Новини / Фінанси     25 квітня 2024 10:59

Українська соя дорожчає через дощі у Південній Америці


Сильні опади, які вплинули на збирання сої в Південній Америці, спричинили зменшення обсягів постачань на світовий ринок. Це, своєю чергою, підтримує ціни на сою в Україні, повідомляє GrainTrade.

За інформацією агенції Conab, у Бразилії станом на 21 квітня соя була зібрана лише на 86,8% із запланованих 45,2 млн гектарів, що є нижче показників минулого року. У південних штатах продовжують йти дощі, що ускладнює збирання урожаю.

За даними Зернової біржі Буенос-Айреса (BAGE), в Аргентині через тривалі опади станом на 17 квітня було обмолочено лише 13,9% площ, значно менше середнього 5-річного показника.

Травневі ф’ючерси на сою на Чиказькій біржі за останній тиждень зросли на 1,9% і досягли позначки 429 доларів за тонну через затримки збирання урожаю, хоча і залишаються на 10% дешевшими порівняно з минулим роком.

Своєю чергою, в Україні спостерігається зростання закупівельних цін на сою через збільшення конкуренції між експортерами та переробниками, які намагаються забезпечити собі необхідні запаси до нового сезону. Ціни також підтримуються обмеженням продажів з боку фермерів, які чекають на максимально вигідні умови.

Експортери підвищили ціни на сою з ГМО до 410-415 доларів за тонну, а на сою без ГМО до 425-430 доларів за тонну з доставкою до портів Чорного моря. Переробники також підняли ціни: на сою з ГМО до 17500-18000 грн за тонну, на сою без ГМО до 18500-19000 грн за тонну з доставкою на завод.

Ціни попиту на сою без ГМО з доставкою до Угорщини залишаються на рівні 450 євро за тонну DAP, але через затримки на кордоні терміни доставки стають занадто дорогими та економічно невигідними.

На початок квітня 2023/24 маркетингового року Україна експортувала 2,5 млн тонн сої із прогнозованих 3,5 млн тонн, і очікується, що протягом квітня буде відвантажено ще близько 250 тисяч тонн.

Новини за темою:  Рекордний прибуток у 43 рази: який агробізнес став лідером зростання в Україні

Очікується, що активізація постачань сої з Південної Америки у травні призведе до зниження попиту на українську сою, що може знизити закупівельні ціни в Україні. Проте, залежно від погоди в червні та результатів посівної кампанії у США, ціни можуть знову зрости.

Нагадаємо, українські закупівельні ціни на сою з ГМО залишаються на рівні 400-410 $/т з урахуванням доставки до портів Чорного моря. Однак зростання курсу долара до 39,59 грн/$ призвело до збільшення внутрішніх цін до рівня 18300-18400 грн/т.

Україна активно адаптується до нових умов та збільшує обсяги перероблювання сої. Зростання експорту соєвого шроту та олії до європейських країн є значним.

Соя є ключовою культурою, яка має велике значення для Європи, оскільки близько 85% її споживання базується на імпорті. Основними постачальниками сої на європейський ринок є країни Латинської Америки, такі як Бразилія, США, Канада, а також Україна.

В рамках реалізації “зеленої стратегії”, минулого року Євросоюз ввів нові правила для боротьби з вирубкою лісів, які торкаються не тільки виробництва в ЄС, але й глобальних постачальних ланцюжків.

Залишилося менше ніж місяць до посіву сої, але ще наразі невідомо, якою приблизно буде площа під цією культурою — 2 чи 2,2 млн га, розповів керівник з розвитку бізнесу Lidea Seeds Ukraine Володимир Гаврилюк.

У нинішньому весняному періоді сівозміни особливу популярність мають соняшник та соя, за словами Олександра Хмелюка, керівника Агродепартаменту LNZ Group, пише AgroPortal.

Минулого року у ФГ “Чайка-2” на Київщині найбільш вигідною культурою виявилася соя, що була вирощена за системою No-till. За даними AgroPortal.ua, керівник фермерського господарства, Олександр Чубук, повідомив, що цей сезон планує збільшити площі під соєю. Він також має намір впровадити практику сівозміни сої з пшеницею, аналогічно до практики, застосованої в Аргентині.

Новини за темою:  МХП збільшує європейські продажі курятини: наскільки виріс експорт у 2025 році

Прогнозується збільшення врожаю соняшнику, ріпаку та сої в країнах Чорноморського регіону (Україні, Румунії, Болгарії, Молдові та Росії) на 2024/25 маркетинговий рік.

Асоціація «Дунайська соя» оголосила про запуск нової програми часткової компенсації вартості посівного матеріалу сої для аграріїв у сезоні 2023/2024. Про це повідомив виконавчий директор асоціації Володимир Пугачов під час онлайн-мітапу з теми «Соєвий бізнес: перспективи, ринки збуту та економіка вирощування».

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також