Новини    15 січня 2018 17:03

Держлісагентство: Ліси України потерпають від «біологічної пожежі»


Напад шкідників у 2017 році, зокрема короїдів, є головним чинником масового всихання соснових насаджень. Про це повідомив заступник голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар. Найбільш постраждалими районами стали ліси у Поліському регіоні та Карпатах.

«Держлісагентство має на цю проблему реагувати. Ми маємо близько 40 тис. га всохлих ялинників у Карпатах. І там проблема частково вирішена. Набагато більшою проблемою, близько 150 тис. га, э всихання сосни», – заявив він.

На його думку, у редакцію Санітарних правил у лісах України від 2016 року треба внести зміни.

«Українські санітарні правила відрізняються від прийнятих в інших державах. Лісівник у Польщі, Німеччині, чи іншій країні сам приймає рішення, які дерева необхідно прибирати з лісу, щоб не поширювався шкідник. Таких проблем із всиханням в Європі немає, тому що там, якщо бачать, що здорове дерево заражене і з’являються сухі гілки, то його терміново прибирають. На місці цього дерева виросте нове дерево, і для цього лісівники працюють, щоб були зелені ліси», – наголосив заступник голови Держлісагентства.

За його словами, втрати від всихання в десять разів більше, ніж від незаконних рубок.

«Загалом по Україні відсоток незаконних рубок складає менше 1%, а всихання охоплює 10% всіх соснових насаджень. Зараз йдуть нарікання на те, що лісівники хочуть рубати в заповідних зонах. Санітарними правилами зараз повністю заборонена будь-яка лісогосподарська діяльність у різних видах заповідників. Однак, ви можете бачити масштаби, до яких призвела ця заборона», – зауважив Бондар.

У Держлісагентстві пропонують спростити процедуру вирішення лісівниками проведення санітарно-оздоровчих норм.

«Чому рубки на сьогодні є ефективним методом? Іншого методу, на жаль, світова практика сьогодні не має. Дерево, яке заселене шкідником і хворе потрібно прибрати з лісу, щоб не допустити поширення хвороби. Якщо не зробити цю процедуру вчасно, так як заселення шкідником відбувається протягом шести днів – він залетів у дерево, відклав личинки, і полетів далі – то проблема поширюється все далі і далі», – аргументував Володимир Бондар.

Наразі потрібно принаймні сповільнити процес поширення шкідників на нові здорові дерева. Необхідно забрати всі дерева, які заселені шкідниками до етапу вильоту нового шкідника – до травня місяця.

«Але зараз в Санітарних правилах прописана така процедура, що відведення у рубку займає близько двох місяців, а той і більше. Але ж шкідник не чекає. Він заселяється у нові дерева. І проблема поширюється в геометричній прогресії. Тому ми підготували нову редакцію Санітарних правил, і зраз вони проходять погодження», – заявив заступник голови Держлісагентства.

На його думку, функції щодо посилення контролю за правильне проведення санітарно-оздоровчих заходів мають належати Міністерству екології та природних ресурсів України.

«Держлісагентство виступає за те, і ми прописали це в проекті Стратегії розвитку та реформування лісової галузі, щоб функції контролю мають належати екологічній структурі Мінприроди. Повинна бути спеціальна служба чи інспекція, яка буде не тільки забороняти будь-які лісогосподарські заходи, а контролювати, щоб ці заходи проводилися правильно, і не було зловживань», – додав заступник голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар.

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...