В ЄС не будуть вести переговори з Росією щодо транзиту газу через Україну

Європейська Комісія не має наміру вступати в контакти з Росією для продовження транзиту російського газу до європейських країн через українську газотранспортну систему. Замість цього Єврокомісія збирається прийняти всі необхідні заходи для повного відмовлення від російського газу.
Єврокомісарка з енергетики Кадрі Сімсон оголосила про це перед зустріччю Ради міністрів ЄС з енергетики.
“Я була дуже чіткою у цьому та донесла це послання до наших українських партнерів, що Європейська комісія не буде долучатися до (переговорів) з Росією, як робила це п’ять років тому, коли була погоджена тристороння угода з транзиту газу. Навпаки, відповідно до нашого плану RePowerUE, ми маємо позбутися російського газу найпізніше до 2027 року”, – зазначила вона, передав “Укрінформ“.
Крім того, вона зазначила, що ЄК активно працює над забезпеченням країн альтернативними джерелами енергії та постачальниками, а також над підтримкою України для її кращої інтеграції на європейський енергетичний ринок.
Україна відмовляється від укладення нового контракту на транзит російського газу до Європи після 2024 року, проте вона розглядає інші варіанти щодо цього питання.
В уряді України назвали умови для продовження транзиту російського газу
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль оголосив, що країна готова до продовження транзиту російського газу через свою газотранспортну систему за ініціативою країн Європейського Союзу. Проте, Україна не буде укладати новий контракт з Газпромом Росії. Він зазначив це під час пресконференції.
Шмигаль підкреслив, що Україна готова до подовження транзиту за умови, якщо “хтось із європейських партнерів виступить транзитером свого газу”.
“Ми, зрозуміло, не плануємо переговорів із країною-агресоркою про те, щоб продовжувати (транзитний контракт, – ІФ-У) і ставити свої підписи під угодою, але ми мали неодноразові переговори з європейськими лідерами на базі Єврокомісії. Якщо європейські країни виступлять або консорціумом, або хтось із європейських партнерів виступить транзитером уже свого газу, – ми готові таку послугу надавати. Тут ініціатива на боці ЄС і наших європейських партнерів”, – сказав він.
Прем’єр-міністр також підкреслив, що таким транзитером може бути Єврокомісія, група європейських країн або їх об’єднання, зацікавлені в збереженні транзиту.
Водночас українська газотранспортна система може працювати без транзиту газу з РФ.
Довідка. Щодо російського газу в Європі, у грудні 2019 року було укладено контракт на транзит через Україну до 2024 року. За цим контрактом Газпром зобов’язався поставляти не менше 65 млрд кубометрів газу у 2020 році та 40 млрд кубометрів газу щорічно з 2021 по 2024 роки через українську систему. Це забезпечило Україні приблизно $7 млрд доходів від транзиту.
Перед початком зими 2022 року Росія розпочала газовий шантаж Європи. У ЄС вдалося знайти альтернативні джерела постачання та спокійно пережити зиму. На початку 2023 року транзит російського газу через Україну зменшився на 16%, що пов’язують з м’якою погодою в Європі та наявністю альтернативних джерел.
Нагадаємо, у 2023 році Європейський союз зменшив імпорт продукції гірничо-металургійного комплексу (ГМК) з Росії на 39,5% порівняно з попереднім роком, досягнувши обсягу 4,8 млн тонн, за даними Eurostat, які наводить GMK Center. Витрати на імпорт російської продукції ГМК зменшились на 38,5% у порівнянні з 2022 роком, склавши 2,4 млрд євро.
Європейська комісія прийняла рішення, що частково скасовує обов’язок європейських фермерів зберігати землю під паром. У повідомленні Єврокомісії зазначається, що це рішення стосується періоду з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2024 року.
Українці можуть подарувати землю, що знаходиться в їхній власності, іншим особам. Одначе, дарування землі має певні обмеження. Власник може передати ділянку в дарунок не кожному, повідомили у Земельному фонді України. В Україні, відповідно до закону, земля може переходити у власність від одних осіб до інших.
Маргарита Юзяк