Новини    18 травня 2018 15:14

Держпродспоживслужба: Спостерігається активізація шкідників зернових культур


Повсюди розвиваються та шкодять злакові попелиці, мухи, пшеничний трипс, хлібні п’явиці, в південних областях злакова листовійка, інші фітофаги, якими заселено 5-15, осередково 26% рослин. Про це йдеться в звіті «Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин станом на 18 травня 2018 року» Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

«У Степу, південному та центральному Лісостепу клоп шкідлива черепашка за чисельності 0,2-2, осередково до 3 екз. на кв.м (Луганська, Херсонська, Харківська обл.) заселив 10-50% площ озимих, 19-25% площ ярих зернових культур, де пошкодив 1-8% рослин. Відмічається масове відкладання яєць клопами, до 25% яких заражено теленомінами. В степових областях відроджуються личинки фітофага (0,5-2 екз. на кв.м), харчування яких в колосках призводить до щуплості та погіршення якості зерна. В Одеській області відмічено літ пильщиків та крайове заселення посівів зернових колосових культур хлібними жуками (жук-кузька 100%)», – йдеться у звіті.

В Держпродспоживслужбі зауважили, що для збереження технологічних і посівних якостей зерна у посівах твердих і цінних сортів пшениць захисні заходи від личинок клопа шкідливої черепашки слід проводити за наявності 15-30% личинок третього віку та чисельності 2-х і більше, на решті посівів за 4-6, в насіннєвому ячмені 8-10, товарних 20-25 личинок на кв.м дозволеними пестицидами, що ефективно проти супутніх шкідників.

«Скрізь 1-25, макс. 48% рослин зернових культур хворіють на борошнисту росу, септоріоз, буру листкову іржу, гельмінтоспоріоз, осередково кореневі гнилі, піренофороз. Найефективніший період для оздоровлення рослин за швидкого наростання захворювання листкової поверхні та колоса – є фаза колосіння-цвітіння через обробку дозволеними до використання фунгіцидами», – інформують у службі.

Також 2-13, макс. 18% (Вінницька обл.) рослин кукурудзи пошкоджено злаковими блішками, попелицями, личинками злакових мух, осередково кравчиком-головачем, південним сірим довгоносиком. В Одеській області на посівах відмічено початок льоту стеблового кукурудзяного метелика.

«У посівах гороху триває заселення та розвиток бульбочкових довгоносиків, попелиць, якими пошкоджено 2-12, макс. 24% рослин, осередково рослини пошкоджує піщаний мідляк. Відмічено початок заселення посівів гороху жуками горохового зерноїда (брухуса). Із хвороб виявляють кореневі гнилі якими уражено 4% рослин. Сходи сої заселяють та пошкоджують бульбочкові довгоносики, попелиці, ґрунтові шкідники, осередково піщаний мідляк. У Черкаській області відмічено початок ураження сої септоріозом і пероноспорозом, у Полтавській – бактеріозом», – йдеться у звіті.

Рослинам соняшнику завдають шкоди cірий буряковий та південний довгоносики (переважно заселені прикрайові смуги), які за чисельності 0,2-1 екз. на кв.м пошкодили 2-9, макс. 30% рослин у слабкому та середньому, подекуди сильному ступенях. Піщаним мідляком за чисельності 1-3, макс. 5 екз. на кв.м пошкоджено 2-12% рослин (Кіровоградська, Чернівецька обл.). Подекуди дротяниками, личинками хрущів пошкоджено 1-5% рослин.

У посівах цукрових буряків звичайний та сірий буряковими довгоносиками за чисельності 0,1-1 екз. на кв.м пошкоджено 2-8, макс. 20% рослин у слабкому ступені в Київській області. Буряковою блішкою за чисельності 1,5-5 екз. на кв.м пошкоджено 3-21% рослин. У господарствах Вінницької, Сумської, Хмельницької областей відмічено заселення крайових смуг буряковою листковою попелицею, Тернопільської – буряковою мінуючою мухою, якими пошкоджено 3-7% рослин. Подекуди шкодять піщаний мідляк, дротяники, щитоноски та чорний довгоносик. На 1-5% рослин поширення має коренеїд (Київська, Сумська обл.), розвиток якого обмежують розпушуванням міжрядь.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...