Новини    21 березня 2018 17:49

З 1 липня НБУ дозволив заокруглювати суми у чеках


У зв’язку з припиненням з 1 липня 2018 року випуску у готівковий обіг монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок Національний банк України затвердив правила заокруглення загальних у чеку сум готівкових розрахунків. Про це повідомляє прес-служба НБУ. Відповідні норми передбачені постановою Правління Національного банку України від 15 березня 2018 року № 25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів».

Відповідно з 01 липня 2018 року у випадку відсутності монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок підприємства торгівлі та сфери послуг проводитимуть заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою та загальних сум розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, що оформляється під час повернення коштів у разі повернення товару, за такими математичними правилами:

  1. сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;
  2. сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

«Національний банк України очікує, що правила заокруглення застосовуватимуться справедливо і прозоро для обох сторін розрахунків. У разі наявності в покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а в разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцеві решту цими номіналами. При цьому, заокруглення не здійснюватиметься під час безготівкових розрахунків», – наголосили у Нацбанку.

Та додали, що підприємства торгівлі та сфери послуг, що застосовують реєстратори розрахункових операцій, під час проведення готівкових розрахунків мають зазначати в чеках загальні суми до заокруглення та після заокруглення. Заокруглення не є знижкою або надбавкою, рекламою або стимулюванням продажу товарів, робіт чи послуг у значенні цих термінів, визначених законодавством України.

В НБУ також пояснили долю дрібних монет. Регулятор не вилучатиме з обігу монети дрібних номіналів. Вони і надалі перебуватимуть в обігу та використовуватимуться як засіб платежу. Грошова одиниця України – гривня і надалі дорівнюватиме 100 копійкам. Разом з тим з 01 липня 2018 року додатково готівковий обіг не поповнюватиметься зазначеними номіналами монет.

«Водночас банки України зобов’язані забезпечити. Приймання без будь-яких обмежень від клієнтів монет дрібних номіналів для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви, для переказів, а також для обміну на монети та банкноти інших номіналів; видачу клієнтам монет дрібних номіналів за наявності їх у залишку операційної каси», – йдеться у повідомленні Національного банку України.

Монети дрібних номіналів перебуватимуть в обігу до прийняття Правлінням Національного банку України окремого рішення про їх вилучення.

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...