Новини    25 січня 2024 10:41

Болгарія закликає ЄС ввести квоти на імпорт українського зерна


Болгарія настоює на введенні тарифів і квот на імпорт українського зерна до Європейського Союзу. Свою вимогу країна обґрунтовує значущими труднощами, з якими стикаються місцеві фермери після скасування обмежень на торгівлю українською продукцією. Інформацію надає Euractiv.

Міністерство сільського господарства Болгарії визнало, що не провело аналіз впливу введення тарифних квот і митних зборів на виробництво в країні, зокрема, на виробництво олії з українських сировин. Також відзначається відсутність чіткого розуміння того, чи може введення мит призвести до збільшення інфляції, яка наразі становить 4,7%, перевищуючи рівень більшості країн єврозони.

Важливо відзначити, що Болгарія є великим виробником рафінованої та нерафінованої соняшникової олії та біодизелю в межах ЄС, і її виробники належать до найбільших. Проте країна не має достатньо власного соняшникового насіння і значно залежить від імпорту з України.

Міністерство також зауважує, що введення мит на українське насіння соняшнику та ріпаку ускладнить експорт болгарської продукції на світовому ринку, а внаслідок заборони на імпорт українського зерна, що була введена минулого року, деякі підприємства вже припинили роботу.

Одночасно Міністерство сільського господарства пояснює різницю в обсягах виробництва між двома країнами врахуванням відмінних “зелених стандартів” ЄС, які не обов’язкові для виробників за межами ЄС.

Питання якості українського зерна також було піднято, коли весною минулого року болгарські органи охорони здоров’я заявили про безпеку української продукції та високий вміст олії в соняшниковому насінні з України порівняно з болгарським.

З метою задоволення потреб болгарських виробників зерна, олії та тваринників, які покладаються на доступні імпортні товари, уряд пропонує Європейській комісії встановити квоти на безмитний імпорт. У випадку їх перевищення міністерство настоює на встановленні мита на українську продукцію.

Новини за темою:  Грози та дощі 20 травня: де в Україні буде негода та які області попадуть під удари стихії

За позицією Болгарії, максимальні обсяги повинні відповідати ринковій логіці і потужностям перероблювання, забезпечуючи більшу ясність і визначеність для виробників і переробників. Міністерство сільського господарства попереджає, що нинішня ситуація може призвести до зниження внутрішнього виробництва, що вплине на продовольчу безпеку країни в довгостроковій перспективі. Заява Болгарії вказує, що збільшення експорту з України викликає серйозну тривогу виробників, які не можуть конкурувати за ціною з українськими товарами через різні стандарти виробництва.

Довідка. Міністри сільського господарства Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини виступили із вимогою введення імпортних мит на українське зерно, мотивуючи це недобросовісною конкуренцією.

Ще у вересні 2023 року Польща, Словаччина та Угорщина ввели обмеження на імпорт українського зерна після рішення Єврокомісії не продовжувати заборону на імпорт до інших країн ЄС. У відповідь Україна подала скаргу до Світової організації торгівлі, а інші члени ЄС засудили їхні обмеження.

Нагадаємо, Європейська комісія планує розробити проєкт постанови, який передбачатиме продовження безмитного режиму для експорту з України до середини 2025 року. Проте, польська пропозиція щодо відновлення тарифних квот на агропродукцію була відхилена, і розглядається можливість введення системи ліцензування.

Єврокомісія планує представити торговельні заходи стосовно України, відповідаючи на вимогу Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини. Воно стосувалося введення імпортних мит на українське зерно, яке, за їхніми ствердженнями, стикається із недобросовісною конкуренцією.

Міністри сільського господарства Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини подали спільний лист до Єврокомісії, в якому висловили вимогу про введення імпортних мит на українське зерно.

Україна абсолютний лідер у структурі імпорту зернових до Європи з початку 2023/24 МР.

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...