Новини / Ринок землі     22 грудня 2018 10:13

Українська земля уникне масової скупки іноземцями. Агроном розповів про ризики для корпорацій

Продаж землі може спричинити масштабний колапс на ринку України. Відсутність законодавчої бази та належного процесу реалізації загрожують маленькому та середньому бізнесу залишитися поза грою. Більше того, навіть крупні господарства можуть втратити левову частину своїх паїв, які наразі перебувають в оренді.

В ексклюзивному інтерв’ю редакції Landlord головний агрономом господарства ПАТ «Дашківці» із загальним земельним банком в 4 тис. га, що у Вінницькій області, Юрій Пономарчук поділився своєю думкою щодо відкриття земельного ринку в Україні.

Рух землі завжди був, є і буде

Наразі наділи аграріїв перебувають в оренді, й відкриття ринку землі дозволить їм нарешті узаконити свої права на ділянку. Однак продавати землю своїм орендаторам, чи ні – це справа кожного власника. Чи не побоюєтеся, що після запуску землі у вільний продаж, основа вашого бізнесу, себто земля, може опинитися в руках інших, більш заможних фермерів?

Побоювання завжди є. Навіть при оренді ми все робимо для того, щоб земля залишалася в нас і її не віддали іншому орендатору. Але давайте почнемо з того, що не всі продаватимуть землю. Це практично нереально. Адже тільки уявіть, які мають бути капітало вкладення в один гектар землі? Утім, така загрозу дійсно існує й це питання не тільки унас стоїть гостро. Рух землі завжди був, є і буде. І ми плідно працюємо над тим, щоби з нашого господарства не виходили великі масиви. Ми даємо максимальну орендну плату, й вона складає до 14% від вартості землі.

А яке ваше бачення ринку землі? Як він має виглядати враховуючи українські реалії?

Зрозумійте, що ніхто не скупить всю землю відразу, для цього треба просто величезний капітал. Будуть, звичайно, великі власники, але сумніваюсь, що навіть іноземці підуть на такий крок. Гадаю, великий іноземний бізнес не відразу розпочне масову купівлі землі, адже ринок буде новим, не обжитим, і ризикувати великими інвестиціями ніхто не захоче. Для цього потрібен час, щоби потенційні інвестори побачили, що вкладення грошей в українську землю – це дійсно привабливий проект, з якого можна отримати солідні дивіденди. Крім того, власники також непоспішатимуть розставатися зі своїми ділянками. Вони вичікуватимуть, адже земля стане нерухомістю, за яку завжди можна отримати гроші. Більше чи менше, це вже диктуватиме ринок. А відразу продаватимуть землю тільки ті, кому сильно потрібно будуть гроші.

Власники не поспішатимутьрозставатися зі своїми ділянками

Судячи з того, що мораторій на продаж землі, скоріше за все, продовжать, можна сказати, що процес підготовки до реалізаціїтакого важливого проекту проходить занадто повільньно?

Так, у будь-якому разі спочатку треба навести порядок. Для продажу землі мають бути підготовлені законодавчі документи, а не просто. Це ж не продаж телефонів чи цеглини – це земля! Тому все має бути серйозно. Як на мене, зняття мораторію трохи зупинить біготню пайовиків від одного орендатора до іншого. Тому що, хто першим підбиває переходи, той перший із землею і розстанеться.

ЧитайтеБез російських гербіцидів та вагонів. Заборона імпорту з Росії до України подовжена до 2020 року

Наразі широко мусолиться тема, що начебто мораторій на землю порушує конституційні права українців. Як вважаєте, цедійсно так?

Це політики на цьому маніпулюють. Один говорить, що погано продавати землю, інший – без цього ніяк… Ну, наприклад, комусь терміново потрібні гроші. Є ділянка, яка має певнувартість, проте продати її не можуть. А це не правильно. Тобто є певні моменти, і відкриття ринку землі могли б їх вирішити.

Згідно статистиці, більшістю паїв володіють люди літнього чи передпенсійного віку, відтак займатися приватизацію своїх земельних наділів їм не до снаги. Потрібна й юридична допомога, і час, і гроші. Як бути втакій ситуації?

Не скажіть. У нашому господарстві 3 тисячі пайовиків і може десь паїв 300, які не оформлені. У нас землі конкретно оформлені, все серйозно. Навіть коли був період, що за оренду землі не платили, наприклад, через смерть бабусі документи залишилися у підвішеному стані й родичам не вдалося оформити наділ, то зараз через суди вирішуються ці питання. Загалом, це не є проблема, адже коли постане питання продажу земель, всі власники прокинуться. Це все одно, що не приватизувати житло. Скажу більше, в нашому господарстві є спеціальна людина, яка допомагає нашим власникам правильно оформити документи на землю.

Раніше Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман пояснив, чому мораторій на продаж землі не відмінять.