Верховна Рада планує внести зміни до урядового законопроєкту №10499 про мобілізацію, щоб пом’якшити обмеження щодо використання техніки підприємств, поінформувала перша заступниця голови комітету Верховної Ради з питань транспорту та інфраструктури Юлія Клименко Liga.net.
Законопроєкт передбачає, що Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів має надати інформацію про зареєстровану техніку, яка може знадобитися Силам оборони, до територіальних військкоматів. Однак згідно з проєктом, забороняється переміщення цих транспортних засобів між областями та за кордон з моменту оголошення загальної мобілізації. Також обмежується укладання договорів про оренду та найм техніки.
Заборона просто паралізує (агросектор і будівництво – ред.). Так, ЗСУ потрібна техніка. Але великі господарства і так допомагають Силам оборони. Питання до форми – як це прописали, – пояснила Клименко.
Практично всі фракції у Раді виступили проти такого обмеження. У парламенті розглядають можливість внесення формулювань, які задовольнять і військових, і представників будівельного та агросекторів.
Проєкт закону про посилення мобілізації готують до другого читання. Наразі депутати подають правки. Депутат Ігор Фріс, зазначив, що планують намагатися виключити норму про заборону укладання договорів про оренду та найм техніки. Якщо правки не будуть прийняті на засіданні комітету, вони будуть внесені на голосування на пленарному засіданні.
Зауважимо, новий законопроєкт про мобілізацію №10449 дає змогу відбирати у дрібних фермерів сільгосптехніку, а також вводить заборону на її продаж та перевезення до інших регіонів, заявила нардеп Юлія Клименко в етері телемарафону.
“Якщо раніше йшлося лише про юридичні особи-підприємства, у яких вилучали транспорт, то тепер уже додалися фізичні особи-підприємці”, — заявила депутат.
За її словами, якщо транспорт ФОП потрапить до реєстру ТЦК, то його не можна буде продати, закласти або переміщати між областями. Юлія Клименко вважає, що це може паралізувати роботу фермерських господарств, особливо невеликих, де мало транспорту.
Тим часом нардеп від “Слуги народу”, член Комітету з питань аграрної та земельної політики Дмитро Соломчук заявив, що ці норми необхідно видалити із законопроєкту. Вже були подані відповідні правки.
Дані норми не можна підтримувати, їх потрібно виправляти. Фермери — одна з галузей економіки, що найбільше постраждала за час повномасштабної війни. Війська орків ціленаправлено били по господарствах фермерів, викрадали техніку, знищували тваринницький комплекс. І сьогодні фермери самі розміновують, шукають ресурси як посіяти і як зібрати. Комбайни, трактори та інша агротехніка точно не потрібні війську, — пояснив Соломчук.
Він також зазначив, що блокування переміщення техніки між областями буде мати катастрофічні наслідки при зборі врожаю, переміщення збіжжя.
Що стосується заборони продажу, переміщення техніки підприємців ми обговорювали декілька тижнів тому на фракції. Депутати висловили свою думку Уряду, що це не можна впроваджувати, неможливо в демократичній країні відбирати техніку в фізичних осіб. Не розумію чому Кабмін знову всунув дану норму, її потрібно виправляти, — підсумував нардеп.
Нагадаємо, у 2024 році Уряд повертає програму фінансової компенсації аграріям за придбану сільськогосподарську техніку українського виробництва
Міністерка економіки Юлія Свириденко зауважила, що реалізація програми часткової компенсації аграріям вартості сільськогосподарської техніки та обладнання українського виробництва дозволить створити приблизно 9 тисяч нових робочих місць і залучити 1,5 млрд грн додаткових податків до бюджету.
Уряд відновив вимоги до пального для сільгосптехніки. Кабмін вніс зміни до технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив.
Бізнес детально розглянув законопроєкт №10449, який має на меті вдосконалити законодавство щодо мобілізації, і багато положень викликають питання. Згідно з повідомленням Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА), документ, зареєстрований 30 січня 2024 року у Верховній Раді, фактично є реплікою законопроєкту №10378. Бізнес вже висловлював свою тривогу стосовно цього проєкту, оскільки він мав ознаки порушення Конституції України та міг негативно впливати на економіку.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!