Європейська комісія прийняла рішення, що частково скасовує обов’язок європейських фермерів зберігати землю під паром. У повідомленні Єврокомісії зазначається, що це рішення стосується періоду з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2024 року.
За новими правилами фермери ЄС будуть вирощувати азотфіксуючі та проміжні культури на 4% своїх орних земель замість того, щоб залишати їх під паром або непродуктивними.
Крім того, держави-члени отримують можливість змінити свої екосхеми, які підтримують невиробничі території, щоб врахувати альтернативні варіанти відповідно до умов GAEC 8.
Держави-члени, які планують вжити національні заходи, повинні повідомити про це ЄК протягом 15 днів після того, як рішення стане чинним, щоб фермери могли оперативно реагувати.
Такі дії призначені для забезпечення балансу між допомогою фермерам і захистом біорізноманіття та якості ґрунту.
В Європарламенті схвалили поправки для послаблення правил щодо ГМО
7 лютого Європейський парламент прийняв свої зміни до правил, що стосуються використання нових геномних технологій (NGT).
Законодавці згодилися на створення двох категорій NGT: перша категорія стосується модифікованих генів рослин, які не можна відрізнити від традиційних, і друга – рослини з більш складними модифікаціями, які все одно підпадають під суворіші правила.
Депутати Європарламенту вимагають, щоб всі продукти, отримані за допомогою NGT, обов’язково маркувалися, а не маркування рослин NGT 1, як було запропоновано комісією, обмежено лише насінням. Водночас депутати проголосували за обмежене використання NGT у виробництві органічних продуктів, оскільки їх сумісність потребує подальшого вивчення.
Які ще законодавчі зміни в ЄС нещодавно були
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про відкликання спірного законопроєкту, спрямованого на скорочення використання пестицидів у ЄС. Причиною стало те, що це спровокувало протести з боку аграрного сектору.
Запропонований у червні 2022 року Регламент сталого використання (SUR) планував зменшити використання пестицидів удвічі до 2030 року та повністю заборонити їх у чутливих зонах, таких як міські зелені зони, сприяючи використанню менш ризикованих альтернатив.
Це рішення було ухвалено на тлі зростаючого протистояння правих проти Європейської зеленої угоди та широких протестів фермерів, які серед іншого скаржилися на навантаження, яке створюється екологічним законодавством.
Нагадаємо, Україна розглядає можливість припинення надання субсидій у сфері сільського господарства в обмін на послаблення вимог, що встановлені Європейським зеленим курсом, під час переговорів щодо вступу до Європейського Союзу. Про це розповів український чиновник, виступаючи у ролі джерела агентству Reuters, підкресливши при цьому конфіденційність своїх висловлювань.
Для європейських фермерів незрозумілий початок другого етапу земельної реформи в Україні, який включає продаж до 10 тисяч гектарів землі одній особі. Про це повідомив заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради, Денис Марчук, за даними пресслужби ГС “Всеукраїнська Аграрна Рада”.
Українці можуть подарувати землю, що знаходиться в їхній власності, іншим особам. Одначе, дарування землі має певні обмеження. Власник може передати ділянку в дарунок не кожному, повідомили у Земельному фонді України. В Україні, відповідно до закону, земля може переходити у власність від одних осіб до інших.
Європейська комісія планує розробити проєкт постанови, який передбачатиме продовження безмитного режиму для експорту з України до середини 2025 року. Проте, польська пропозиція щодо відновлення тарифних квот на агропродукцію була відхилена, і розглядається можливість введення системи ліцензування.
В Україні відкрився ринок землі для юридичних осіб. А від початку другого етапу земельної реформи, з 1 січня 2024 року, подорожчали українські землі сільгосппризначення. Експерти розповіли виданню Фокус про процедуру купівлі землі і чи активно її купують агрохолдинги і фермерські господарства.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!