорти кмину:  Подільський 9, Случ, Тонус та інші.

Читайте: Як виростити розмарин у вашому господарстві

Кмин висівають після озимих і ярих зернових, зернобобових культур. У рік плодоношення він рано звільняє поле, тому є добрим попередником для озимих та інших культур.

Кмин культура дворічна – у перший рік вегетації проводять боронування і застосовують міжрядний обробіток не менше 4-5 разів. При потребі загущені посіви у фазі 3-4 справжніх листків проріджують. На другий рік рано навесні посіви боронують поперек рядків.

Кмин холодостійка й скоростигла культура, тому рослина в перший рік життя спокійно перезимовує, рано навесні швидко відростає й наприкінці квітня дає товарну продукцію. А ось температура вище 30°С негативно впливає на формування врожаю.

Водночас кмин вологолюбна рослина, тому дає високі врожаї лише у зоні достатнього зволоження. Волога насінням поглинається повільно, тому сходи з’являються лише через 18-25 днів після сівби.

Слід пам’ятати, що плоди кмину достигають неодночасно, і легко обсипаються. Тому їх збирають роздільним способом при побурінні 35-40% плодів, а прямим комбайнуванням – 50-60%. Очищене насіння підсушують.

Ще один плюс вирощування кмину. Як і його найближчі родичі аніс, фенхель, кріп, ця культура відноситься до цінних медоносів.

Джерело: SEEDS

Нагадаємо, як отримати до 3 т/га: чому в Україні вигідно вирощувати валер’яну.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!