Новини    16 вересня 2018 10:04

Вітчизняні саджанці спаржі почали витісняти імпортну розсаду


Невеличке підприємство з Київщини постачає саджанці для десятої частини площ спаржевих господарств країни

ВДЯЧНА РОЗСАДА

Вирушаючи до господарства, яке мало стати героєм нашого традиційного фоторепортажу, ми очікували зустріти щось подібне до того, що раніше бачили на інших агропідприємствах: роботу різноманітної техніки, окреслені межі посівів, безліч працівників за справами. Однак це господарство вразило невеликими розмірами і водночас ефективністю. Посеред недобудованих дачних будинків, без вказівників та парканів, на клаптику землі розміром не більше 2000 кв. м у селищі під Києвом розмістилося господарство «АВ ЛІХТ» — найбільший постачальник саджанців спаржі в Україні. Засновник та генеральний директор підприємства Василь Поліщук стверджує, що тутешні ґрунти ідеально підходять для життєдіяльності спаржі. Вони легкі (супіщані) та дають можливість викопати розсаду без пошкоджень кореневої системи.

КОРИСНЕ ЗНАЙОМСТВО

Спаржа належить до сімейства спаржевих (Asparagaceae). Це багаторічна дводомна рослина, у якої розрізняють чоловічі та жіночі особини. Перші мають, як правило, більше пагонів, але на смак більш грубі. Вважається, що жіночі особини менш скоростиглі та врожайні, ніж чоловічі. Спаржа утворює досить потужне кореневище, від якого відходять пучки білих товстих коренів. М’ясисті пагони виростають з численних бруньок, розташованих на кореневищі. Доросла рослина спаржі має прямостоячі гіллясті стебла висотою до 1,5 м.

СЕКРЕТ УСПІХУ

Щоб отримати гарний урожай спаржі, недостатньо знати тільки особливості її вирощування — важливо використовувати високоякісний посадковий матеріал. Саме на цьому спеціалізується «АВ ЛІХТ».

«Вирощувати спаржу можна на всіх типах ґрунтів, що добре забезпечені перегноєм за відсутності бур’янів, по всій території України, — розповідає Поліщук. — Поля з високим рівнем підземних вод та схильні до затоплення менш придатні для вирощування. Рекомендована глибина посадки за нормальних умов становить 15–20 сантиметрів на всіх типах ґрунтів». На ділянці під Києвом «АВ ЛІХТ» дорощує нідерландські сорти спаржі Gijnlim, Grolim та Backlim.

«Усі гібриди підходять для вирощування зеленої та білої спаржі, відмінність у строках збирання врожаю — ранній, середній і пізній. Усі сорти забезпечують надійну врожайність та якість як у теплицях, так і при вирощуванні на полях», — каже директор «АВ ЛІХТ», акцентуючи увагу на тому, що ці гібриди стовідсотково чоловічі та районовані на території України.

Ці сорти внесені до відповідного українського реєстру і вважаються ідеальними для органічного землеробства в Україні.

«Наш партнер — один з найкращих європейських виробників насіння та посадкового матеріалу, він постачає продукцію в понад 50 країн. Відповідно, наша компанія як прямий постачальник продукції від виробників Євросоюзу гарантує її оригінальність», — підкреслює Поліщук.

ПЕРШІ ДОСЯГНЕННЯ

Світовий лідер з виробництва спаржі — Китай, де вона вирощує

ЗАСНОВНИК ТА ГЕНДИРЕКТОР «АВ ЛІХТ» ВАСИЛЬ ПОЛІЩУК

ться на площі 65 000 га. Площа під культурою в США становить 58 000 га, в Євросоюзі — 60 000 га, з яких 26 000 га — у Німеччині. В Україні за останні п’ять років площі під вирощування спаржі збільшилися втричі. Минулого року в нашій країні її зібрали до 150 т. Невеликі партії цього продукту поставляють до ресторанів і фермерських магазинів. Основні покупці — мережі супермаркетів. Спаржа, вирощена в Україні, вдвічі дешевша за імпортну. 450 г імпортної спаржі вроздріб продають за 170 гривень, кілограм вирощеної в Україні коштує 180 гривень. Спеціалісти вважають, що наразі українці забезпечують себе спаржею не більш ніж на 25%. Про справжній експорт вітчизняної спаржі поки не йдеться — бракує площ під цією культурою, а тому і обсягів. Хоча умови для вирощування в Україні більш ніж задовільні. Українські ґрунти родючіші, ніж у Нідерландах, Данії, Німеччині, у нас більше сонячних днів. Тож деякі спеціалісти вважають, що в нашій країні період використання спаржевих плантацій може сягати не вісім-десять років, як у Європі, а 15–20.

«Спаржа в Україні — нішева культура. Українці, працюючи за кордоном на полях спаржі, отримують заробітну платню понад 1000 євро на місяць, — каже Поліщук. — Гуртова ціна спаржі в Європі — від 3,5 євро/кг. Середня врожайність з одного гектара — від 8 до 12 тонн».

Найбільші врожаї отримують поляки, які збирають близько 15 т, додає він, відтак доходність 1 га під вирощуванням спаржі становить десятки тисяч євро.

Текст: Сергій Родін, Фото: Олександр Ларичкін

Ще немає новин у цій стрічці ...