Новини / Ринок землі     04 липня 2022 16:09

5 загальних висновків щодо року роботи ринку землі в Україні

З урахуванням часу на організаційні моменти, підключення нотаріусів та відпрацювання процедур, де-факто ринок землі в перший рік після запуску повноцінно працював не більше 6 місяців.

1 липня 2021 року в Україні почав працювати ринок землі сільськогосподарського призначення. Поточний результат є проміжним між полярними песимістичними та оптимістичними прогнозами. Про це у блозі на АgroРolit розповів експерт Центру розвитку земельних правовідносин в Україні Дмитро Бабак.

Війна спотворює можливість об’єктивної оцінки цього періоду, оскільки російська агресія призупинила і спотворила бізнес-процеси – як фактично, через розгубленість покупців і продавців, так і юридично, через накладений мораторій на відчуження майна під час воєнного стану.

З урахуванням часу на організаційні моменти, підключення нотаріусів та відпрацювання процедур, де-факто ринок землі в перший рік після запуску повноцінно працював не більше 6 місяців.

Але навіть цей об’єктивно невеликий для будь-якої індустрії термін дозволяє зробити попередні висновки і визначити тренди, що формуються.

  1. Відсутність революції

Поточний результат роботи ринку землі сільськогосподарського призначення виявився проміжним між полярними песимістичними та оптимістичними прогнозами.

З одного боку, ринок стартував дуже плавно, без соціальних вибухів та хвилювань, із зрозумілими процедурами. Популісти, які лякали суспільство масовими “бійками за межу”, залишилися явно розчаровані. З іншого боку, про інвестиційний бум та вибуховий інтерес до нового активу з боку бізнесу навіть без поправки на війну, говорити теж не доводиться.

Реальність, як найчастіше і буває, виявилася максимально прозаїчною. Та й загалом слід визнати, що принципи роботи та поведінка учасників на ринку землі сільськогосподарського призначення мало чим відрізнялися від будь-якого іншого активу, що існує в парадигмі “попит-ціна-пропозиція”.

  1. Активність у масштабі статистичної похибки з тенденцією до зростання

Згідно з офіційною статистикою, на кінець червня 2022 року в рамках ринку землі було зареєстровано 105 173 угоди на 252 241 га. Це близько 1% від усієї площі сільгоспземлі в Україні.У міру відпрацювання практики цей показник стабільно набирав обертів: якщо восени в середньому реєструвалося близько 600 угод на день, то вже в грудні їхня кількість перевищила 1000, і кілька разів щоденна площа землі в обороті перевищувала 2500 га.

З 24 лютого ринок завмер, а починаючи з середини травня ми спостерігаємо поступове його відновлення, попри додаткові вимоги та формальності, що накладаються військовим становищем на учасників угоди. Інтерес до цього активу повертається, хоча воєнні дії продовжуються, а ризик пошкодження інфраструктури через обстріли зберігається навіть у відносно спокійних регіонах. У червні середня кількість угод уже перевищила сотню на день.

Якщо не відбудеться радикальної ескалації на фронті, то ринок землі набиратиме все більших обертів. Щобільше, його суттєво активізують перспективи реалізації міжнародних програм відновлення України, а також відлуння глобальної продовольчої кризи.

  1. Фрагментарність ділянок

Що можна віднести до специфічних особливостей земельного ринку, то це територіальна віддаленість активів, яка обумовлена насамперед невисоким рівнем пропозиції.

Інвестори, які бажають сформувати граничний банк у 100 гектарів, швидше за все, будуть змушені робити це на території 4-5 областей.

Середній розмір земельної ділянки у договорі купівлі продажу складає 2,4 га. З великим відривом за площею реалізованих земель лідирує Харківська область (37,1 тис. га), також у найкращій 3 Дніпропетровщина (21,8 тис. га) та Херсонська (21,0 тис. га) області. Це обумовлено великим розміром середнього лота у цих регіонах. Цей же чинник, лише зі знаком мінус, формує і найбільші 3 умовних аутсайдерів: Івано-Франківська (0,94 тис. га), Закарпатська (1,3 тис. га) та Чернівецька (1,7 тис. га) – це області з найменшим. масштабом земельних угод через невеликий розмір запропонованих для реалізації ділянок.

  1. Створення нової бізнес-інфраструктури

Буквально у нас на очах в країні виникла нова бізнес-інфраструктура з обслуговування угод купівлі-продажу земель сільгосппризначення. Зайняти цю нішу виявилося багато охочих — згодом їх кількість неминуче відкоригується до оптимальної.

Є випадки, коли такими земельними посередниками стають – і небезуспішно – навіть агрохолдинги. У надвеликих аграрних формувань є експертиза, сформований земельний банк та гарантований орендар у власній особі. Для людей, які шукають тиху гавань, де “припаркувати” гроші та які хочуть отримувати пасивний дохід від оренди (а саме вони становлять більшість покупців) холдинги можуть надати гідний сервіс.

Виходячи із поточних ставок оренди, граничний земельний банк у 100 га може приносити власнику близько 400 тис. грн доходу на рік.

  1. Здорові ціни

Апологети теорії “продадуть за безцінь” виявилися дуже далекі від реальності. Попри те, що отримання інформації про ціни купівлі-продажу затруднене невисоким рівнем їхнього декларування, можна говорити про те, що в більшості випадків рівень ціни на землю на 10-15% перевищує рівень нормативної грошової оцінки ділянки.

При цьому привабливі ділянки можуть реалізовуватися з премією понад 100% та надоперативно. Знову ж таки, це абсолютно адекватна ситуація для будь-якого активу на будь-якому ринку.

Довоєнний прогноз зростання цін землі сільгосппризначення становив 7-10% на рік. Війна обнулила будь-яке прогнозування, і припущення про динаміку вартості землі треба робити із застереженням “після завершення активної фази війни”.

Коли це станеться ми говорити поки що не можемо, але абсолютно очевидно, що в післявоєнній Україні – Україні з чіткими європейськими перспективами, сильною міжнародною підтримкою та героїчною репутацією у світі, зростання цін на землю, як і будь-які інші активи, нікого не розчарує.

Довідка. 1 липня 2021 року в Україні офіційно стартував ринок сільськогосподарських земель. До 2024 року купувати сільськогосподарську землю можуть тільки фізособи-громадяни України з обмеженням в 100 гектарів.

Нагадаємо, українська земля вважається найдешевшою в Європі.

Ринок землі сильно сприятиме відновленню економіки після війни. У людей з’явилась  можливість продавати та купувати землю, запускати власне господарство, інвестувати в розвиток. Тому Уряд ухвалив введення послуги, яка збільшить прозорість та ефективність функціонування ринку землі.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також