АналітикаНовини

Аграрії змушені відмовлятися від інтенсивних технологій вирощування, що призведе до скорочення врожаю

Аграрії вимушені відмовлятися від інтенсивних технологій вирощування. Це призводить до можливого скорочення врожайності усіх зернових культур на 30% у порівнянні з показниками до повномасштабної війни, з очікуваною загальною врожайністю близько 75-77 мільйонів тонн, за словами Дмитра Соломчука, народного депутата і члена комітету Верховної Ради України з аграрної та земельної політики, який заявив про це на пресконференції в «Укрінформ».

Соломчук зауважив, що збільшення площі для сівби через розміновані території стало новим викликом для аграріїв, які змушені відмовлятися від інтенсивних технологій. Передбачається зниження врожайності як зернових, так і олійних культур, з урахуванням впливу погодних умов.

«Цьогоріч кількість розмінованих територій збільшилась, і площа для сівби, відповідно, теж. Це стало новим викликом для аграріїв на тлі їх вимушеної відмови від інтенсивних технологій вирощування. Тож очікуємо зменшення врожайності на 30% порівняно з довоєнними роками», — зазначив Соломчук.

Він підкреслив, що аграріям з більш постраждалих регіонів доведеться повністю відновлювати свої господарства, фактично починаючи з нуля. Основна мета полягає в тому, щоб хоча б не зазнати збитків, оскільки минулорічні обмеження експорту призвели до негативних наслідків для культур, таких як пшениця, ріпак і кукурудза.

«Цифри можуть дещо змінюватися, але, на мою думку, обсяги врожаю цього року становитимуть 75-77 млн т. Для порівняння, у довоєнний період у рекордні роки ця цифра перевищувала 100 млн т», — заявив Соломчук.

За даними Соломчука, найбільш складна ситуація зафіксована на півдні України, де сільгосппродукцію доводилося продавати з втратою від 50 до 60% від собівартості.

«Звісно, про прибуток тут не може йтися, основна мета — принаймні не вийти в мінус. Як показав минулий рік, за умов обмеження експорту пшениця, ріпак, кукурудза стали збитковими», — зазначив нардеп.

Ситуація є стабільною лише для тих аграріїв, які також займаються тваринництвом, оскільки це дозволяє їм ефективніше використовувати свій врожай.

Нагадаємо, сільгоспвиробники з Дніпропетровської області отримали дозвіл на проведення цілодобової сівби під урожай-2024 без обмежень через комендантську годину.

У південних регіонах України (Херсонщина, Одещина та Миколаївщина) аграрії минулого тижня почали контрактувати пальне під посівну.

На Одещині аграрії вже розпочали третю весняну посівну в умовах збройної агресії рф. Відповідно до структури посівних площ під урожай 2024 року необхідно посіяти 789,4 тис. га ярих сільськогосподарських культур, поінформували у Департаменті аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА.

Читайте також: Серед головних викликів посівної 2024 року: нестача кадрів та саперів

Варто зазначити, що у 2024 році будуть збільшені, у порівнянні з минулим роком, посівні площі зернових, технічних, овочевих, баштанних та кормових культур.

Серед ярих зернових – ранні ярі: ячмінь, горох, пшениця та овес займуть 91,5 тис. га. Їх сівба фактично розпочалася. Користуючись теплою лютневою погодою, аграрії посіяли 7,5 тис. га ярого ячменю та 4,2 тис. га гороху.

У групі пізніх зернових до посіву підлягає 150 тис. га кукурудзи, 8 тис. га проса, 8 тис. га зернобобових (нут і сочевиця), 5 тис. га сорго та 2,5 тис. га рису. Серед технічних культур найбільші посівні площі – 420 тис. га відведено під соняшник, 25,0 тис. га займе льон олійний, 6,5 тис. га соя.

У Дніпропетровській області зараз проводиться посів ярого ячменю і гороху, як повідомив директор Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України Владислав Черчель у коментарі для «Відкритого». За його словами, звичайно, в області засівали 100-150 тисяч гектарів ячменю, але цього року прогнозується менше, вже є недосів на 30%.

Цього року чернігівські аграрії отримали вигоду від сприятливих погодних умов, що дозволили їм розпочати посіви раніше, ніж зазвичай. Замість традиційного терміну в кінці березня або на початку квітня, вони вже активно зайнялися цим.

Маргарита Юзяк

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку