Експорт яблук у 2023/24 МР визначається декількома трендами. Володимир Гуржій, керівник компанії USPA Fruit, сказав, що згідно з його прогнозом, перш за все, немає передумов для зниження цін на експортні яблука – вони будуть залишатися стабільними або навіть трошки зростати.
Про свої спостереження він повідомив у колонці на AgroTimes
Тут важливо, щоб українські виробники розуміли економічні аспекти, оскільки вони стикаються із витратами на зберігання.
По-друге, експерт вказує на розширення ринків збуту та зміцнення переорієнтації колишніх рекордних постачань з України до Білорусі на користь Центральної Азії (через узбецьких операторів) та Іраку (через турецьких операторів) та інших ринків.
По-третє, передбачається можливий запуск нових форматів упаковки (з урахуванням стандарту бушеля): введення нових типів опентопів, продаж упакованих контейнерів тощо, щоб задовольнити цінові очікування покупців на різних ринках, додає Гуржій.
Експерт також зауважує позитивний тренд у логістиці, оскільки вартість її як мінімум стабілізувалась на початку сезону, а іноді навіть знижувалась у листопаді 2023 року.
Усього взято, рівень прогнозованості логістики для української експортної продукції стає більш робочим, оскільки вже сформувалась звичка працювати в рутинному форматі.
Станом на січень повідомлялося, що українським садівникам вдалося активно підвищувати ціни на якісне яблуко.
Аналітики EastFruit повідомляли, що ціни на якісне яблуко з українських господарств станом на січень коливалися в межах 14-22 грн/кг ($0,37-0,58/кг) залежно від якості, сорту та обсягу партії пропонованої продукції. Це в середньому на 30% вище, ніж у кінці першого тижня поточного року.
Аналізатори вказують, що підвищення цін на яблука пов’язують з помітним зростанням активності в торговельно-закупівельному сегменті цього ринку.
Виробники стверджують, що якщо на початку січня попит на місцеві яблука був невеликим, то вже після цього періоду ці продукти цікавлять покупців практично всіх категорій.
Українське яблуко продається на 50% дорожче, ніж в аналогічний період минулого року. Ціни на яблука цього сезону продовжують встановлювати нові рекорди порівняно з останніми п’ятьма сезонами.
Ціни на яблука в Україні наразі є одними з найнижчих серед усіх країн регіону. Однак цей факт не виключає можливого подальшого зростання цін у даному сегменті на українському ринку через відсутність більш доступного імпорту від найближчих сусідів.
Експерти зауважують, що обмежена пропозиція високоякісного яблука на українському ринку сприяє зростанню цін. Багато садівників пропонували на продаж переважно продукцію, яка стала менш якісною через тривале зберігання. Водночас планується продаж якісного яблука не раніше початку весни.
Нагадаємо, близький Схід імпортує з ЄС майже 200 тис. тонн яблук на рік, Північна Африка – до 300 тис. тонн Спека, посухи, повені та весняні заморозки знищують урожай фруктів. Разом з тим зростають витрати на виробництво, транспортування та переробку товару. Роздрібні ціни на свіжі фрукти в Німеччині в листопаді 2023 року були на 7,8% вищими, ніж у попередньому році, а порівняно з середніми показниками за останні п’ять років навіть зросли на 16%, повідомляє FruchtPortal.
Прогнозують, що в Євросоюзі зменшиться споживання вина, але зросте споживання яблук і свіжих томатів дрібних розмірів як корисних продуктів. Такими є деякі висновки звіту про перспективи сільського господарства ЄС на 2023-35 роки, представленого Європейською Комісією на спеціалізованій конференції ЄС.
Перегляд законів про виміри у Великій Британії, оголошений на 2024 рік, означає, що виробники вина зможуть продавати негазовані та ігристі вина у пінтах, які колись любив лідер воєнного часу Вінстон Черчилль.
Відповідно до аналітичного звіту “FreshApples, Grapes, and Pears: World Markets and Trade” USDA, очікується, що виробництво яблук у сезоні 2023/24 збільшиться на 175 тисяч тонн, досягнувши 83,1 мільйона тонн. Хоча це може здатися ознакою зростання, насправді додаткові 175 тисяч тонн становлять лише 0,002% збільшення, що є значно меншим за звичайну похибку таких прогнозів.
Раніше відпускні ціни на яблука на українських ринках встановили ще один рекорд. Щобільше, сьогоднішній рівень відпускних цін на фрукти є рекордним за всю історію незалежності України.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!