Новини / Трейдинг     24 лютого 2021 10:15

Експорт олійних культур з України за рік зменшився на 29%

У минулому році Україна продала закордоннім покупцям насіння олійних культур на $1,8 млрд, що майже на третину менше експорту попереднього року

У минулому році Україна продала закордоннім покупцям насіння та плодів олійних культур на $1,8 млрд, що майже на 29% менше експорту 2019 року у вартісному вимірі. Про це з посиланням на дані державної митної служби повідомив заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Микола Пугачов. У фізичному вимірі, за його словами, також відбулося зменшення обсягів поставок олійних на зовнішні ринки на 36 % – до 4,4 млн тонн.

Експорт ріпаку у натуральному виразі після рекордної для України позначки у 3,2 млн тонн у 2019 році впав до 2,4 млн тонн, більш ніж наполовину впали і закордонні продажі соєвих бобів – до 1,8 млн тонн. Це цілком пояснюється несприятливими погодними умовами – тривалою посухою під час сівби і вегетації олійних культур, а, також, зменшенням площ під цими культурами.

Головними покупцями насіння олійних, за словами Миколи Пугачова, традиційно стали країни Азії та Європи. При цьому характерною рисою саме 2020 року стало значне посилення позицій Європейського Союзу у закупівлях української продукції – торік країни ЄС забехпечили понад 2/3 всього обсягу у вартісному виразі.

ТОП-7 покупців українських олійних у грошовому вимірі виглядає наступним чином:

  • Німеччина – 18,9%;
  • Туреччина – 14,7%;
  • Бельгія – 13%;
  • Нідерланди – 10,2%;
  • Білорусь – 7,9%;
  • Велика Британія – 5,9%;
  • Франція – 5,6%.

ЧитайтеВиробники соняшника очікують закупівельну ціну у 25 000 грн/т

Таким чином, одразу п’ять з семи позицій у наведеному переліку припадають саме на представників Європейського Союзу, а сумарно ці сім країн забезпечили Україні понад 76% експортних доходів від усіх закордонних поставок олійних.

Крім того, звертає на себе увагу поява в цьому переліку Великої Британії. За 10 років ця європейська країна збільшила обсяги закупівель українських олійних культур більш ніж у 27 разів: з $4 млн у 2010 році до $110 млн у минулому році.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що ціни пропозиції соняшникової олії перетнули позначку $1400/т.

Читайте також