Новини / Аналітика     28 червня 2024 12:16

НБУ перегляне прогноз макроекономічного зростання та інфляції в Україні


Національний банк України планує в липні оновити макроекономічний прогноз. Зараз існують ризики погіршення прогнозу щодо зростання економіки.

Про це зазначив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук під час дискусії Центру економічної стратегії.

Прогноз ВВП

НБУ прогнозує зростання ВВП на рівні 3% у 2024 році, що відповідає консенсус-прогнозу (2,5-4%). За словами Ніколайчука, основні чинники, що впливатимуть на економічну динаміку, включають:

  • ситуацію на фронті та можливості захистити бізнес і населення від тероризму з боку РФ;
  • відновлення енергетичного сектору;
  • вплив міграції та мобілізації на трудовий потенціал.

Попри ці ризики, ситуація в перші п’ять місяців року була кращою за очікування. Однак, дефіцит робочої сили та нестача електроенергії стають все більш відчутними обмеженнями для пропозиції. Інвестиції в стабільність енергетичної інфраструктури можуть тимчасово підвищити економічну активність.

Прогноз інфляції

Ніколайчук зазначив, що фактична інфляція наразі є трохи нижчою за очікування НБУ, тоді як базова інфляція відповідає прогнозу. НБУ очікує помірного зростання інфляції у 2024 році з подальшим поверненням до цільового діапазону 5% у наступні роки. Прогнози аналітиків і ринку збігаються з цими оцінками.

Фінансування

Ніколайчук заявив, що Міністерство фінансів здатне забезпечити закриття бюджетних потреб завдяки очікуваній міжнародній фінансовій допомозі в розмірі близько 38 млрд доларів та потенціалу внутрішнього ринку запозичень. За підсумками 2024 року міжнародні резерви прогнозуються на рівні 42-43 млрд доларів.

“Ситуація з зовнішнім фінансуванням наразі виглядає суттєво кращою порівняно з квітнем, зокрема, зважаючи на нещодавню політичну заяву країн G7 щодо виділення Україні 50 млрд доларів через механізм прискорення отримання доходів від знерухомлених активів РФ. Водночас для їх фактичного отримання попереду ще багато технічних консультацій та і політико-дипломатичної роботи”, – сказав Ніколайчук.

Що відомо про інфляцію в Україні

У січні 2024 року на сповільнення інфляції вплинули декілька фактів, включаючи зменшення загального попиту, яке склало 25% порівняно з рівнем до війни. Про це повідомив доктор економічних наук та ексголова Ради НБУ Богдан Данилишин.

Новини за темою:  Заморозки та нестача вологи загрожують врожаю в Україні – звіт НААН

Згідно з його словами, зниження попиту також було зумовлене війною, масовим виїздом біженців, мобілізацією чоловіків, високим рівнем безробіття (приблизно 20% робочої сили) і жорсткою монетарною політикою НБУ, яка обмежувала зростання кредитування в економіці.

Крім того, перенасичення внутрішнього ринку сільськогосподарською продукцією від рекордного врожаю також вплинуло на зниження рівня інфляції. Внаслідок блокування торговельних маршрутів експорт сільськогосподарської продукції зменшився на 7% за рік. У січні ціни на майже 60% продуктів харчування, за якими ведеться щоденне спостереження, знизилися порівняно з попереднім місяцем. Це стосується таких товарів, як свинина, птиця, курячі яйця, цукор, соняшникова олія, гречка, вівсяні та пшеничні крупи, борошно, макаронні вироби та хліб.

У січні 2024 року інфляція на споживчому ринку порівняно з груднем 2023 року склала 0,4%, а порівняно з січнем 2023 року – 4,7%. Якщо порівняти місячний приріст цін, то інфляція в Україні сповільнилася. Річний рівень інфляції знизився до 4,7% порівняно з 5,1% у грудні 2023 року.

У НБУ передбачають прискорення інфляції. У 2024 році інфляція залишатиметься помірною і повернеться до цільового діапазону у 2025 році. Після середини року вона трохи пришвидшиться через вичерпання ефектів високих минулорічних врожаїв.

Національний банк прогнозує, що інфляція помірно пришвидшиться у 2024 році, але вже наступного року увійде до цільового діапазону, знизившись до 5,8%, а у 2026 році – до 5%. Зазначається, що споживча інфляція наприкінці 2023 року сповільнилася до 5,1% у річному вимірі. Це сталося завдяки значній пропозиції харчів, послабленню тиску на витрати бізнесу та збереженню курсової стійкості.

Утім, після зниження безпекових ризиків у 2025 році інфляція сповільниться до 5,8% та повернеться до цілі 5% у 2026 році. Цьому сприятимуть як зменшення зовнішнього інфляційного тиску, зокрема через здешевлення енергоносіїв, так і послідовна монетарна політика.

Новини за темою:  Заморозки та нестача вологи загрожують врожаю в Україні – звіт НААН

У Нацбанку додали, що важливим завданням регулятора залишатиметься захист привабливості гривневих інструментів – підтримки такого рівня процентних ставок за гривневими депозитами, який убезпечить гривневі заощадження від інфляційного знецінення.

Раніше повідомлялося, що в Україні до мінімуму з початку 2021 року сповільнилося зростання цін. За прогнозами, поступово покращувалися інфляційні очікування.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також