Новини    05 травня 2025 14:13

Гетманцев підтримає угоду з США про корисні копалини, але вимагає опублікувати її текст


Голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев заявив, що підтримає ратифікацію угоди з США про спільний видобуток корисних копалин в Україні, але наполягає на публікації її повного тексту. Депутати мають проголосувати за документ 8 травня, проте ключові деталі, включаючи супровідну угоду про інвестиційний фонд, досі залишаються недоступними.

Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.

Чому це важливо?

Угода, підписана 30 квітня у Вашингтоні, передбачає створення американсько-українського фонду для фінансування відбудови країни за рахунок видобутку та експорту корисних копалин. Однак, як зазначають нардепи, без повного тексту документів неможливо зрозуміти:

  • які саме компанії отримають доступ до українських родовищ,
  • як розподілятимуться доходи,
  • чи будуть до фонду надходити репарації від РФ.

Нагадаємо, що ця угода — частина більшого пакета військової та економічної допомоги США, яка може бути активована лише після її ратифікації.

Позиція Гетманцева: “Прихована правда неприйнятна”

У своєму Telegram-каналі голова комітету з питань фінансів зазначив:

“Розумію, що переговори були важкими. Перші проекти угоди дуже відрізнялися від остаточного варіанту. Але неприйнятно приховувати її умови від народу та депутатів.”

Він також наголосив, що відмова від угоди зараз — ризикованіша, ніж її укладення, оскільки це може вплинути на подальшу підтримку США.

Депутати в темряві: що хвилює опозицію?

Нардепка Ніна Южаніна (“Європейська солідарність”) у Facebook заявила, що без тексту угоди про обмежене партнерство неможливо оцінити:

  • Як саме формуватимуться внески до фонду?
  • Чи буде паритет між українськими та американськими компаніями?
  • Коли очікувати перших рентних платежів?

За її оцінками, перші кошти від видобутку з’являться лише через 5 років, а сума рентних надходжень поки не перевищує $1,5 млрд на рік.

Голосування 8 травня: що чекає Раду?

Нардеп Ярослав Железняк (“Голос”) повідомив, що перед голосуванням фракціям запропонують зустріч із Мінекономіки замість повноцінного доступу до документів. Він заперечує:

“Є два сценарії: або нам пояснять умови, або просто скажуть — ‘Президент вимагає!'”

Нагадаємо, що уряд вніс угоду на ратифікацію без супровідних документів, а міністр економіки Юлія Свириденко запевняє: всі необхідні зміни будуть внесені до Бюджетного кодексу після ухвалення угоди.

Новини за темою:  Європарламент закручує гайки: мита на російські добрива зростуть до 430 євро за тонну
Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...