Новини    10 квітня 2018 15:55

50 рейдерів намагались захопити сільгосппідприємство (фото)


На Черкащині правоохоронці затримали 50 осіб, які намагалися незаконно захопити одне із сільськогосподарських підприємств області. Про це на своїй сторінці у  Facebook написав заступник голови Національної поліції України В’ячеслав Аброськін.

«Сьогодні рейдери здійснили спробу захопити одне із діючих сільських підприємств в Черкаської області, але завдяки активним діям поліції за підсумком всі 50 чоловік-рейдерів затримані», – написав Аброськін.

Та додав, що рейдери отримували по 500 гривень за один день своєї «роботи».

«Так буде з усіма шукачами пригод. До речі, «ринкова вартість» роботи цих «рейдерів», які лежать обличчям вниз – 500 гривень за день роботи», – заявив заступник голови Національної поліції України.

Рейдерство        10 серпня 2019 11:32

Три випадки рейдерства на Одещині: використовуються підроблені договори

Рейдери переоформили три фермерських підприємства на інших власників, підробивши підпис нотаріуса на посвідчених договорах. Та підроблення документів вчасно виявили.

Про три випадки рейдерства на Одещині, які виявили днями, повідомляє ВАР (Всеукраїнська аграрна рада).

Так, один із власників фермерських господарств – ФГ «Гіперіон», ФГ «Гранат», ФГ «Алекс», раптом дізнався, що вони йому вже не належать.  Як з’ясувалося. рейдери переоформили с/г підприємства, використовуючи підроблені договори купівлі-продажу частки у статутному капіталі.

Юрист ВАР із земельних питань Вікторія Кіпріянова наголосила, що підпис  на такій угоді нотаріально не посвідчується, отже його легко підробити. У той же час, чинне законодавство не передбачає механізму продажу частки у статутному капіталі фермерського господарства. Купити таке сільгосппідприємство можна лише як цілісний майновий комплекс, підкреслює юрист. Проте рейдери знехтували вимогами законодавства.

«Не було враховано навіть той факт, що один із ніби продавців господарства помер ще декілька років тому, відповідно, фізично не міг продати господарство та підписати відповідні документи», – прокоментувала Вікторія Кіпріянова.

Змінивши власників та керівництво, зловмисники вирішили перереєструвати фермерські господарства за новим місцезнаходженням: у Мелітополі, Маріуполі та Лисичанську. А потім розраховували повторно переоформити на інших людей, щоб заплутати сліди. Це класична схема.

Документи нібито посвідчила приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу, проте сама вона пояснила, що не вчиняла ці реєстраційні дії, і печатка та підпис на документах їй не належать. Нотаріус, дізнавшись про підроблення, звернулася до місцевої поліції із заявою про злочин. Та правоохоронці відмовили їй  у внесенні інформації до Єдиного держреєстру досудових розслідувань.

Читайте: 6 ключових пропозицій для подолання рейдерства: Ірина Паламар звернулася до Зеленського

Реєстраційні дії щодо «нових власників» здійснив державний реєстратор комунального підприємства, яке й до цього неодноразово було фігурантом сумнівних реєстраційних дій, каже Вікторія Кіпріянова. Проте схема дала збій, коли державний реєстратор КП зателефонував нотаріусу, який начебто посвідчив документи.

«Отримавши відповідь, що нотаріус вперше чує про таких людей та ніколи не посвідчувала їхні підписи державний реєстратор анулювала реєстраційні дії», – розповіла юрист ВАР.

При цьому самі власники й гадки не мали про спробу рейдерства. Вони дізналися про нього лише згодом, бо через податкову базу  пройшли зміни щодо місцезнаходження господарств.

Як повідомляв нещодавно Landlord, на Харківщині молодики з дубинками намагалися захопити агрофірму, використовуючи при цьому підроблені документи про зміну власника.

Поділися

Рейдерство        04 листопада 2018 10:09

П’ятдесят відтінків рейдерства

Сьогодні відомі десятки рейдерських схем, але законодавче визначення цього поняття знайти неможливо

РОМАН ВОРОНОВ, керуючий партнер юридичної компанії «Воронов і партнери»

В Україні під рейдерством розуміють вилучення майна (майнових прав у тому числі) на нібито законних підставах, основою якого є прогалини законодавства. Специфіка рейдерства полягає у наступному:

1) відбувається перехід майнових прав чи контролю над підприємством від однієї особи до іншої;

2) перехід цих прав відбувається не тільки без згоди, але й без відома особи, яка має відповідні права чи здійснює контроль/управління підприємством;

3) наявна чітка стратегія «конфлікту», в ході якого і відбувається перехід цих прав. При цьому «конфліктом» є спірна ситуація, яка має удавані правові підстави і реалізується з дотриманням (але частіше з імітацією) законодавчо встановлених процедур. Використання силових методів захоплення врожаю чи земельної ділянки (для посіву), хоч і найбільш поширене явище в Україні, — лише один з інструментів рейдерів.

Основна мета агрорейдерства — заволодіння майновими правами та/або можливістю керувати/контролювати діяльність суб’єкта господарювання в аграрній сфері для отримання прибутку в подальшому. У сформованій практиці виділяють три основні види рейдерства.

«Біле» рейдерство — ретельно спланований комплекс дій для поглинання компанії, яке відбувається всупереч волі власника і без порушення правових норм. Дуже часто використовується по відношенню до активів, які мають проблеми з корпоративним управлінням чи тяжкий фінансовий стан. Для того щоб уникнути несприятливого розвитку подій, слід приділити належну увагу якісному юридичному супроводу на стадії створення компанії та оформлення документів з метою мінімізації прогалин корпоративного управління, які можуть використати рейдери. Наприклад, можна подати заяву до органів реєстрації щодо посвідчення всіх угод, укладених компанією, у певного нотаріуса з метою ускладнити підробку документів (це один з інструментів захисту активів і корпоративних прав).

«Сіре» рейдерство — поглинання компанії, яке поєднує як законні, так і незаконні методи. За своєю суттю найскладніше, оскільки всі незаконні дії пізніше підтверджуються цілком законними механізмами, що ускладнює подальше оскарження таких дій власниками компанії. Для того щоб уникнути можливих неприємностей, наприклад, у сфері захисту земельного банку підприємства, слід обов’язково і невідкладно реєструвати, а також нотаріально посвідчувати договори оренди земельних ділянок, усіх наступних змін до них. Також особливу увагу слід приділити обліку договорів оренди, щоб відслідковувати строки закінчення дії договорів та вчасно їх продовжувати.

«Чорне» рейдерство — захоплення активів з використанням незаконних методів: підкупу засновників компанії, державних органів, правоохоронних органів, судової влади, підробки документів, злочинної змови з державними реєстраторами чи нотаріусами. Такий вид рейдерських атак може бути застосований до будь-яких підприємств, проте найчастіше в зоні ризику опиняються непублічні компанії. Для уникнення перерахованих вище сценаріїв необхідно розумно розподіляти власні активи (земля, урожай і сільгосптехніка) шляхом розмежування: кожен окремий актив зареєструвати на балансі окремого підприємства, що вам підконтрольне. Метою цього є ускладнення процедури зміни власника, до якої дуже часто вдаються рейдери. Необхідно уважно слідкувати за збереженням конфіденційної інформації в межах підприємства і підписувати з кожним співробітником угоду про нерозголошення, щоб ані конкуренти, ані рейдери не дізналися зайвого. Також необхідно регулярно проводити моніторинг державних реєстрів і запитів до державних органів щодо вашої компанії. Таким чином можна прослідкувати, чи не готується рейдерська атака на ваше підприємство.

У сучасних умовах неможливо бути абсолютно захищеним. Однак, можна максимально захистити бізнес, приділяючи належну увагу грамотному та якісному юридичному супроводу протягом усього бізнес-процесу.

Поділися

Рослинництво        02 листопада 2018 15:08

Поліція затримала 5 осіб, які незаконно вирощували зернові культури

На Полтавщині правоохоронці затримали 5 осіб, які незаконно здійснювали вирощування зернових культур на території державного підприємства, що призвело до недоотримання підприємством прибутку на 10 мільйонів гривень. Про це повідомляє прес-служба Національної поліції України.

«В межах кримінального провадження оперативники Управління захисту економіки в Полтавській області Нацполіції задокументували протиправну діяльність директора однієї з філії державного підприємства, який, вступивши в злочинну змову з керівниками приватних підприємств, підписав завідомо збитковий договір про спільний обробіток та вирощування зернових культур на п’ять га землі, що належить філії», – йдеться у повідомленні.

Правоохоронці встановили, що фігуранти укривали фактичний обсяг вирощеного та зібраного врожаю, вказуючи в бухгалтерській та статистичній звітності лише його частину, завдали збитки державі в особливо великих розмірах.

Зокрема, шляхом реалізації зібраного врожаю як продукції приватних підприємств, державне підприємство недоотримало десять мільйонів гривень.

31 жовтня правоохоронці отримали ухвалу суду на проведення понад 30 обшуків на території Полтавської, Кіровоградської та Черкаської областей.

В ході проведених обшуків в офісних, складських приміщеннях та за місцем проживання посадових осіб працівники обласного управління захисту економіки Нацполіції, слідчі Головного управління Національної поліції в Полтавській області під процесуальним керівництвом обласної прокуратури вилучили комп’ютерну техніку, бухгалтерську документацію та зібраний врожай зернових, що підтверджує причетність групи до протиправної діяльності.

Всіх учасників злочинної групи затримано в порядку ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України та повідомлено про підозру за ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), та ч. 1 ст. 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу України.

Поділися

Новини        12 січня 2018 11:51

Рейдерські атаки зросли вдвічі. Як мінімізувати ризики

В Україні жоден підприємець не захищений від рейдерів. Правові прогалини вдвічі збільшили кількість рейдерських атак в Україні у 2017 році. Про це заявила засновник промислово-інвестиційної групи «Аурум груп» Олена Лебедева у своєму блозі.

За її словами, прибутковий бізнес – є потенційним об’єктом рейдерського захоплення. «Новими» власниками можуть стати як партери по бізнесу, так і зовнішні учасники ринку.

«Рейдером може стати ваш найближчий партнер по бізнесу, акціонер або просто довірений топ-менеджер, який знає специфіку бізнесу зсередини. Не варто скидати з рахунків зовнішніх учасників ринку. Якщо перша група осіб часто діє в законодавчому полі, то друга використовує менш витончені способи і практикує брудні методи заволодіння майном», – написала вона.

Умовно, рейдерські захоплення, за їх методами втілення, можна поділити на «чисті» і «брудні». До першого варіанту можна віднести скупку акцій для отримання блокуючого пакета чи емісію акцій для «розмиття» частки партнерів.

«Убезпечити себе від такого варіанту захоплення неможливо. Благо – чутки про масову скупку акцій серед міноритаріїв поширюються швидко і можна спрацювати на випередження, запропонувавши власникам більш вигідні умови. А щоб не допустити емісії, необхідно відвідувати збори акціонерів. Володіти хоча б 25-процентним пакетом акцій. Тоді ви зможете блокувати рішення про збільшення статутного фонду. Якщо такого пакета немає, можна проголосувати проти і зажадати викупу підприємством ваших акцій за ринковою ціною», – наголосила фахівець.

До «брудних» захоплень належать всі інші методи рейдерства: Банкрутство – фіктивне чи справжнє, реприватізація, шахрайство або підробку документів, силове захоплення, поглинання.

В обох видах банкрутства, зловмисникам потрібно поставити підконтрольного ліквідатора і розпродати активи компанії. У реприватизації потрібно судове скасування і перегляд процесу приватизації. Шахраї, в свою чергу, підробляють доручення і видають «нові» установчі документи на іноземні компанії.

«Радує, що в Україні вже впроваджена процедура можливого скасування незаконних реєстраційних дій за допомогою подачі скарги до Міністерства юстиції. Мій досвід підтверджує, що процедура працює, але залишається відкритим процес підтвердження достовірності іноземних документів», – зауважила вона.

При самому зручному способі, силовому захопленні, рейдери під час атаки виймають документи і легалізуються в статусі законних власників. При поглинанні використовують «тітушек» та лояльних суддів для зриву установчих зборів акціонерів.

«Останні приймали рішення про заборону проведення зібрань або арешт акцій в рамках кримінальних справ, відкритих за фактом порушень приватизації об’єктів. Суддів не бентежило, що акціонери в приватизації не брали участь, а число заарештованих акцій перевищувала кількість акцій, які брали участь в приватизації. Звичайно, апеляційний суд через якийсь час скасує це незаконне рішення. Кримінальну справу буде закрито, але ви втратите час. Процес розтягнеться на роки, а рейдери за цей час вичавлять з підприємства все цінне», – повідомила Олена Лебедева.

Тож передвісниками захоплення, можуть стати раптова зміна поведінки вашого партнера чи збільшення уваги з боку контролюючих органів. Безпідставні судові позови, що стосуються вашої господарської діяльності і суперечок з корпоративних прав.

Експерт наводить три основні методи, якими можна запобігти рейдерському захопленню. Це захист корпоративної інформацій, правовий захист об’єктів нерухомості і налагодження системи безпеки на підприємстві.

«При захисті корпоративної інформації, слід чітко розмежовувати доступу співробітників до інформації та створення спеціальних архівів, бажано не на території компанії, регулярно відстежуйте реєстраційні дані підприємства і судові реєстри. Підготуйте протоколи реагування для співробітників компанії. Використовуйте усі канали: звертайтеся в правоохоронні органи, суди, органи управління реєстраційними реєстрами, пресу, використовуйте соціальні мережі», – заявила засновник промислово-інвестиційної групи «Аурум груп» Олена Лебедева

Навіть такі захисні механізми не гарантують на 100%, що ваш бізнес стане об’єктом рейдерської атаки. Такі заходи зменшать привабливість активів і зробить рейдерське захоплення дорожчим. Також не нехтуйте широким розголосом рейдерського захоплення вашого підприємства.

Поділися