Новини / Ринок землі     02 жовтня 2019 09:54

Відкриття ринку землі: юристи попереджають фермерів про ризики

Попри очевидні негативні наслідки дії мораторію на продаж землі в Україні, 49% опитаних українців не підтримують ідею відкриття земельного ринку. І хоча це стало результатом маніпуляцій громадською думкою, реальні юридичні ризики для фермерів таки існують, попереджає експерт Денис Ванаш.

Про це повідомляє НВ Бізнес.

Питання ринку землі стало занадто політизованим і перетворилося на предмет маніпуляцій громадською думкою. Тож у чому більшість вбачає проблему і як зробити, щоб при запровадженні ринку землі «всі лякалки, якими роками годували українців, не втілилися в життя»?

Свою думку з цього приводу виловлює адвокат, засновник юридичної компанії Vanash Urban Lawyers Денис Ванаш.

Найбільші проблеми і перерозподіли впливу при запровадженні ринку землі експерт прогнозує при врегулюванні переважного права купівлі земельних ділянок їх поточними орендарями. У проєкті закону про обіг земель підтверджено це право орендаря з наданням йому 5-річної розстрочки оплати вартості землі. При цьому юрист відзначає важливий нюанс:

«Більшість локальних фермерів уже виплатили повну вартість земельних ділянок пайщикам через схеми емфітевзисів і оренди на 49 років. Ініціювати викуп самі, в таких умовах, вони, звичайно ж, не будуть. Повірте, і саме тут знайдеться багато охочих юристів вибити ці землі з-під фермерів, оскарживши укладені договори користування за самими різними причинами, створивши нові фермерські господарства».

Тому юристи прогнозують цікаві баталії з цього приводу та попереджають фермерів про такі ризики.

Експерт визначив 4 умови, які доцільно встановити на першому етапі функціонування ринку землі:

  • критерії та вимоги до покупців сільгоспземель: резидентство України, при концентрації земель більше 500 га зайняття сільгоспвиробництвом не менше 5−10 років;
  • заборона зміни цільового призначення протягом певного періоду часу;
  • обов’язок обробляти сільгоспугіддя упродовж 5 років без права передачі землі в оренду протягом цього часу;
  • заборона на внесення землі в статутний капітал юросіб.

Landlord раніше повідомляв про те, що Кабмін затвердив законопроєкт про ринок землі й передає його на розгляд до Верховної Ради.

 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також