Новини / Фінанси     12 січня 2022 18:04

Forbes: у 2022 році фінансові ринки з високою ймовірністю чекає на обвал

Жорсткість монетарної та бюджетної політики призведе до рецесії або як мінімум до сильного гальмування економічного зростання

Керуючий директор Arbat Capital Олександр Орлов у колонці для Forbes розповів, чому у 2022 році фінансові ринки з високою ймовірністю чекає на обвал.

“Поки що інвестиційний світ залишається в ілюзії тимчасового характеру інфляції. Справді, ціни на нафту та іншу сировину навряд чи знову подвоїться, карантини колись закінчаться і логістичні ланцюжки відновляться, США помиряться з Китаєм, а дефіцит чіпів рано чи пізно буде подолано. Проте боятися треба не те, що інфляція в розвинених країнах побила рекорд за 30 років. Лякає композиція цієї інфляції: вона вже не сировинна, не постковидна, а всебічна, яка торкається навіть зарплатних відомостей. Можна впевнено стверджувати, що запустилася інфляційна спіраль, коли працівники мають достатньо ринкових сил, щоб змусити роботодавців підвищити зарплати у відповідь на зростання цін”, – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що роботодавці, своєю чергою, не готові жертвувати своєю рентабельністю та підвищують ціни на готову продукцію, що викликає наступну хвилю вимог щодо збільшення зарплат. І все це на тлі понад $10 трлн надрукованих за пандемію провідними центральними банками.

Інфляційна спіраль розкручуватиметься доти, доки макроекономічна політика розвинених країн стане досить жорсткою обмеження надлишкового попиту. Для цього потрібне не лише повне виключення «друкарського верстата» ЄЦБ та ФРС (очікується у березні та червні 2022 року), а й підвищення ставок хоча б до 1–1,5% у доларах та ближче до 0% — у євро. Потрібно, щоб американський Мінфін перестав посилати чеки всім і вся, після пандемії так і не відновилося 4,2 млн робочих місць, в основному через те, що людям вигідно залишатися безробітними і отримувати допомогу. З іншого боку, що вище і довше буде інфляція, то швидше вони змушені будуть повернутися ринку праці, допомагаючи цим розірвати хибне коло інфляційного тиску.  

Жорсткість монетарної та бюджетної політики призведе до рецесії або як мінімум до сильного гальмування економічного зростання, як це було після придушення останнього потужного інфляційного сплеску США на початку 1980-х.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!