Національний банк України (НБУ) ухвалив рішення знизити облікову ставку з 15,0% до 14,5% річних з 15 березня 2024 року. Таким чином, НБУ продовжив цикл зниження облікової ставки, розпочатий у липні минулого року.
Про це заявив голова НБУ Андрій Пишний на брифінгу, який транслювався на Youtube.
“Подальше сповільнення інфляції, збереження стійкої ситуації на валютному ринку, а також позитивні зрушення у питаннях отримання зовнішньої допомоги дають підстави раніше відновити цикл пом’якшення процентної політики”, – сказав він.
У січні 2024 року НБУ вирішив зберегти ставку на рівні 15%.
Раніше НБУ повідомляв, що більшість члени Комітету з монетарної політики (КМП) бачать простір для зниження облікової ставки у 2024 році, однак він є обмеженим.
На їхню думку, НБУ зможе повернутися до зниження облікової ставки у другій половині року, якщо макроекономічна ситуація розвиватиметься близько до базового сценарію, а ритмічність надходження міжнародного фінансування відновиться.
Зазначимо, Національний банк України (НБУ) ухвалив рішення підвищити облікову ставку з 10% до 25% у червні 2022 року. Така ставка трималася до липня 2023 року, коли НБУ знизив ставку до 22%. У вересні НБУ знизив ставку до 20%, у жовтні – до 16%, у грудні – 15%.
Національний банк України залишає пріоритетним напрямком курсову стійкість, аби були відсутні значні коливання на ринку чи послаблення гривні. Заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук заявив, що одним з механізмів формування стійких умов є привабливі ставки за гривневими інструментами.
Раніше НБУ повідомляв, що більшість члені Комітету з монетарної політики (КМП) бачать простір для додаткового зниження облікової ставки у 2024 році. На їхню думку, якщо макроекономічна ситуація розвиватиметься близько до базового сценарію й реалізації ключових негативних ризиків вдасться оминути, НБУ матиме змогу продовжити цикл пом’якшення процентної політики. Важливою передумовою цього є, зокрема, відновлення ритмічності надходження зовнішньої допомоги. Це питання має вирішитися, адже ключові партнери декларують незмінну позицію щодо підтримки України.
Довідка: облікова ставка – це вартість кредитів НБУ комерційним банкам, які можуть отримати від центробанку довгострокове чи короткострокове рефінансування. Посередньо ставка повинна визначати ціну кредитів на ринку.
Основним інструментом, за допомогою якого НБУ впливає рівень інфляції, є облікова (ключова) ставка. За даними НБУ, в Україні зміна облікової ставки НБУ найбільше впливає на рівень інфляції за 9-18 місяців.
Нагадаємо, починаючи з 1 грудня 2023 року, Національний банк України анулював всі обмеження для банків та фінансових установ щодо продажу готівкової валюти населенню.
Основним інструментом, за допомогою якого НБУ впливає рівень інфляції, є облікова (ключова) ставка. За даними НБУ, в Україні зміна облікової ставки НБУ найбільше впливає на рівень інфляції за 9-18 місяців.
Валерія Пепеля
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!