Новини / Аналітика     29 жовтня 2019 16:06

Чому зростає ціна на українську сою

Аналітик компанії Agritel International Олексій Єрьомін проаналізував фактори зростання ціни на вітчизняну сою, а також спрогнозував подальшу цінову політику щодо бобових.

Ціни на українську сою відштовхнулися від травневих мінімумів у $310 за тонну на умовах CPT і зараз потихеньку підібралися до позначки у $340 за тонну.

Зростання портових цін на сою в Україні було обумовлено як внутрішніми, так і зовнішніми чинниками. Показники врожайності олійної в Україні цього року виявилися такими, що розчаровують у порівнянні з минулим роком: 2,32 т/га проти 2,54 т/га відповідно. Зниження врожайності через несприятливі погодні умови і скорочення посівних площ стали причиною падіння виробництва сої в Україні до рівня в 3,5–3,6 млн т. Зниження виробництва стало фактором підтримки цін. Окрім того, зростання цін стимулювала і ситуація на світовому ринку.

Безмитні квоти для США від Китаю

Китай і США намагаються досягти компромісу в торговельній війні, і згідно з попередньою домовленістю Піднебесна може повернутися до закупівель сої із США в рамках безмитної квоти. Торговельна активність Китаю призведе до того, що запаси сої у США почнуть потроху скорочуватися і тиск на світовий ринок сої буде знижуватися. Крім того, на цей момент не ясна картина з показниками врожайності сої у США, сів якої вівся в пізні терміни.

Невизначеність із пропозицією американської сої на світовому ринку підштовхнула міжнародних покупців до більш активного імпорту сої з України. Так, у вересні наша країна відправила на експорт рекордний для цього місяця обсяг у понад 270 000 т. У тому числі до закупівлі української сої повернувся і Єгипет, який деякий час був відсутній на нашому ринку.

Читайте: Чекати чи продавати: ціновий прогноз на соняшник

Крім того, у вересні внутрішня переробка сої перевищила 100 000 т, що у сумі з високим експортом дозволило різко знизити пропозицію олії в Україні на початку збиральної кампанії.

Сприяли цьому і так звані соєві правки (щодо повернення ПДВ сільгоспвиробникам), а з іншого боку — масштабні інвестиційні проєкти з модернізації старих і будівництва нових олійноекстракційних заводів, що дозволяють переробляти різні види олійних культур, не обмежуючись одним соняшником. У майбутньому така тенденція, швидше за все, буде лише посилюватися. Проте, варто пам’ятати, що існуючі в Україні потужності з переробки (близько 22 млн т) вже дозволяють переробити практично весь урожай олійних у країні.

Ринок ЄС та зростання ціни на сою

Це, вкупі з можливим вирішенням американо-китайського торговельного конфлікту, має сприяти подальшому попиту на українську сою та зростанню цін на неї.

Крім того, суттєво недооціненою залишається можливість збільшення експорту з України продуктів переробки сої. Вітчизняним постачальникам соєвого шроту та олії насамперед  потрібно нарощувати присутність на ринках країн ЄС, де на боці українських трейдерів залишається низька вартість логістики у порівнянні з поставками продуктів переробки бобів з Аргентини або Бразилії.

Відзначимо, раніше повідомлялося, що в Аргентині суттєво зросла собівартість вирощування сої та кукурудзи.

Текст: Олексій Єрьомін, аналітик компанії Agritel International

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також