Новини / Ринок землі     01 грудня 2017 10:48

В Україні лише 1% загального об’єму земель сертифіковані як органічні


Офіс ефективного регулювання BRDO у Зеленій книзі виклав результати дослідження регулювання органічного виробництва. «Парадокс, але ринок розвивається в умовах абсолютної недієвості чинного законодавства у сфері органіки. Закон України «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини» досі не запрацював, адже Кабмін прийняв лише третину необхідних підзаконних актів. Ці прогалини у законодавстві не дозволяють розвиватись органічному виробництву. 100% органічного ринку сертифіковано за іноземними стандартами, але жоден вітчизняний виробник не сертифікований за українським законодавством. Внаслідок цього Держпродспоживслужба не може проконтролювати відповідність продукції. Через це товари на полицях наших магазинів часто стають об’єктом фальсифікації», – відзначив, презентуючи результати дослідження, керівник сектору “Сільське господарство” BRDO Андрій Заблоцький.

Як не дивно, не помічає органічного сільського господарства і Державна служба статистики. Нема й реєстру виробників органічної продукції, оскільки «неповне» законодавство унеможливлює створення органу з оцінки відповідності (сертифікації) у сфері органічного виробництва. Щодо землі, то як органічні сертифіковані  410 тис. га, це лише 1% від загального об’єму с/г угідь.

Є й позивні тренди. Восени була прийнята Концепція розвитку фермерського господарства, в рамках якої зокрема були запроваджені місцеві цільові програми підтримки у Волинській, Житомирській та Чернігівській областях. І результати вже є. Наприклад, на Волині в рамках програми підприємцям компенсується 50% витрат на сертифікацію органічного виробництва. «Завдяки цим заходам, 17 місцевих операторів ринку пройшли сертифікацію за міжнародним стандартом і експортують до Європи», – розказав перший заступник голови Волинської ОДА Олександр Степанцов.

На сьогодні кількість операторів органічного ринку достигла 400, це на 65% більше, ніж у 2011 році. З них виробниками є лише 210. Це мізерні цифри. Для порівняння: у Іспанії виробників з таким статусом 34 тис, у Германії більше 25 тис.

Частка органіки в загальному агроекспорті мізерна, біля 0,5%. Як підкреслюють у BRDO, значно спростить умови ведення бізнесу та збільшить виробничий та експортний потенціал України визнання рівнозначності вітчизняних стандартів з міжнародними у сфері органічного виробництва та обігу.

До того ж попит у Європі на нашу органіку стримко зростає: у 2016 р. еспортовано на 73 млн євро, це на 20 млн євро більше, ніж у 2015. ТОП-5 імпортерів органіки з України: Німеччина, Польща, Британія, Австрія, Італія. 47% експорту складають зернові, серед інших вагомих позицій – насіння, олійні культури, молочні продукти та мед.

Читайте також