Аграрії просять Зеленського ветувати закон про мито на сою та ріпак: ризики для експорту і фермерів
Українські аграрні асоціації попередили, що новий закон про експортне мито суперечить Угоді з ЄС, завдасть шкоди малим господарствам і погіршить міжнародну репутацію України.

Українські аграрні об’єднання закликали Президента Володимира Зеленського не підписувати закон №13157, який передбачає запровадження експортного мита на сою та ріпак. Вони вимагають ветувати документ і повернути його на доопрацювання в парламент, наголошуючи на ризиках для фермерів, економіки та міжнародних відносин.
Про це повідомляє Всеукраїнська аграрна рада (ВАР).
Представники галузі наполягають на застосуванні права вето та поверненні закону на повторний розгляд до парламенту. У зверненні зазначено, що відповідна норма щодо мита є згубною для вітчизняного агросектору, суперечить чинному законодавству, а також порушує міжнародні зобов’язання України перед Європейським Союзом.
«Просимо Вас не підписувати Закон України… застосувати до нього право вето та повернути його на повторний розгляд Верховної Ради України, запропонувавши виключити з нього положення щодо внесення змін до Закону України “Про ставки вивізного (експортного) мита на насіння деяких видів олійних культур”», — йдеться у зверненні.
Аграрії нагадали, що Україна вже проходила подібний шлях у 2017–2020 роках. Тоді скасування ПДВ на експорт сої та ріпаку призвело до масового зниження посівних площ під цими культурами та серйозних фінансових втрат для фермерів.
Зокрема, площі під соєю у 2021 році скоротилися на 34% у порівнянні з 2017 роком — до 1,32 млн гектарів. За оцінками Київської школи економіки, це призвело до щорічних втрат аграріїв на рівні 110 млн доларів США.
Окрім економічної шкоди, аграрні організації наголошують на міжнародному вимірі ситуації. Зокрема, вони вказують, що запровадження нового мита суперечить статті 31 Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, яка прямо забороняє Україні вводити нові експортні обмеження.
«Такі дії можуть спровокувати дзеркальні заходи з боку ЄС, зіпсувати торговельні відносини та підірвати довіру до України як надійного партнера», — наголошують представники аграрного бізнесу.
Особливо вразливими до нового регулювання, як зазначають аграрії, є малі та середні фермерські господарства, які не мають можливості формувати великі експортні партії самостійно. За даними Всеукраїнської аграрної ради (ВАР), понад 75% посівних площ в Україні обробляють саме такі господарства.
Вони зазвичай співпрацюють із трейдерами або переробниками, і введення експортного мита посилить їх залежність від великих гравців ринку, скоротить прибутки та ускладнить доступ до зовнішніх ринків.
Аграрні асоціації також звернули увагу на невідповідність окремих положень закону чинному Податковому кодексу України. Вони закликають врахувати ці правові аспекти під час повторного розгляду документа.
Враховуючи економічні, міжнародні та юридичні ризики, аграрії просять Володимира Зеленського застосувати право вето, повернути законопроєкт на доопрацювання та виключити з нього положення щодо запровадження експортного мита на сою та ріпак. За словами представників галузі, лише так можна уникнути глибоких наслідків для українського агросектора та зберегти довіру міжнародних партнерів.
Нагадаємо, Верховна Рада України 22 липня не підтримала жодну з трьох постанов (№13157-П, 13157-П1, 13157-П2), які мали скасувати ухвалення законопроєкту №13157, що передбачає запровадження 10% мита на експорт сої та ріпаку. Таким чином, скандальні “соєві правки” наближаються до фінального етапу — підпису Президента.