Новини    23 липня 2018 12:02

Закон «Про сімейні фермерські господарства» може збільшити місцеві бюджети на 0,5 млрд грн


Практична реалізація положень закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств» посилить фіскальний потенціал бюджетів сільських громад. Про це заявив завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Леонід Тулуш.

Нагадаємо, як повідомляв LADLORD, цей закон прийнятого Парламентом 10 липня 2018 року та підписаного Головою Верховної Ради України 18 липня 2018 року.

За словами експерта, цей документ містить низку норм, які стимулюватимуть цивілізований розвиток високотоварних господарств населення та формування в Україні сімейного фермерства європейського типу – із незначним земельним банком, проте з високим рівнем валової продукції в розрахунку на гектар угідь.

«З набуттям законом чинності високотоварні господарства населення отримають шанс скористатися перевагами офіційного статусу сільгосптоваровиробника. Нині ж вони не зацікавлені у належній реєстрації суб’єктами підприємницької діяльності через відсутність можливості оподаткування за спрощеної схемою – на основі нормативної грошової оцінки земельної ділянки – як це передбачено вже двадцять років для сільгосппідприємств», – пояснив Леонід Тулуш.

На його думку, важливим стимулом для реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності на базі високотоварних господарств населення є передбачена законом можливість пільгового порядку справляння єдиного соціального внеску (ЄСВ) із членів новостворених сімейних фермерських господарств (СФГ) на базі фізичних осіб-підприємців (ФОП).

Таким чином, будуть сформовані сприятливі умови для діяльності високотоварних господарств населення у рамках правового поля. Вони забезпечать створення значної кількості нових суб’єктів господарювання в «інноваційній» для України організаційно-правовій формі сімейних фермерських господарств – на основі реєстрації їх головами ФОП. За оцінками науковців Інституту аграрної економіки, чисельність таких суб’єктів з часом може вимірюватися сотнями тисяч.

Це позитивно позначиться на доходній частині бюджетів територіальних громад, в першу чергу, об’єднаних. Адже відповідно до положень Бюджетного кодексу України (статті 64 та 69) надходження єдиного податку будь-якої групи повністю зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування, уточнив експерт.

При цьому, зазначив він, надходження єдиного податку (ЄП) 4 групи в останні роки суттєво зростали. Якщо 2014 року – за «старого» порядку сплати податку – вони складали лише 0,12 млрд грн, то у 2015 році сягнули понад 2 млрд грн. У 2016 році надходження ЄП 4 групи зросли майже удвічі – до понад 3,5 млрд грн, а торік наблизилися до суми у 5 млрд грн. За прогнозами науковців Інституту аграрної економіки, у поточному році ці надходження перевищать минулорічний показник.

Якщо аграрна складова Держбюджету-2019 міститиме належні обсяги фінансової підтримки у вигляді доплати державою частини єдиного соціального внеску на користь застрахованих осіб – членів/голови СФГ, практична реалізація положень законопроекту «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств» вже з наступного року може забезпечити до 0,5 млрд грн додаткових надходжень єдиного податку 4 групи до місцевих бюджетів, підсумував Леонід Тулуш.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!
Ще немає новин у цій стрічці ...