Зерносховища – це категорія, яка зазнає збитків навіть на відносно далекій відстані від лінії фронту, свідчать результати огляду Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки (KSE Агроцентр), проведеними спільно зі Світовим банком.
Попри те, що лише 37,5% сільськогосподарських угідь у Харківській області перебували під окупацією на піку вторгнення, 61% сховищ у регіоні були повністю або частково пошкоджені, засвідчило дослідження IPSOS.
Розрахункова сукупна місткість пошкоджених сховищ становить 3,3 мільйона тонн одночасного зберігання, тоді як 11,3 мільйона тонн потужностей одночасного зберігання повністю знищено через вторгнення, що призвело до загальних збитків у 1,8 мільярда доларів, – поінформували в огляді.
Це спричинило скорочення потужностей зберігання агропродукції на 19,5%, без урахування потужностей зберігання, які залишаються цілими, проте є недоступними через окупацію.
Загалом за час повномасштабної війни український аграрний сектор зазнав понад 80 млрд дол прямих збитків та втрат.
Мовиться, що загальна вартість знищених активів становить 10,3 млрд дол, що на 18% більше, ніж було оцінено у квітні 2023 року.
Найбільшою категорією збитків є пошкоджена та знищена сільськогосподарська техніка, що становить $5,8 млрд або 56,7% від усіх збитків. Загалом внаслідок вторгнення частково або повністю пошкоджено близько 181 тисячі одиниць сільськогосподарської техніки та устаткування, — зазначили у звіті.
Завдану шкоду від викрадення або знищення вже виробленої продукції експерти оцінюють у 1,97 млрд дол, збитки через пошкодження зерносховищ – 1,8 млрд дол, збитки, завдані багаторічним насадженням – 398 млн дол, тваринництву – 254 млн дол, аквакультурі та рибальству – 35 млн дол.
Втрати, що включають недоотриманий дохід виробників сільськогосподарської продукції та збільшення собівартості продукції, зросли більш ніж удвічі порівняно з попереднім оглядом, до 69,8 млрд дол.
Враховуючи масштаби збитків та втрат, яких зазнали сільгоспвиробники в Україні, загальні потреби у реконструкції та відновленні протягом наступних 10 років становлять 56 млрд дол. Пріоритетні потреби на 2024 рік становлять 435 млн дол, більшість із яких уже покрито донорським фінансуванням, — заявили у звіті.
Зауважимо, з початку повномасштабного вторгнення ворог завдав значних збитків українському довкіллю на суму 2,2 трлн грн. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час Міжнародного довкіллєвого форуму “United for Nature. Agenda for Ukraine”.
За інформацією Міндовкілля, під час повномасштабного вторгнення зафіксовано майже 3,6 тис російських злочинів проти довкілля. Ворог завдав нам збитків на суму 2,2 трлн грн, – зазначив прем’єр.
Також глава уряду зазначив, що сотні тисяч квадратних кілометрів землі потенційно забруднені мінами та снарядами.
Додатково Шмигаль підкреслив, що спільна мета України та її партнерів – примусити агресора відшкодувати збитки за всі скоєні злочини, зокрема проти довкілля.
Принцип “росія заплатить” для нас є надзвичайно важливим і фундаментальним. Очікуємо на дієві рішення з боку Європейського Союзу, США та інших країн, які дозволять спрямувати ресурси РФ на допомогу Україні, – акцентував прем’єр.
Нагадаємо, російські військові завдали значних збитків аграрному сектору Харківщини — понад 18 мільярдів гривень. У регіоні понад 570 тисяч гектарів сільськогосподарських земель були захоплені мінами.
Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук стверджує, що протягом 2023 року збитки товаровиробників у сфері тваринництва сягають понад 3 млрд євро. Майже усі культури “просіли” у ціні.
Блокування кордону польськими перевізниками, як і іншими, матиме вплив на українську економіку та розвиток аграрного сектору. Внаслідок блокування пунктів пропуску частина виробників втратили потенційні контракти.
Агросектор України зазнає важких втрат через руйнування техніки та ресурсів, а також зменшення доходів аграріїв. Попередні збитки агросектору становили $40,3 млрд.
На момент червня 2023 року агросектор України зазнав прямих збитків в агротехніці, обладнанні та сховищах на суму $8,7 млрд. Також були зазначені втрати від викрадених або пошкоджених ресурсів, таких як добрива, насіння, а також продукції, сівозмін та худоби.
Загальні збитки агросектору свідчать про зниження доходів фермерів через втрачене виробництво, зниження цін на продукцію та зростання операційних витрат на всіх етапах аграрного ланцюжка створення вартості.
Сума збитків довкіллю, завданих повномасштабною війною росіян, станом на кінець серпня 2023 року, зросла до 2 трильйонів і за останній рік збільшилася у 5 разів.
Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук стверджує, що протягом 2023 року збитки товаровиробників у сфері тваринництва сягають понад 3 млрд євро. Майже усі культури “просіли” у ціні.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!