Новини / Фінанси     29 червня 2019 17:59

«Ви можете стати Генрі Фордом світу фінансів»: відкритий лист Стіва Форбса до Марка Цукерберга

Криптовалюта Фейсбуку Libra може зробити революцію в історії грошей. Для цього її треба забезпечити золотом і перейменувати. Президент Forbes Media Стів Форбс опублікував відкритий лист до Марка Цукерберга, в якому дає виняткові поради мільярдерові.

Про це повідомляє Forbes.

Пропонуємо переклад цього листа:

Шановний пане Цукерберг,

Ваша компанія потрапила в заголовки ЗМІ, коли оголосила, що у 2020 році запустить криптовалюту під назвою Libra. Не дивно, що в наш час цей проект зіткнувся з жорсткою критикою і скептицизмом. Не здавайтесь. У певному сенсі ідея компанії, яка створює власну валюту, не нова. Бонусні милі, які авіакомпанії дають клієнтам, по суті – вид валюти, яку покупці можуть заробляти і використовувати для придбання квитків і багатьох інших речей. У платіжних операторів, готелів і багатьох роздрібних мереж є всілякі програми лояльності, в яких люди заробляють бали і купують різні товари.

Читайте: Україна – чудовий торгівельний хаб між Аргентиною та Азією! Вибуховий метод об’єднання двох конкурентів від посла Аргентини в Україні Елени Летісії

Але якщо ви правильно розіграєте свою карту з Libra, ви можете стати Генрі Фордом світу фінансів. Ваша нова валюта могла б стати в один ряд з винаходом монет і паперових грошей багато століть назад. Вона могла б замінити долар США як світову валюту.

В одній ключовій сфері ви вже на багато світлових років випередили практично всі інші криптовалюти: ви усвідомлюєте фундаментальну важливість валюти зі стабільною вартістю. Гроші вимірюють вартість так само, як ваги вимірюють вагу, а годинник вимірює час. Більшість криптовалюти – чия вартість щохвилини змінюється – відмінно підходять для спекуляцій, але не приносять користі як справжні гроші. Ніхто при здоровому глузді не складе контракт більш ніж на 24 години в біткоїнах. Криптовалюти сьогодні вистачає на те, щоб купити стейк, а завтра – тільки на собачий корм. Але якщо ви зумієте винайти дійсно стабільну криптовалюту, яку справді можна використовувати для повсякденних транзакцій, довгострокових контрактів і інвестицій, ви переможете.

Для того щоб Libra дійсно стала одним із найбільших винаходів в історії, необхідно врахувати кілька важливих речей. Нехай вона буде так само надійною, як золото. Недостатньо підкріпити ваші нові гроші – як ви і планували – кошиком валют. У сьогоднішній фінансовій системі курси валют стрибають туди-сюди, тому ви не досягнете потрібної вам стабільності.

Країни, які стали світовими державами, – Голландія, а за нею Британія (Ісак Ньютон, будучи директором Королівського монетного двору, прив’язав курс фунта до золота з таким співвідношенням, яке протрималося більше двохсот років), а потім і США (завдяки Александеру Гамільтону) – всі вони забезпечували свої валюти золотом.

Через безліч причин золото зберігає свою природну цінність краще, ніж що б то не було. Воно нагадує лінійку і не обмежує пропозицію грошей подібно до того, як 12 дюймів за фут не обмежують розміри будівлі, яку ви хочете побудувати. Це означає, що в Libra буде те, чого позбавлені всі сучасні валюти: фіксована вартість. І ця стабільність поступово перетворить її в найбільш затребуваний засіб обміну у світі. Люди жадають надійних грошей.

Ваші консультанти, як і більшість сучасних економістів, будуть люто заперечувати проти жовтого металу, тому що вони обтяжені невіглаством і незліченними міфами й забобонами. Ця загальна невіра насправді стане перевагою, тому що відлякає наслідувачів з хорошими фінансовими можливостями.

Щоб отримати точне уявлення про те, як золотий стандарт застосовувався раніше, прочитайте будь-яку книгу історика/економіста Нейтана Льюїса. Ви можете також погортати книгу «Money» («Гроші»), одним із співавторів якої був я, або подивитися документальний фільм «In Money We Trust?» («Чи віримо ми в гроші?»), який я нещодавно допоміг підготувати для телебачення.

Libra стане надзвичайно цінним інструментом на шляху до процвітання, тому що вона зручна для довгострокових інвестицій. Якщо ми не змушуємо капітал працювати, ми зазнаємо стагнації. Ось чому вам слід ігнорувати благання затримати розвиток Libra. Якби кожен прорив залежав від дозволу зверху, ми б все ще подорожували на конях. Вам потрібно, щоб кількість користувачів Libra якомога швидше досягла критичної маси – як у випадку з пасажирами Uber і Lyft, що завадить політикам задушити на корені ваш винахід.

І до речі, можливо, вам варто перейменувати Libra. «Лібра» була мірою ваги в Римській імперії, і ми знаємо, як там все закінчилося. Не соромтеся, назвіть її «Марка». Німеччина відмовилася від своєї марки – якою користувалася з моменту її створення після Другої світової війни – заради євро 20 років тому, так що назва вільна.

Забезпечена золотом марка зробить революцію в історії грошей. Вона затьмарить біткоїни і буде з легкістю збирати «лайки» мільярдів компаній та людей відтепер і навіки.

З повагою, Стів Форбс

Landlord раніше повідомляв про те, що у світі з’явилася третя людина зі статками $100 млрд – французький бізнесмен Бернард Арно.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також