У квітні 2025 року Україна експортувала на 23,4% менше аграрної продукції, ніж у березні. Єдиним винятком стали рослинні олії, поставки яких зросли на 6%, повідомляє Українська клуб аграрного бізнесу (УКАБ).
Про це повідомляє Український клуб аграрного бізнесу.
За даними аналітиків, у квітні за кордон відвантажили 4,1 млн тонн агропродукції. Таке зниження є традиційним для цього періоду, коли основні запаси вже реалізовані, а новий урожай ще не надійшов на ринок. Найбільше скоротився експорт зернових – на 33% порівняно з березнем.
“Ми спостерігаємо класичну сезонність. Після інтенсивних поставок у першому кварталі квітень завжди показує зниження обсягів. Винятком цього року стало лише зростання експорту олій”, – пояснюють у УКАБ.
Незвичне зростання поставок рослинних олій (до 525,8 тис. тонн) експерти пов’язують із двома факторами:
- затягнутим циклом переробки соняшнику через погодні умови минулої осені;
- активізацією продажів перед оновленням запасів у країнах-імпортерах.
Соняшникова олія склала 91% від загального експорту олійної групи. При цьому поставки олійних культур (сої та ріпаку) все ж скоротилися на 3%.
Зернова група (2,4 млн тонн) представлена переважно кукурудзою (65%) та пшеницею (32%). Макуха втратила 14% обсягів, інші агропродукти – 2%. Найбільше постраждали поставки ячменю, які впали до 2% від загального зернового експорту.
Аналітики прогнозують:
- подальше зниження зернового експорту до початку нової урожайної кампанії;
- стабілізацію поставок олій на рівні 450-500 тис. тонн на місяць;
- можливе відновлення експорту після початку збирання ранніх культур.
“Вже у червні ми очікуємо перші партії нового урожаю. До того часу ринок працюватиме з залишками, що пояснює поточні невисокі обсяги”, – зазначають в УКАБ.
Експерти наголошують, що нинішні показники відповідають очікуванням і не викликають занепокоєння. Головним чинником для аграріїв залишається логістика – збереження стабільної роботи альтернативних шляхів експорту.
Нагадаємо, що минулого року в цей період спостерігалася аналогічна динаміка: квітневий експорт був на 18-25% нижчим за березневий. Однак тоді не фіксувалося зростання жодної з категорій.
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!