Ціни на молокопродукти продовжують зростати, проте вони не можуть покрити витрати на їх виробництво, повідомляють представники молочного ринку України.
Про це розповів «БізнесЦензору» виконавчий директор Спілки молочних підприємств України Арсен Дідур.
За даними аналітиків, дефіцит молока в країні спричинений скороченням поголів’я корів, що призводить до зростання закупівельних цін на молоко та ускладнює ситуацію для переробних підприємств.
Головною причиною дефіциту молока в Україні є скорочення поголів’я корів, яке на кінець 2024 року складало 1,26 млн голів. За прогнозами, до 2025 року ця кількість зменшиться до 1,18 млн голів, а у 2026 році — до 1,14 млн голів. Відповідно, зменшиться і виробництво молока, яке в 2024 році оцінюється на рівні 7,3 млн тонн, а в 2025 році знизиться до 7,1 млн тонн.
Також на ринок молока впливає глобальна ситуація, яка додає труднощів виробникам. Як зазначив Арсен Дідур, аналітик СМПУ, навіть попри зростання закупівлі сирого молока переробними підприємствами, дефіцит сировини залишається гострою проблемою, що викликає подальше зростання закупівельних цін. Вартість молока з червня минулого року зросла на 40% — з 14 грн/кг до 20 грн/кг.
Попри підвищення цін на молокопродукцію, переробні підприємства не здатні компенсувати витрати на її виробництво. Вже кілька місяців ціна на молочні продукти на полицях не покриває витрат на їх виробництво, що ставить підприємства в складне фінансове становище.
Дідур зазначає, що ситуація з дефіцитом молочної сировини є однією з головних причин насування глибокої кризи на ринку молока. Для того, щоб зупинити цей процес, необхідно зосередитися на збільшенні виробництва молока в Україні, зокрема шляхом стимулювання нарощування поголів’я корів.
Для подолання дефіциту молочної сировини, фахівець пропонує застосування бюджетних дотацій для підтримки молочних ферм, зокрема, через виплату дотацій за приріст поголів’я корів власного відтворення. Таким чином, можна стимулювати створення нових високотоварних молочних ферм, які зможуть збільшити обсяги виробництва молока в Україні.
Якщо вдасться подолати дефіцит сировини та забезпечити стабільне виробництво молока, ситуація на ринку молокопродукції може стабілізуватися, що дозволить знизити ціновий тиск і забезпечити переробні підприємства необхідною сировиною.
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!