Новини / Тваринництво     19 січня 2022 15:11

Деякі фактори можуть призвести до загибелі до 35−40% бджолосімей – експерт

Це змусить бджолярів вкладати значні ресурси у відновлення пасік

Найскладнішим сезоном у бджільництві є зимівля бджіл. Січень є серединою періоду зимового спокою бджолиних сімей: в Україні бджоли у 2021 році провели останні осінні обльоти у 20-их числах жовтня (північні області) — перших числах листопада (південь та південний схід країни). Про це повідомляє пресслужба Бджолиної Садиби «Знатний Мед».

Зазначається, що розподіл основних факторів ризику, що впливають на успішність зимівлі, такі:

  • 70% — вміння, знання та дії бджоляра з підготовки бджіл до зими (збирання сильних сімей, створення оптимальних умов у вулику, достатня кількість корму),
  • 20% — погодно-кліматичні умови, що склалися в даному районі в період зимівлі бджіл,
  • 10% — поведінка сім’ї у гнізді під час зимівлі (розташування та рух клубу, час появи розплоду, передчасний розігрів сім’ї, тощо).

«До Нового року погодні умови сприяли стійкому проходженню зимівлі: добова температура поступово знизилася від +10°C до -5−7°C, без різких перепадів. При цьому бджолярі відзначали загибель від 5% до 10% сімей на окремих пасіках. Але потім погода приготувала неприємні сюрпризи. Вже у новорічну ніч температура піднялася за добу на 10−15°C (від -7°C до +5−8°C). Це призвело до розширення бджолиних клубів, розповзання бджіл по вуликах. Такі перепади згубно впливають на стан зимівлі», — розповідає Валерій Курейко, співвласник ТМ «Знатний Мед».

За його словами, ще 5−7 перепадів температури до кінця зими, що може негативно вплинути на стан сімей: температурні гойдалки призводять до того, що до кінця березня бджоли підходять слабшими, з меншим запасом кормів. Як правило, клуб переміщується далі від входу, а за значного підвищення температури (до +10°C на 1−2 дні) може початися передчасна поява розплоду. Бджолярі не можуть кардинально допомогти бджолам у безполітний період (для повноцінного обльоту та огляду сімей температура повітря має бути вищою за +14°C).

«Всі ці фактори можуть призвести до загибелі до 35−40% бджолосімей, що змусить бджолярів вкладати значні ресурси у відновлення пасік, лікування бджіл від хвороб, підтримання ослаблених сімей та уповільнить розвиток галузі. Цьому бджолярі змушені дати раду самі, без фінансової та організаційної підтримки», — коментує бджоляр.

Разом з тим, у багатьох країнах Європи та Америки втрата бджолосімей у певні роки за підсумками зимівлі становить від 30−50%. При цьому є якісний ветеринарний контроль, страхування ризиків, суттєва фінансова та організаційна підтримка як з боку профільних асоціацій, так і з боку держави. Все це допомагає швидко відновити втрати та нарощувати обсяги галузі та виробництво продукції.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також