Ціни на молоко в Україні вже не будуть знижуватися — асоціація

Станом на 1 січня 2024 року середньозважена ціна на три ґатунки молока-сировини склала 14,32 грн/кг без ПДВ, що на 8 копійок вище порівняно з груднем, згідно з повідомленням Асоціації виробників молока.
Середня закупівельна ціна молока екстра ґатунку станом на початок року склала 14,70 грн/кг без ПДВ, що на 9 копійок більше, ніж місяць тому. Діапазон цін на цей ґатунок у господарствах варіюється від 14,00 до 15,20 грн/кг без ПДВ. Вищий ґатунок у середньому коштує 14,70 грн/кг без ПДВ (+9 коп.). Ціни коливаються від 14,00 до 15,20 грн/кг без ПДВ.
Середня ціна на молоко першого ґатунку склала 13,52 грн/кг без ПДВ (+5 коп.). Мінімальна ціна в господарствах склала 13,00 грн/кг, максимальна — 14,28 грн/кг.
Аналітик АВМ Георгій Кухалейшвілі зауважує, що в грудні 2023 року ціна на молоко-сировину в Україні досягла поточних середньоєвропейських рівнів, як це було на українському ринку у 2020-2021 роках. Він зазначив, що чинна закупівельна ціна відповідає балансу попиту і пропозиції сирого молока, який сформувався на внутрішньому ринку. Станом на тепер пропозиція молока-сировини в Україні знаходиться приблизно на одному рівні з потребами молокопереробних підприємств.
Малоймовірно, що тимчасовий затишок на ринку після свят кардинально вплине на зміну цін. Крім того, зниження цін на молоко-сировину в Україні стримує підвищення виробничих витрат молочно-товарних ферм в умовах війни з Росією. Зокрема, на собівартість виробництва молока впливає здорожчання паливно-мастильних матеріалів та електроенергії.
Тому у 2024 році значне падіння цін на українське молоко-сировину малоймовірне, за винятком несподіваних форс-мажорних обставин чи непродуманих рішень, які можуть кардинально вплинути на зміну кон’юнктури ринку, прогнозує експерт.
Нагадаємо, приблизно 40% підприємств, що спеціалізуються на виробництві сирого молока, зазнали збитків до початку повномасштабної війни в Україні. В цей момент цей показник зріс до майже 60%.
В Україні протягом січня-листопада 2023 року було вироблено 6,8 мільйона тонн сирого молока, що на 5,8% менше порівняно з аналогічним періодом попереднього року.
Виробники свіжих молочних продуктів зазнали впливу зростання цін на молочну сировину, внаслідок чого почали плавно підвищувати ціни на свою продукцію.
Маргарита Юзяк