Новини / Клімат     02 березня 2020 09:19

Як агросектору вижити в умовах зміни клімату – поради експертів

Аграрії мають адаптувати посіви, збирання врожаю до зміни клімату та перейти на рідкі добрива. В країні потрібно змінити суцільні вирубки на вибіркові та заліснювати водозахисні смуги, вважають фахівці.  

Уряд готовий взятися за розробку національної кліматичної стратегії. Адже цьогорічна тепла зима показала, що зміни в кліматі дійсно є глобальними. Про це повідомила заступниця міністра енергетики та захисту довкілля Ірина Ставчук.

Заступниця міністра визнає, що через зміну клімату та посухи в Україні зменшиться територія, де можна збирати гарний врожай. Щороку кількість водних ресурсів зменшується. За словами еколога Олега Листопада, лише розбудова систем поливу, без зміни технологій, не адаптує до глобального потепління.

Читайте: Вчені з’ясували, як сповільнити глобальне потепління

За даними Укргідрометцентру, умови для весняного водопілля в Україні несприятливі. Причина – невелика кількість опадів. Тож, цього року повені не буде. Це вперше за більш ніж 120 років.

Природоохоронні проєкти на місцях мають шанс зробити зміни у кліматі не такими критичними, вважає менеджер проєкту фонд Міхаеля Зуккова Іна Романн та ставить у приклад досвід Німеччини. Інна Роман наголошує, що потрібно проводити роз’яснювальні роботи з місцевими жителями.

“Коли громада поінформована і розуміє, що відбувається в резерваті, які зміни мають місце (опускаються ґрунтові води, падає обсяг врожаю) – тоді її можна максимально залучати до процесу екосистемної адаптації”, – коментує Романн.

7 кроків, які необхідно зробити агросектору, щоб вистояти перед змінами клімату

  1. Відновлення та заліснення прибережних водозахисних смуг. Загалом потрібне зростання кількості лісосмуг та захисних лісів. До цього мають бути залучені громади. (Інна Романн).
  2.  Змінити суцільні вирубки на вибіркові, відновлення змішаних та листяних лісів на місці монокультурних хвойних. Взяти за правило залишати певну кількість мертвої деревини після рубок у лісі (Анатолій Смалійчук, національний координатор проєктів Фонду Міхаеля Зуккова в Україні).
  3. Запровадження систем моніторингу та попередження пожеж в лісах (Анатолій Смалійчук).
  4. Використання крапельного зрошування, мульчування, покривних культур і тих видів оранки, які зберігають вологу в ґрунті. (Анатолій Смалійчук, Марія Колесник, заступниця директора ProAgro Information Company).
  5. Заболочувати повторно осушені територія, звідки беруть початок водні артерії. Завдяки цьому збільшаться водні запаси та знизиться виділення вуглецю, збережеться біорізноманіття та зменшиться ризик пожеж. (Анатолій Смалійчук, Іна Романн).
  6. Обирати для посадки більш теплолюбні культури та більш посухостійкі сорти, адаптувати посів та збирання врожаю до зміни сезонів в Україні. (Анатолій Смалійчук, Марія Колесник).
  7. Під час весняного підживлення використовувати лише рідкі добрива, щоб не посилювати дефіцит вологи у ґрунті. (Марія Колесник).
  8. Вчасно боротися зі шкідниками. Адже вони розмножуються через теплі зими (Марія Колесник).

Як повідомляв LANDLORD, експерти спрогнозують ризики зміни клімату в Україні на 80 років вперед.

За матеріалами Радіо Свобода.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також