Новини    15 листопада 2022 13:13

Фахівці підрахували вартість бренду “український борщ”


Цьогоріч український борщ було визнано нематеріальною спадщиною ЮНЕСКО. Спеціалісти вже підрахували приблизну вартість українського бренду.

Скільки насправді коштує бренд “український борщ” розбирався Forbes.

Надання продуктам географічної індикації збільшує вартість на 5−32%, згідно з дослідженням Крістіани Ґаравальї та Паоло Маріані.

Для прикладу, ціни сиру Parmigiano Reggiano на 28% вищі за ціни на сири Grana Padano, що виготовляються за подібним рецептом, але без маркування про виготовлення в провінції Емілія-Романья. Можна припустити, що “український борщ” також буде на 20−25% дорожчим за безіменну страву, приготовану за подібним рецептом.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Скільки ж борщу їдять у світі? Проведене Forbes нерепрезентативне опитування свідчить, що читачі видання їдять борщ у середньому 45 разів на рік. Google Trends допомагає визначити, у яких країнах найчастіше цікавляться борщем. Прогнозовано, в лідерах — Україна та сусідні держави.

Далі припустимо, що борщ у світі споживають пропорційно до зацікавленості ним у Google. Тоді у Росії цей показник становить 38 порцій на рік, у Білорусі — 26, у Молдові — 19. Серед не “ексрадянських” країн найбільше борщу з’їдають в Ізраїлі (4), Чехії (3) та Польщі (2). Якщо споживання корелює з Google, то у світі щорічно їдять близько 9 млрд порцій борщу.

У жовтні вартість борщового набору (на шість порцій) становила 116 грн, а з урахуванням необхідних для подання страви сметани, сала, житнього хліба та часнику — 184 грн, або 31 грн за порцію. У закладах харчування вартість борщу стартує від 34 грн і сягає 360 грн.

Більшість українців споживають борщ удома. Використовуючи останні доступні дані Держстату, можна порахувати, що українські ресторани отримують тільки 2,3% всіх витрат на харчування. В інших країнах цей показник вищий — від 5,5% у Казахстані до 45% у Великій Британії.

Можна зробити оцінку, що 9% усього борщу у світі споживається в закладах харчування. Це 800 млн порцій на рік. За середньої ціни $3 за порцію, це $2,4 млрд, із яких цінова складова географічного бренду — близько $500 млн на рік.

Нагадаємо, 1 липня на п’ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини елемент “Культура приготування українського борщу” включили до переліку об’єктів нематеріальної культурної спадщини, які потребують негайної охорони.

У Дніпропетровській області, селі Маломиколаївка почали заготовляти суху суміш для миттєвого приготування борщу для потреб Збройних Сил України.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...