Новини / Відпочинок     29 січня 2021 14:02

Енергія — ключ до щасливого та гармонійного життя

Чому вміння чергувати періоди активного витрачання енергії з періодами її повного відновлення головне для повноцінного життя та активної діяльності

Апатія, просиджування в офісі та нарікання на власне життя, сотні прочитаних статей на тему дауншифтингу та мрії про втечу на #сказочноеБали — якщо хоч раз кивнули, читаючи, то справа в енергії, точніше у її відсутності.

Як відновити енергоресурс, як відчути повну гармонію душі й тіла, що таке мітохондріальне здоров’я, розповіла ідейна натхненниця та засновниця комплексу Edem Resort Medical & SPA психотерапевт, діючий член Британської асоціації антиейдж-медицини Ольга Філатова.

Про цінність енергії

Ми звикли думати, що один з основних наших ресурсів — час, але насправді секрет ефективності — у правильному тайм-менеджменті, кажуть деякі гуру бізнесу.

У книзі «Життя на повну потужність» Тоні Шварц стверджує, що головна цінність сучасної людини — енергія. І це та річ, з якою я погоджуюся та відчула на власному досвіді.

Давайте перевіримо. Згадаємо день, коли все було ідеально сплановано та врешті пішло шкереберть? Чому так? Здавалося, ідеальний план дня за всіма правилами тайм-менеджменту, але був брак внутрішньої енергії та бажання на реалізацію задуманого. Не врятував ані план, ані вільний час. Знайомо?

Енергія — справді рушійна сила в нашому житті. Вона дає можливість не лише ефективно працювати, але й підтримувати гармонійні відносини всередині сім’ї, пам’ятати про здоров’я, про власні захоплення та, зрештою, допомагає зберегти позитивний настрій і силу боротися з бактеріями та вірусами!

 

Чому бракує енергії

Якщо вміти керувати власним енергетичним запасом, знати, як його поповнити на фізичному, розумовому, духовному та емоційному рівнях, ми переконаємося, що час — лише цифра і, маючи достатньо енергії, ми виконуємо свої завдання в найкоротший термін.

Ці чотири види енергії взаємопов’язані, вичерпні та, відповідно, потребують реінвестицій: відчуваєте виснаження та брак енергії — ідете і наповнюєте свою енергетичну «чашу».

Попри завантаженість сучасної людини, інтенсивну роботу, наше життя можна назвати не життям на повну потужність, а швидше життям з останніх сил. Така дорожня карта загрожує нервовими зривами, дауншифтингом або інфарктами.

Що ж робити? І де той баланс, про який всі говорять, але мало хто відчуває? Кидати роботу? Чи працювати абияк?

Дауншифтинг і нехтування своїми обов’язками — не найкраще рішення, адже не використовувати власну енергію так само згубно, як і перевитрачати її.

Давайте розглянемо на прикладі: якщо наші м’язи постійно перенапружені, позбавлені відпочинку — вони травмуються, якщо ж взагалі позбавлені фізичного навантаження (у лежачих хворих) — атрофуються.

Як управляти енергією

Тож кидатися з однієї крайності до другої — не наш варіант.

Із власного досвіду я зрозуміла, що вихід з цього зачарованого кола — в умінні чергувати періоди активного витрачання енергії з періодами її повного відновлення.

Ми є єдиним цілим із природою (принаймні так мало би бути), навколишній світ живе за ритмічними законами — день змінює ніч, на зміну одному сезону приходить інший. Така сама історія з нашим організмом, який працює циклічно: є цикли сну і неспання, які у свою чергу поділяються на цикли швидкого поверхневого і глибокого сну, активного і пасивного неспання. Коливаються рівні гормонів, мозкова та м’язова активність.

Люди ігнорують закони природи, налагоджену циклічність та встановлюють свої правила, через що всередині організму починаються збої. Ми почали жити так, як нам нібито зручно, лінійно та ліниво: якщо працюємо, то на певному рівні сил, ігноруючи втому та інші сигнали організму. Коли ж сили закінчуються, а «чаша» енергії порожня — починаємо штучно створювати ритмічність, використовуємо важку артилерію: розслабляємося за допомогою алкоголю, сигарет та кофеїну.

Прикро, але, не розуміючи цей взаємозв’язок, ми не дамо собі ради.

Читайте: Дмитро Нерода: Ми випередили темпи зростання ринку насіння соняшника

Яка роль мітохондрій

Що ж лежить в основі процесів відновлення організму та з чого починати? У базисі піраміди здоров’я бачимо напис «мітохондріальне здоров’я». За роки вивчення теми здоров’я, превентивної медицини, антиейдж-підходу та й загалом із власного досвіду я зрозуміла просту істину: неможливо відновити сили, вилікуватися, підтримувати оптимальний стан здоров’я і при цьому бути в ресурсі, коли ви елементарно НЕ даєте собі часу ані на відпочинок, ані на відновлення джерела життя — вашої ЕНЕРГІЇ.

Робота всіх критично важливих систем у нашому тілі залежить від мітохондрій. Мітохондрії — початок початків у нашому організмі. Вони виробляють всю енергію, контролюють взаємозв’язок і визначають, що буде жити, а що помре (і коли). Ці маленькі бактерії визначають всю нашу біологію.

Звичайна людська клітина містить 1000–2000 мітохондрій, але є клітини особливо ненаситні, які вимагають найбільше енергії, — це мозок, сітківка та серце, що кожна містять близько 10 000 мітохондрій. Якщо підрахувати, то всередині нас міститься близько квадрильйона мітохондрій, тобто їх навіть більше, ніж бактерій всередині травного тракту.

Фактично вся дихальна система призначена для того, щоб доставляти кисень мітохондріям, аби ті у свою чергу могли виробляти енергію (АТФ), яка дозволяє нам жити. Від мітохондрій залежить, як наше тіло реагує на навколишній світ: коли вони стають більш ефективними — розумові здібності зростають, що краще мітохондрії справляються з виробленням енергії, то краще працюють тіло та розум, то міцніше здоров’я і ми можемо зробити більше, краще і при цьому почуватися енергійними та сповненими сил!

Головне завдання мітохондрій — отримання ЕНЕРГІЇ з їжі, об’єднання її з киснем та синтез молекул АТФ, які у свою чергу зберігають отриману енергію, як батарейки, для роботи тіла й мозку. Практично всі наші клітини потребують АТФ, щоб функціонувати, й інакше вони не могли б вижити. Молекула аденозинтрифосфат — універсальне джерело енергії для багатьох біохімічних процесів в організмі. Простими словами АТФ — це кров нашого життя, точніше причина, чому кажуть, що кров дає нам життя! Три тижні ми виживемо без їжі, три дні — без води і лише кілька секунд — без АТФ.

Енергія, що зберігається в АТФ, вивільняється, коли організм використовує її як пальне. По суті мітохондрії — це молекулярні двигуни, які знову і знову задіюють одні й ті самі молекули для виробництва енергії.

Шість простих кроків

Саме зниження продуктивності мітохондрій є причиною практично всіх симптомів та хвороб. Аби мітохондрії підвищували свою ефективність в роботі нашого організму, пропоную прийняти такі правила гри:

  • Дотримуватися здорового харчування;
  • Проводити кисневу терапію (виконанням фізичних вправ та ходьбою, що сприяє поліпшенню кровообігу). Усі ми бували у ситуації, коли почувалися безсилими та не мали енергії на тренування, проте, зібравши волю в кулак, займалися та зрештою ставали сповненими сил. Так заряджаються мітохондрії;
  • Стабілізувати рівень цукру в крові та оптимізувати рівень гормонів (цукор їх просто гробить);
  • Час від часу робити «генеральне прибирання» на клітинному рівні (детоксикація організму);
  • Запускати процеси аутофагії та апоптозу за допомогою правильних навантажень;
  • Контролювати водний баланс в організмі.

Коли ж зробимо правильні висновки та повернемося до природи — почуємо врешті ритми власного тіла і нам залишиться віднайти способи відновлення енергії, які для кожного прекрасні у своїй унікальності.

Відчуйте, які звички, ритуали, яка діяльність наповнює вас на фізичному, розумовому, духовному та емоційному рівнях. Простежте за своїми відчуттями, і коли зрозумієте: це те, що вас наповнює, — записуйте собі в регулярну звичку. А щойно відчуєте перевтому — вже матимете власний потужний набір інструментів для відновлення енергії та сил.

Дбайте про власну гармонію, адже «…секунди летять. Отак можна вмерти й нічого не встигнути. Встигаєш тільки втомитися» (Ліна Костенко).

Нагадаємо, раніше Landlord розповідав, які популярні процедури для чоловічого догляду пропонує сучасна медицина

Читайте також