Новини    18 липня 2018 16:08

Урожай цукрових буряків під загрозою


Найближчим часом Україну очікує значний розвиток хвороб листкового апарату цукрових буряків. Про це повідомляє компанія «Syngenta Україна».

«У першій половині літа погода була жаркою та посушливою, а зараз почалися сильні дощі. При цьому нічна температура рідко опускається нижче +16 ºС, а денна в основному коливається в межах +28…32 ºС. Такі чинники зумовлюють появу своєрідного парникового ефекту, що в свою чергу сприяє значному розвитку листкових хвороб цукрового буряка, головними з яких на сьогодні є церкоспороз, борошниста роса, рамуляріоз та іржа», – йдеться у повідомленні.

На деяких полях уже в кінці червня спостерігалася поява перших ознак церкоспорозу (рис. 1.). Його головна шкодочинність полягає у швидкому знищенні асиміляційної поверхні листків. Культура здатна за короткий строк відновити листковий апарат, але це відбувається за рахунок цукрів, накопичених у коренеплодах. Таким чином, цукристість значно знижується (табл. 1). Недобір цукру з одиниці площі може досягати 60–70 %.

Борошниста роса не менш шкодочинна, а в окремі роки (а 2018-й як раз такий) може призвести до значних втрат урожаю. Передчасне відмирання листків зумовлює зниження врожайності та цукристості.

Крім того, можливий розвиток таких хвороб листкового апарату, як рамуляріоз та іржа. За зовнішнім проявом рамуляріоз подібний до церкоспорозу, проте при зараженні ним на листках утворюються плями менш правильної форми, які поступово збільшуються в розмірі (рис. 2). Іржа може проявлятися значно раніше, ніж церкоспороз і борошниста роса. Вона уражує черешки та листя (рис. 3).

В цьому році складаються сприятливі умови для розвитку хвороб цукрового буряка. Для надійного захисту слід застосовувати оригінальні якісні фунгіциди. Компанія «Сингента» в своєму портфелі пропонує Альто® Супер, Альто 240 та Амістартм Екстра.

Альто® Супер – це міцний триазольний продукт, який застосовується вже багато десятків років на різних культурах, перевірений часом і має швидкий лікувальний та стоп-ефект. Це своєрідний антибіотик, що швидко зупиняє хворобу, зараження якою вже відбулося і почалася стадія загострення. Препарат швидко проникає та поширюється по рослині, досягаючи найвіддаленіших осередків уражених листків. Альто® Супер найефективніший проти церкоспорозу. Після рясних дощів треба уважно придивлятися до листкової поверхні буряка і тільки-но побачите окремі плями церкоспорозу, одразу слід застосовувати фунгіциди. При цьому інтервал між виявленням хвороби та виходом обприскувача в поле повинен становити не більше декількох годин. Альто® Супер у нормі внесення 0,5 л/га здатний швидко зупинити церкоспороз, борошнисту росу та іржу, коли хвороби вже з‘явилися на полі та ураження листкової поверхні становить 5–10 %. При цьому він працює значно краще, ніж більш дешеві інші азоли, навіть внесені двократно (рис. 4, 5).

Амістартм Екстра – найвідоміший препарат стробілуринової групи фунгіцидів. На цукрових буряках завжди застосовується як превентивний захід. Азоксистробін забезпечує запобігання ураженню листкової поверхні. А завдяки ципроконазолу, Амістартм Екстра проявляє також і лікувальну дію при перших симптомах хвороби. Обидві діючі речовини препарату є найсистемнішими на ринку, саме тому превентивна та лікувальна дії в них найбільш виражені (рис. 6, 7).

Амістартм Екстра справляє так званий зелений ефект – рослини після його застосування мають кращий темно-зелений колір.

Альто 240, к.е. – ефективний проти брошнистої роси, та початкових стадій церкоспорозу. Ципроконазол швидко проникає в рослинні тканини та розповсюджується у вегетативній масі,  попереджаючи розвиток борошнистої роси насамперед. А ця хвороба, зявляючись раніше інших, є так би мовити «брамою» усіх патогенів, адже значно ослаблює рослину цукрового буряку.

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...