
За останній рік до Польщі ввезено 12 мільйонів тонн російського зерна, в той час, як кількість українського зерна склала 4,3 мільйона тонн, заявила глава департаменту збору та моніторингу дезінформації ЦПД Аліна Бондарчук.
“Наші чотири мільйони (зерна – ред.) Польщі стоять кісткою поперек горла. А 12 мільйонів російського просто проходять транзитом і все окей. Ніде не блокується”, – обурилася очільниця відділу.
Фермери-протестувальники, які заблокували найбільші пункти пропуску на кордоні з Україною, висунули низку вимог.
Серед основних вимог фермерів вказано:
- скасування угоди Green Deal;
- припинення перетину кордону з Україною товарів;
- заборона імпорту агропродукції з України;
- скасування екологічних програм;
- запровадження довгострокових програм підтримки конкурентоспроможного сільського господарства;
- обмеження імпорту з третіх країн;
- коригування мінімальних цін на сільськогосподарську продукцію з урахуванням інфляції.
Оновлено. 0:56
Зауважимо, стало відомо, що експерт Центру політичних студій “Доктрина” Анатолій Курносов у власному дописі від 14 лютого повідомив, що навів хибні дані стосовно ввезеного до Польщі російського зерна, оскільки заявив про мільйони тонн замість кг. Він перепросив за свою помилку. Водночас, станом на 17 лютого, на його слова у випуску ЦПД посилалася експертка студії. І Центр розмістив дані саме про ті ж “12 млн тонн”, інформують Букви.
Курносов пояснив, що навівши дані: “за весь 2022 рік до Польщі з Росії було імпортовано 6 140 734 кг зернових. З 1 січня 2023 року до кінця травня 2023 року в країну потрапило 5 870 316 кг зернових”, він все ж суттєво помилився, порівнюючи їх з імпортом з України, де мовиться про мільйони тонн. Звідси і наступна хибна інтерпретація про начебто значну перевагу російського імпорту.
Одначе, станом на 18 лютого у ЦПД не опублікували спростування поширених неправдивих даних, що вводять в оману читачів – попри те, що у коментарях на різних платформах їм вказали щодо хибності опублікованої інформації.
За даними Головного статистичного управління Польщі, за весь 2022 рік з РФ імпортовано 6 140 734 кг зернових, а за 2023 завезено 5 870 316 кг зернових.
Нагадаємо, 12 лютого на пункті пропуску “Ягодин-Дорогуськ” на українсько-польському кордоні поляки розпочали висипати зерно з українських фур просто на землю. Це сталося орієнтовно об 11:30 на державній дорозі № 12.
Фермери з Польщі планують заблокувати рух вантажівок на прикордонному пункті пропуску «Ягодин — Дорогуськ». За повідомленням Державної митної служби, 18 лютого до їхньої акції приєднаються аграрії з чотирьох інших країн.
Читайте також: В Україні розглядають заборону імпорту на польську аграрну продукцію
У Міністерстві аграрної політики та продовольства України рішуче засудили навмисне знищення українського зерна польськими протестувальниками на українсько-польському кордоні. Міністерство запросило польських фермерів до України пересвідчитися, в яких умовах зараз працюють українські аграрії. 4 мільйони малих фермерів в Україні готові поділитися своїм досвідом з польськими колегами.
Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський перепросив за інцидент з розсипаним зерном на кордоні з Україною, назвавши його “не зовсім адекватною формою протесту”, але зауваживши, що такі ситуації не рідко трапляються у фермерів по всьому світу, повідомила пресслужба Міністерства сільського господарства та сільського розвитку Польщі.
Прокуратура району міста Холм у Люблінському воєводстві ініціювала розслідування щодо висипання зерна з українських вантажівок перед їх переїздом до Дорогуська. Про це повідомила речниця Окружної прокуратури в Любліні Агнєшка Кемпка.
Таку “акцію” організував Рафал Маклер, відомий як один із ініціаторів протестів, власник логістичної компанії та керівник місцевого осередку маргінальної політичної партії “Конфедерація”. Він також виступає за поліпшення стосунків з Росією, повідомили з Центру Протидії Дезінформації (ЦПД).
Пояснюється, що партія “Конфедерація” виступає за вихід Польщі з Європейського Союзу, критикує розміщення військ НАТО в країні та закликає до покращення дипломатичних відносин з Росією. У ЦПД наголошують, що ця партія не має широкої підтримки серед поляків. Наприклад, сам Маклер невдало балотувався у 2019 році до Сейму.
Польські фермери оголошували про намір здійснити новий страйк на кордоні з Україною ще 3 лютого, аби висловити своє незадоволення рішенням Європейської комісії щодо України. Про це інформується на сайті профспілки фермерів “Солідарність”. Фермери стверджують, що бездіяльність польської влади та заяви про співпрацю з Європейською комісією, яка прийняла рішення про імпорт товарів з України, “не залишають нам іншого вибору, крім як оголосити загальний страйк”.
Читайте також: У Польщі наполягають на обмеженні імпорту української малини
З 9 лютого польські перевізники також заблокували три автомобільні пункти пропуску – “Ягодин”, “Рава-Руська” і “Шегині”. Наразі не можуть проїхати до Польщі й в Україну всі види транспорту.
Прикордонники попереджали, що 9 лютого о 10.00 розпочнеться страйк польських фермерів на ділянках, що межують з українськими пунктами пропуску «Ягодин», «Рава-Руська» та «Шегині». Ускладнення руху для вантажівок через пункти пропуску «Устилуг» та «Угринів» можливе з 12 лютого.
Угорські прикордонники попереджають про акції протесту фермерів 9 лютого на автошляху до пункту пропуску «Захонь», що навпроти українського «Чоп (Тиса)». Попередньо, учасники акції не блокуватимуть пропуск автотранспорту.
Фермери Польщі заявили, що планують заблокувати перевантаження української сільгосппродукції на станції Ізов.
Маргарита Юзяк