Як фермеру отримати більше 200 євро додаткового прибутку з гектара, вклавши удесятеро меншу суму
або як реалізувати генетичний потенціал рослини
Василь Поддубний
«Агротехносоюз»

Серед лідерів аграрного бізнесу пересічних особистостей просто не буває. Кожен успішний бізнесовий шлях має власну непросту унікальну історію. Втім, засновнику компанії «Агротехносоюз» Василю Поддубному є чим здивувати співрозмовників. Колишній офіцер-підводник понад 20 років тому почав опановувати нову для себе агрономічну науку. Нині Василь Леонідович справедливо вважається одним із найкращих фахівців із застосування гуматів та антистресантів, а створена ним компанія забезпечує гуміновими препаратами сотні вітчизняних аграрних підприємств та мільйони гектарів по всій Україні.

Це його розповідь.




Про початок

В агробізнесі я працюю вже понад 20 років. Сільське господарство України відрізняється тим, що за останні кілька десятиліть до нього прийшли багато людей з інших сфер, зокрема і колишніх військових.

Звісно, тут, як і в будь-якій галузі, потрібно мати глибокі професійні знання. Однак наявність абсолютно іншого професійного та життєвого досвіду дозволяла цим людям, навчаючись у процесі роботи, зовсім інакше дивитися на процеси, що відбувалися в цій непростій сфері. Понад те, в умовах переходу на сучасні технології — швидше перебудовуватися і бути більш гнучкими та оперативними у прийнятті рішень. Тому багато з них і досягали певних результатів.

Особливих труднощів при переході до агросфери я не мав. І в училищі, і в академії, і під час військової служби доводилося постійно вчитися. Мабуть, найскладніше було, коли, прослуживши кілька років на надводному кораблі, після закінчення військово-морського факультету академії, я прийшов на атомний підводний крейсер.

Перед звільненням у запас мав уже досить великий життєвий і професійний досвід. Після служби відразу пішов у бізнес. Паралельно з роботою встиг закінчити річний курс однієї з перших бізнес-шкіл у колишньому СРСР. До 2000-го, коли я пов’язав свою діяльність з аграрним бізнесом, встиг кілька років попрацювати на біржі та був директором і співзасновником двох комерційних фірм.

Входження у новий напрям здійснювалося поступово. Спочатку було постачання водорозчинних добрив для закритого ґрунту, потім робота з добривами і регуляторами росту рослин. Однак створенню компанії «Агротехносоюз» передували ще кілька років досить напруженого навчання і роботи.

Чому я не пішов в іншу, ближчу сферу діяльності? Річ у тім, що в аграрній галузі цікаво працювати. Бізнес має отримувати прибуток, бути економічно ефективним, інакше він не виживе. Від початку ми використовували слоган «Мінімум витрат, максимум прибутку» — він як ніколи актуальний і сьогодні. Для його втілення я насамперед і намагався шукати нові технології. І як показує наш досвід сьогодні, у сільському господарстві це дійсно можливо.


Про вибір спеціалізації

Компанія «Агротехносоюз» створена понад 12 років тому, і це було не спонтанне рішення. На той час я вже пропрацював в аграрному бізнесі вісім років. «Агротехносоюз» створювався з конкретною метою — просування в Україні якісних гуматів виробництва німецької компанії Humintech Gmbh. Чому саме гуматів? Це окрема історія.

За кілька років до цього на аграрній конференції я познайомився з представниками однієї компанії, яка тільки виходила на ринок. Вони пропонували якийсь чорний порошок — як виявилося, гуміноподібний продукт на основі лігносульфонатів, побічний продукт виробництва целюлози. Тоді я вперше почув слово «гумат» та дізнався про існування продуктів, з якими й пов’язане все моє подальше життя. Після повернення до Києва я вивчив чимало матеріалів про їх застосування. Зрозумів, що це та група препаратів, якою необхідно серйозно займатися.

Це був час, коли в технології тільки входили мікродобрива, а про гумати і мови практично не було. У результаті за рік ці продукти були зареєстровані в Україні та розпочалося їх просування.

Надворі стояв 2005-й, і процес був далеко не простим. Проте впродовж кількох років ці продукти з’явилися в технології низки компаній. Насправді мені знадобилося не дуже багато часу, щоб зрозуміти: гуміноподібні препарати та гумати — це, м’яко кажучи, різні речі. Хоча і виходило отримувати певні результати, вони були, на жаль, нижчими, ніж мають давати природні гумати. Тому паралельно ми аналізували ринок та шукали виробників якісних гуматів за кордоном.


Чому саме Humintech

Спершу я розглядав продукти різних компаній, у тому числі із США, але зрештою вибір був зроблений на користь компанії Humintech. Чому саме Humintech? Виробництво гуматів — технологічно дуже непростий процес, тому що гумінові кислоти мають дуже складну будову та дуже різноманітний хімічний склад. Це зараз з’явилися багато компаній, які ніколи не займалися подібним виробництвом і почали виготовляти нібито гумати. Компанія Humintech на той час займалася виробництвом гуматів понад 30 років і мала необхідні кадри, технології та обладнання.

Звісно, враховувалося і те, що в Німеччині може бути забезпечена необхідна якість продуктів. Особливо важливе значення мала наявність сировини високої якості, чого Україна, на жаль, не має. Німеччина посідає перше місце в Європі та одне з перших місць у світі за запасами бурового вугілля і, відповідно, леонардиту, з якого виробляється 90% гуматів у світі. При цьому німецький леонардит має найвищий (до 85%) вміст гумінових кислот.

Звичайно ж, мене цікавило, які насправді німецькі гумати, наскільки вони відрізняються від інших продуктів з такою назвою. На моє прохання старша донька, яка тоді навчалася в Німеччині, поїхала до Дюссельдорфа і придбала кілька кілограмів німецького гумату. Найперше, що я хотів знати, — як він розчиняється. Дослід на підвіконні будинку у звичайному скляному посуді показав ідеальну розчинність у водопровідній воді. До цього я вивчив більше десятка гуматів різних виробників, але такої ідеальної розчинності ще не бачив. Без неї застосування продукту в обприскувачах було б просто неможливим.

Наступне моє запитання стосувалося ефективності препаратів, і відповідь на нього я отримав дуже швидко. Я був знайомий з Георгієм Івановичем Івановим, який працював в Одесі у Південному науково-технічному центрі з апробації та впровадження нової техніки і технологій. Багато років він займався випробуванням нових препаратів. На наше прохання були закладені досліди в Любашівському районі на кукурудзі та озимій пшениці. При цьому здійснювалася лише обробка насіння в нормі 100 г/т. Отримані результати розвіяли всі сумніви. Врожайність кукурудзи сорту Овідій-295 на контрольній ділянці становила 41,4 ц/га, на дослідній вона виявилася вищою на 13 ц/га. На пшениці сорту Вікторія прибавка врожайності становила 4,3 ц/га.
Погодні умови того року склалися далеко не ідеальні, і причина такого вкрай високого результату полягала в тому, що завдяки гумату рослини змогли успішно подолати низку стресів на початковому етапі розвитку. Звичайно, після цього була поїздка до компанії Humintech, переговори та подальша реєстрація двох базових продуктів Гуміфілд та Гуміфілд ВР-18 в Україні.

З цього і почалася наша співпраця. І восени 2009 року були зроблені вже перші поставки до України.


Про ринок

Коли ми тільки починали працювати з гуматами, на ринку нашої країни таких продуктів практично не було. Сьогодні в Україні налічується понад 200 видів добрив і регуляторів росту, що містять гумінові та фульвові кислоти вітчизняного та зарубіжного виробництва. Усі вони істотно відрізняються як за ціною, так і за складом, вмістом гумінових і фульвових кислот, витратами на гектар, результатом. Гумати — дуже велика група продуктів. І якщо написано, що у двох продуктах міститься однакова кількість гумінових і фульвових кислот, це абсолютно не означає, що вони рівноцінні. Тому практика, як раніше казали, є критерієм істини.

Сьогодні гумати застосовуються на 15–20% площ України — це 4–5 млн га. Наші продукти в різному обсязі використовують близько 40 агрохолдингів та велика кількість малих і середніх господарств. Ми бачимо, що збільшення врожайності різноманітних культур в Україні за останнє десятиліття було досягнуто в тому числі й за рахунок впровадження в технології якісних гуматів.

Чому ж застосування гуматів поширюється недостатньо швидко попри всі їхні переваги? На жаль, навіть сьогодні частина спеціалістів недостатньо розуміють користь гуматів.

Склалася парадоксальна ситуація. Гумінові та частково фульвові кислоти є найбільш фізіологічно активною частиною гумусу. З курсу родючості ґрунтів всі знають, що таке гумус і для чого він потрібен. Але гумат, тобто сіль гумінової кислоти, яка чудово розчиняється у воді та доступна для рослин, для багатьох є загадкою. Дуже часто можна чути, мовляв, я в це не вірю. На жаль, існують об’єктивні причини для цього. Є багато неякісних продуктів, які розчарували не одну сотню агрономів.

У Німеччині лише одна компанія виробляє гумати, в усій Європі їх близько десятка, приблизно стільки ж — у Північній Америці. Найбільше виробників гуматів у Китаї. І маю відчуття, що сьогодні Україна серед виробників гуматів посідає друге місце у світі після Китаю… І це притому, що необхідної сировини такої якості, як у Німеччині, у нас просто немає. Не виключаю, що у когось є дійсно непогані продукти, і тільки радий цьому. Але за останні 15 років я практично не бачив фото чи відео про виробництво гуматів в Україні.

Ми ж абсолютно відкриті. Подивитися на виробництво гуматів у Німеччині та на видобуток сировини сьогодні може кожен охочий, просто скориставшись інтернетом. Тільки за 2019 рік Німеччину відвідали п’ять груп фахівців з агрохолдингів, великих компаній, наших дилерів — разом понад 120 осіб, які побачили і виробництво Humintech, і кар’єр Гарцвайлер, звідки береться сировина, та поспілкувалися з фахівцями компанії.

Вони змогли переконатися, що сьогодні для забезпечення виробництва гуматів необхідні як мінімум: сировина найвищої якості, фахівці з багаторічним досвідом роботи, унікальні технології виробництва, сучасне високотехнологічне обладнання, великі інвестиції та постійний науковий супровід усього цього процесу.

Невиконання будь-якої з цих умов виключає можливість забезпечення повного циклу виробництва якісних гуматів, і це потрібно чітко розуміти. Дива тут не буває. Тому хочу наголосити: в Україні проблема не з гуматами — справа у продуктах, які не забезпечують необхідного результату.

Інша проблема полягає у відсутності знань і розуміння. Попри те що в Україні вивчення гуматів проводиться з 1934 року, у жодному інституті, на жодній лекції про гумати не розповідали. Завдяки професору Лідії Христєвій була виконана величезна робота. За період з 1957 по 1991 рік в Україні було проведено 10 конференцій, присвячених гуміновим добривам. У збірниках матеріалів цих конференцій — а це 10 томів, і вони у нас є — описані результати багаторічних дослідів на різних культурах і в різних регіонах. На їх основі були розроблені Рекомендації із застосування гуматів для стимулювання розвитку рослин та боротьби зі стресами та негативними їх наслідками, опубліковані у 1979 та 1991 роках. Але ці знання так і залишилися невикористаними.

Розвиток технології виробництва набагато відстав від науки. У результаті виготовлення водорозчинних гуматів так і не було організовано, і про них забули практично на півтора десятка років.

Однією з перших компаній, яка змогла створити такі продукти, стала Humintech. Саме на її препаратах ми перевіряли все те, про що писалося десятки років тому, і переконувалися неодноразово, що це відповідає дійсності. Сьогодні, коли ми говоримо про дії гуматів, спеціально підкреслюємо: це стосується продуктів компанії Humintech, з якими ми безпосередньо працюємо.

Інформації більше ніж достатньо, просто всім треба вчитися. Дослідження гуматів інтенсивно велися та ведуться у всьому світі й сьогодні. Тільки Міжнародне гумінове товариство, створене близько 40 років тому, за останній час провело 19 конференцій, присвячених гуматам та гуміновим кислотам. Щорічно в іноземних спеціалізованих журналах публікуються близько 2000 статей. У зв’язку з цим хочеться навести слова, сказані багато років тому відомим академіком Д.М. Прянишниковим: «Брак знань не можна замінити надлишком добрив». І сьогодні вони як ніколи актуальні.

Зі свого боку ми також робимо досить багато. За минулі роки провели кілька конференцій для дилерів та агрохолдингів, щорічно брали участь у десятках днів поля і семінарів, публікували та публікуємо багато матеріалів як у друкованих виданнях, так і в інтернеті. Регулярно видаємо брошури з оглядом результатів за попередній рік, велику кількість рекламних матеріалів і проспектів. Не так давно ми видали збірник з результатами польових досліджень за 2009–2019 роки. При цьому в усіх наших матеріалах наведена абсолютно достовірна і перевірена інформація. За всі ці роки у нас розроблені, перевірені та адаптовані до різних умов технології застосування наших продуктів.

На жаль, часто наші рекомендації ігноруються. Так, ми знаємо численні приклади, коли разове застосування гуматів давало дуже високий результат, особливо за стресових умов, які негативно впливають на забезпечення реалізації генетичного потенціалу рослин. Та слід розуміти, що разове застосування, особливо за стандартних умов, дозволяє отримати ефект в межах 20–40% від максимального. А застосування згідно з нашими рекомендаціями (передпосівна обробка насіння та дві-три обробки по листку, або три-чотири в умовах посухи) дає змогу отримати максимальний ефект.

Ціна питання з точки зору витрат становить 2–3 євро на гектар на одну обробку, або максимально 5–10 євро на гектар на всю технологію. Прибуток обчислюється цифрами від 50 до 200 євро та більше і може відрізнятися у два-три рази. З огляду на це правильніше застосувати повну технологію та отримати максимальний результат завдяки зниженню негативної дії багатьох стресів та забезпеченню нормального перебігу різних життєво важливих фізіологічних процесів у рослинах.


Про продукт

Компанія Humintech постачає гумати до 70 країн світу, розташованих на всіх континентах. Кілька років тому ми були на відкритті нового виробництва в місті Гревенбройх. Продукти, які ми пропонуємо, дійсно виробляються з леонардиту. Так, в Україні виробляються продукти з інших видів сировини, у тому числі з торфу і сапропелю, але у більшості зарубіжних країн використовується тільки леонардит.

При виборі сировини важливо, скільки гумінових речовин вона містить та якої вони якості. Кар’єр Гарцвайлер у Німеччині має площу близько 50 кв. км, і запасів леонардиту там достатньо, щоб забезпечити потреби компанії на найближчі 1000 років.

І в цьому випадку у виробника є можливість вибрати найкращу сировину. Це практично чисті гумінові кислоти з невеликою домішкою органіки, яка не пройшла гуміфікацію та видаляється у процесі виробництва препаратів. З огляду на те що вік леонардиту обчислюється десятками мільйонів років, гумінові кислоти, наявні в ньому, якісно відрізняються від тих, що є у ґрунті та іншій сировині зараз. Це зовсім інша вихідна сировина рослинного, тваринного і мікробіологічного походження. У той час, коли вони формувалися, на Землі були зовсім інші умови. І відповідно, у них істотно вища біологічна активність завдяки наявності більшої кількості фенольних груп, що відповідають за антистресові властивості. Тому порівнювати їх з іншими продуктами, м’яко кажучи, некоректно передусім з точки зору якісних характеристик.

У 2009 році ми починали з двох базових продуктів. Сьогодні на наше прохання виробники внесли зміни в технологію виробництва препарату Гуміфілд ВР-18. У результаті ми отримали продукт, повністю вільний від баластних речовин та інертної органіки. На даний час цією технологією володіє тільки компанія Humintech. Це продукт з абсолютно чистої гумінової та фульвової кислоти у вигляді гуматів. При цьому він містить близько 70 хімічних елементів, у тому числі калій, азот, залізо і кремній, 18 найбільш важливих для рослин амінокислот природного походження, функціональні групи, що забезпечують ауксиноподібну і цитокініноподібну дію препарату, а також багато інших фізіологічно активних компонентів.

Сьогодні ми пропонуємо понад 20 продуктів. Це унікальні продукти Фульвітал Плюс і Фульвітал Плюс Цинк, головний компонент яких —
фульвові кислоти. Це низькомолекулярна частина гумінових кислот, що має вищу фізіологічну активність та виявляє яскраво виражений ростостимулюючий ефект. Крім цього, у складі препарату Mg, S, Fe, Cu, Zn і Мn у кількості 230 г/кг. Його застосування забезпечує найвищу прибавку до врожайності.

Також це препарати лінійки Гуміфілд Форте, які крім гумінових кислот містять збільшену кількість азоту, амінокислот, морські водорості та фульвові кислоти.

У складі лінійки Фульвігрін хотілося б відзначити препарат Фульвігрін Антистрес, який містить гумінові кислоти, додаткову кількість амінокислот і морські водорості. Він найбільш ефективний у стресових умовах. Не так давно ми почали виводити на ринок України абсолютно нові унікальні продукти лінійки Фульвігрейн. Крім уже названих компонентів вони включають низку фітогормонів та органічних кислот, а також інших фізіологічно активних речовин, що забезпечують більш ефективну спрямовану дію в певні фази розвитку рослин.

Наявність такого широкого асортименту дозволяє боротися практично з будь-якими абіотичними та біотичними стресами, які наразі є головною перешкодою реалізації генетичного потенціалу рослин.


Про технологію

Технологія застосування наших продуктів, завдяки їх високій біологічній активності, дозволяє використовувати досить низькі гектарні норми. Витрати на 1 т насіння становлять 0,2 кг Гуміфілд або 0,8 л Гуміфілд ВР-18 чи Гуміфілд Форте Брікс. Навіть по озимій пшениці це 1,5–2 євро на один гектар. Витрати на інші культури на 1 га на порядок нижчі. При цьому саме обробка насіння нашими гуматами забезпечує до 30–40% ефективності загальної технології застосування наших продуктів. Багато компаній це вже роблять.

Так, все насіння кукурудзи Euralis в Україні вже декілька років поспіль обробляється препаратом Гуміфілд ВР-18. Дослід, закладений фахівцями понад три роки тому на трьох гібридах компанії, показав збільшення врожайності у стресових умовах внаслідок обробки насіння від 6,4 ц/га до 18,9 ц/га. Відповідно, за витрат 0,2 євро на 1 га прибуток становив від 83 до 243 євро на 1 га. Тобто максимальна окупність сягала понад 1200 гривень на 1 гривню витрат, або понад 120 000%.

Жодної магії тут немає. Висів здійснювався у холодний ґрунт, що спричинило стрес для рослин на старті розвитку. Мало відбутися блокування живлення і передусім — засвоєння фосфору, що, власне, і трапилося на контролі. Натомість за наявності гумату температурні рамки доступності добрив розширюються. До того ж краще розвивається коренева система, що прямо впливає і на живлення, і на вологозабезпечення рослин. Підсумок закономірний, проте ми змушені вже багато років переконувати професійних агрономів у необхідності обробки насіння. До речі, на використання наших продуктів в обробці насіння переходять і деякі інші насіннєві компанії.

Декілька років поспіль низка агрохолдингів використовують іншу технологію. Гумат Гуміфілд ВР-18 у нормі 0,5 л/га вноситься у ґрунт при сівбі разом з рідкими добривами та 0,3 л у період вегетації. При цьому він забезпечує зв’язування в зоні внесення іонів Ca, Mg, Fe та Al і запобігає переведенню фосфору в недоступні рослинам сполуки, а також сприяє активізації діяльності ґрунтових бактерій. Це забезпечує більш високу доступність для рослин фосфору та інших добрив. Як результат урожайність на кукурудзі підвищується на 8–12 ц з гектара.

Звісно, слід проводити обробки і в період вегетації. Вони поєднуються насамперед з фунгіцидними та гербіцидними обробками і тому не потребують додаткових витрат. Ми розробили докладні технології для всіх основних культур, і вони доступні кожному. Є випадки, коли необхідно робити непланові додаткові самостійні обробки. І це, звичайно, додаткові витрати. Як правило, це потрібно в разі сильного гербіцидного стресу, за потреби відновлення пошкоджених рослин у результаті заморозків, граду тощо, а також під час посухи чи її загрози. Але тоді йдеться вже про порятунок врожаю, і такі витрати цілком виправдані.

Терміни обробки нашими продуктами збігаються зі строками обробки іншими препаратами, тому, як правило, вони не вимагають додаткових витрат на внесення. При цьому норми застосування наших продуктів одні з найнижчих.

Як правило, рекомендується робити обробку в нормі 0,1 кг або 0,4 л на 1 га. При обробці препаратом Фульвітал Плюс максимальний ефект досягається при застосуванні 150 г/га або 0,45 л. Дотримання цих норм особливо важливо, коли кількість обробок перебуває в межах однієї-двох за сезон. Велика помилка, коли при обмеженій кількості обробок зменшують норми до мінімальних рекомендованих нами 0,2–0,3 л/га на одну обробку. Ці норми застосовуються тоді, коли кількість обробок збільшується до трьох-п’яти за сезон. Обсяг менший, але проводяться вони частіше. У підсумку загальна кількість препарату на всі обробки має становити від 0,8 до 1,5 л на 1 га. Простіше кажучи, здійснивши одну чи максимум дві обробки в кількості 0,2–0,3 л Гуміфілд ВР-18 на 1 га, господарство отримає і відповідний результат від 20–30% до 40–50% від можливого ефекту при застосуванні повної технології.

Уже декілька десятків років відомо, що гумати суттєво впливають на підвищення коефіцієнту засвоєння та доступності мікро- та макродобрив для рослин. Це підтверджують і результати наших дослідів. Звідси запитання: наскільки правильно при плануванні технології, наприклад, на озимій пшениці, закладати внесення комплексних добрив у кількості 400–500 кг/га й обмежувати витрати на якісний гумат до 2–3 євро замість 5–8 євро на 1 га? Це, м’яко кажучи, неправильно. Тим паче, якщо врахувати окупність витрат від добрив і від застосування гуматів, що відрізняється на порядок.

Важливо розуміти, що у стресових умовах додатково отриманий прибуток від додаткового застосування у комплексній технології антистресантів може бути близьким до прибутку, отриманого від внесення комплексних добрив.

Наведені цифри засновані на аналізі багаторічного досвіду застосування наших препаратів в різних регіонах України на різних культурах. Звісно, з огляду на те, що ціна 1 т пшениці нижча, ніж соняшника, ріпака або сої та кукурудзи, й абсолютний результат буде в межах від 50 до 100 євро і більше на 1 га.

Це якраз відповідає прогнозованому нами збільшенню врожайності на 8–15% та окупності близько 10 гривень на 1 гривню витрат. Коли ми говоримо про цифри додаткового прибутку до 200–300 євро на 1 га, це стосується передусім дорожчих польових культур. Якщо йдеться про овочеві та плодово-ягідні культури, там витрати природно вищі, як і норми препарату. Однак абсолютний ефект виражається в інших цифрах — тоннах, а не кілограмах, при цьому він істотно залежить від рівня цін на продукцію в конкретний період.

Впродовж останніх кількох років ми є найбільшим імпортером гумінових препаратів до України. Серед 120 найбільших аграрних компаній сьогодні кожна третя має в технології наші продукти. Багато років ми плідно співпрацюємо з компаніями «Кернел», «Агропродінвест», «Миронівський хлібопродукт», «Епіцентр К», «Зелена долина» і багатьма іншими. Така робота вимагає професійного супроводу, і для цього у нас є високопрофесійна команда регіональних представників та агрономів-консультантів. Ми щорічно закладаємо велику кількість дослідів, їх результати щорічно публікуються і доступні нашим партнерам.


Про неврожайний рік

Результати поточного року в господарствах, які дотримувалися наших рекомендацій, нас тішать. Ми ще раз переконалися, що ефект від антистресантів компанії Humintech тим вищий, чим складніші умови вегетації та чим більше стресів для рослин у конкретному році.

Насправді йдеться не про збільшення врожайності від того чи іншого препарату, як ми часто звикли говорити. У насіння є свій потенціал, і потрібно допомогти його реалізувати. Ми нічого не додаємо. Щодня, щогодини з моменту потрапляння насіння у ґрунт стреси знижують можливості реалізації цього потенціалу. Єдине, що ми можемо зробити, — зменшити їх негативну дію. Це має враховуватися при формуванні технологічних карт.

Наведу декілька прикладів. Цього року в одному з господарств Носівського району Чернігівської області на додачу до стандартної технології на кукурудзі при застосуванні гербіцидів 16 травня на площі 60 га додатково було внесено спільно з гербіцидами 150 г препарату Фульвітал Плюс. При цьому врожайність на цій ділянці виявилася на 11,5 ц/га вищою, ніж на контрольній. Додаткові витрати становили менше ніж 5 євро/га, а прибуток — близько 230 євро/га, або понад 7500 гривень. Тобто тільки на цій ділянці додатковий прибуток господарства сягнув близько 450 000 гривень.

Інший приклад. Один з наших партнерів — компанія «Іст-Трейд Груп» цього року заклала дослід на кукурудзі в господарстві клієнта. Були проведені дві обробки препаратами Фульвітал Плюс і Фульвітал Плюс Цинк по 150 г/га 19 травня і 27 липня відповідно. При збиранні прибавка становила 9,17 ц за витрат близько 10 євро на 1 га. Окупність — 1:20.

 

Такі результати ми отримали не лише на кукурудзі. Ось приклад, який стосується озимої пшениці.

Дослід був закладений в одному з холдингів для порівняння двох технологій. За стандартної технології у фазу виходу в трубку використовували активно рекламований останнім часом гумат однієї з українських компаній у нормі 0,5 л/га. На дослідній ділянці застосовували препарат Гуміфілд ВР-18 у тій самій нормі. У першому випадку врожайність становила 47,4 ц/га, у другому — 53 ц/га. Та постає запитання: чи був би у першому випадку позитивний результат у порівнянні з контролем, чи там препарат взагалі спрацював у мінус? До речі, при цьому були внесені ще 500 кг/га мінеральних добрив чотирьох видів, які не забезпечили необхідного результату.

Був й інший приклад, коли за потенційної врожайності 120 ц/га кукурудза за гарних умов вегетації дала на контролі 114 ц, а на дослідній ділянці при двох обробках і витратах близько 5,6 євро — тільки 117 ц. І це цілком природно. Але і тут окупність була 1:7. У цьому випадку витрати окупилися на застосування наших продуктів на сім років наперед.

Звісно, не можна не торкнутися теми посухи. В умовах посухи або її можливого настання важливо провести додаткові внесення препарату Гуміфілд ВР-18 або інших наших антистресантів з періодичністю 10–14 днів. Може виникнути необхідність у проведенні від двох до чотирьох застосувань.

Одним із найбільш яскравих прикладів є застосування антистресантів у Сумській області. Так, в умовах посухи на ділянці із соєю на площі 2700 га додатково до двох запланованих внесень Гуміфілду в.г. у нормі 50 г були проведені ще два у такій самій нормі. У результаті середня врожайність становила 17,95 ц/га. Врожайність на контрольних 300 га коливалася в межах 3–4 ц. І це не єдиний випадок.

Ми даємо найповніші рекомендації всім, хто використовує наші продукти, що дозволяє органічно включити їх у технологію господарства. Тому за потреби варто звертатися до наших спеціалістів, які є в кожному регіоні України.


Про побудову бізнесу

Нашими клієнтами є перш за все наші дистриб’ютори. Саме через них ми забезпечуємо основний обсяг продажу. Регіональні представники працюють у тісному контакті з філіями наших дилерів, які перебувають у відповідному регіоні та забезпечують технологічний супровід клієнтів. Коли ми починали працювати, дилерська мережа тільки формувалася, у нас були і прямі поставки насамперед у великі агрохолдинги. Однак зараз, якщо є можливість і доцільність, ми передаємо їх нашим партнерам, продовжуючи співпрацювати з точки зору технологічної підтримки.

Сьогодні на перше місце серед лімітуючих факторів виходить проблема абіотичних стресів. Вирішують її насамперед антистресанти і, звісно, гумати, що займають центральне місце у цій групі продуктів. Тому до їх використання в технології треба підходити так само, як і до добрив і мікродобрив, — планувати їх застосування як один із найбільш важливих елементів у технології. Без цього проблема стресів не буде вирішена, а генетичний потенціал рослин не буде реалізований. Занадто висока ціна питання, розмір втрат, яких зазнають компанії та господарства, що не приділяють уваги цьому питанню.

Я вже називав витрати на 1 га при застосуванні наших препаратів —
5–10 євро. Загалом ці витрати може дозволити собі будь-який, навіть найбідніший фермер. Ба більше, чим менше в господарстві грошей, тим більше їх має бути витрачено на якісні гумінові препарати. Вкладання грошей у наші продукти дає найвищу віддачу, дозволяє за мінімальні гроші вирішувати вкрай складні проблеми та отримувати більший прибуток, заради чого і працює будь-яка компанія, хай як банально це звучить. Потреба ринку в таких продуктах, як наші, дуже велика, тому їх пропозиція буде рости. Паралельно з ринку будуть іти виробники неякісних продуктів, як вітчизняні, так і зарубіжні. Час все розставить на свої місця.

Звісно, коло проблем, які стосуються ефекту від застосування гуматів, досить широке. Ми не зачіпали принаймні ще двох цікавих тем: підвищення якості продукції та її стабільності при зберіганні та транспортуванні у результаті застосування препаратів компанії Humintech. І ці теми варті окремої розмови.

У чому секрет того, що ми досить багато років успішно працюємо на цьому ринку? Успіх приходить тоді, коли працює команда. Колись я прочитав цікаву фразу, що шлях корабля в морі визначає правильно обраний курс і взаємини в команді. Ми якраз на правильному шляху. У нас досвідчена та дружна команда, в будь-який час готова до плідної співпраці з усіма нашими партнерами.



Текст:
Ігор Павлюк
ФОТО:
надано пресслужбою компанії; Олександр Ларичкін